Popravka ili zamjena ABS modula

Koko

Well-known member
Evo vec nekoliko dana pokusavam rijesiti problem oko disfunkcije ABS sistema na mom C3.
Po dijagnostici 99% je otkazala elektrika, pa je pitanje popravljati ili mjenjati modul. Popravka je upitna posto mi je autoelektricar koji se time bavi rekao da postoji mogucnost popravke, ali da su sanse 50/50%? Ako se ne moze popraviti onda zamjena, ali se mora naci po broju. E sada mene interesuje koji je to broj po kojem se treba traziti zamjenska elektronika na ovim slikama?
Na slikama je moj modul koji trenutno ne radi.





 

Koko

Well-known member
Jel` to znaci da pod tim brojem trazim polovan zamjenski?
 
Posljednje uređivanje:

Koko

Well-known member
ivan222 ivan222
Kod mene se desilo nesto cudno, pa moram jos dobro provjeriti da li mjenjati modul? Od nedelje do danas se nisu palile lampice od ABS-a i cak je juce radio normalno? Tako da sad sumnjam na konektor na modulu da mozda gubi spoj, jer je autu 19 godina. Inace sam nasao originalni modul za 100E, ali je problem sto je kod mene onaj sto se ne moze odvojiti elektronika od pumpe, pa se mraju sva kociona crijeva odpajati i nanovo cio sistem ozracivati.
 

Koko

Well-known member
Juce uradjeno skidanje konektora na ABS modulu i svi pinovi su cisti- kao novi bez tragova oksidacije. Naprskano sa WD40, ali nakon vracanja konektora stanje isto, lampice ABS-a se i dalje pale nakon par kilometara i ABS ne funkionise. Znaci definitivno sljedi potraga za drugim modulom 96 394 937 80 koji trenutno nema niko na otpadu u Bijeljini. :(
 

bono

Active member
Juce uradjeno skidanje konektora na ABS modulu i svi pinovi su cisti- kao novi bez tragova oksidacije. Naprskano sa WD40, ali nakon vracanja konektora stanje isto, lampice ABS-a se i dalje pale nakon par kilometara i ABS ne funkionise. Znaci definitivno sljedi potraga za drugim modulom 96 394 937 80 koji trenutno nema niko na otpadu u Bijeljini. :(
ima nešto u slo. mogu poslat 50€ + poštarinaScreenshot_20211221-193422_Chrome.jpg
 

Koko

Well-known member
bono bono
Hvala na predusretljivosti, ali ima i ovdje naci na OLX -glasima u BiH, ali mi je majstor rekao da je najbolje naci u "komsiluku" zbog vracanja, ako isti nije ispravan. Posto niko ne garantuje za ispravnost polovnog dijela vec kaze da se proba, pa ako ne radi da se vrati. :cool:
Kocnice i dalje rade bez problema samo bez ABS podrske. ;)
Nije frka, dolaze stalno vozila na otpade, pa cu vjerovatno u neko dogledno vrijeme naci i ovdje? Modula ima od C3, ali trenutno nema taj za moj C3.
 

Koko

Well-known member
Nakon druzeg vremena da osvjezim temu sa novim saznanjem ili uocenom situacijom oko ABS modula koji "ne radi"? Prije nekoliko dana podjem na posao i onako u nekoj jutarnjoj frci ne zakacim odma sigurnosni pojas, a inace je to prvo sto uradim kada sjednem u auto. Nakon predjenih par kilometara primjetim da mi lampica od ABS-a ne svijetli? Naravno to se deseva cijelo ovo vrijeme da se pri samom kretanju ista ne pali odma vec malo kasnije u pokretu. Ne razmisljajuci puno po inerciji zakompcam pojas i istog trenutka se upali lampica od ABS-a? To mi bi malo cudno, ali rekoh kad se hoce da se u istom trenutku upali lampica kad zakopcam pojas. o_O
Djavo ne da mira i crv sumnje proradi da nisu pojas i i ABS uzrocno i posljedicno vezani? Odkopcam pojas, ali se lampica ABS-a ne ugasi ostade svjetliti i dalje. Tako da sam ponovo zakopcao pojas i sam u sebi rekao da je to samo bila igra slucaja. :rolleyes:
Jos jeda stvar mi se pocela desavati u zadnje vrijeme da imam problem sa resetovanjem dnevne kilometraze na instrument tabli. Morao sam vise puta pritisnuti taster za reset koji nije htjeo reagovati ili mi je prebacivao stalno dnevnu i ukupnu kilometrazu da bi nakon cca dest puta pritiskanja uspjeo nekako resetovati dnevnu kilometrazu. :mad:
Medjutim kako svako jutro putujem 26km do posla, jutros mi padne na pamet da probam ne zakopcati pojas i vidjeti sta ce se desiti sa ABS-om? Tako i bude, sjednem u auto upalim i krenem, naravno lampica nije upaljena. Nakon cca 4km stanem na benzinsku pumpu da sipam gorivo. Nakon sipanja goriva i palenja auta po obicaju resetujem kilometrazu, kad` za divno cudo prvim pritiskom na dugme uspijem resetovati kilometre, naravno pojas nije zakacen. Sljedecih 22km se lampica od ABS-a nije palila? :)
Negdje davno sam citao da je neko imao isto neki problem zbog kopce pojasa sa elektronikom, pa me zivo interesuje ima li mogucnosti da i ja imam sad taj problem i kako ga pokusati rijesiti, ako je mozda do toga? :unsure:
 
Posljednje uređivanje:

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Pokušavam povezati to dvoje al mi ne ide… bsi bi mogao biti jedino zajedničko
 

Koko

Well-known member
Pokušavam povezati to dvoje al mi ne ide… bsi bi mogao biti jedino zajedničko
Jel ima BSI veze sa kodom kljuca za palenje? Posto misli mda se to sve poremetilo poslije problema sa gubljenjem koda kljuca i ponovnim programiranjem?
 

Koko

Well-known member
ivan222 ivan222
To ne znam, posto od kodiranja brave i kljuca nista nije dirano sto se tice elektronike, jedino da se cujem sa majstorom i da vidim sta on misli u vezi toga. Ujedno danas sam se vratio sa posla ponovo bez zakopcanog sigurnosnog pojasa i lampca ABS-a se nije upalila. :)
P.S.
Sad sam se cuo sa majstorom i kaze da pokusa iskljuciti kontrolu pojasa, pa da vidi hoce li se paliti lampica ABS-a kad zakacim pojas ili resetovati BSI odpajanjem akumulatora. U krajnjem slucaju da to pogleda dobar auto elektricar. :unsure:
 
Posljednje uređivanje:

szahtila

Well-known member
ivan222 ivan222
To ne znam, posto od kodiranja brave i kljuca nista nije dirano sto se tice elektronike, jedino da se cujem sa majstorom i da vidim sta on misli u vezi toga. Ujedno danas sam se vratio sa posla ponovo bez zakopcanog sigurnosnog pojasa i lampca ABS-a se nije upalila. :)
P.S.
Sad sam se cuo sa majstorom i kaze da pokusa iskljuciti kontrolu pojasa, pa da vidi hoce li se paliti lampica ABS-a kad zakacim pojas ili resetovati BSI odpajanjem akumulatora. U krajnjem slucaju da to pogleda dobar auto elektricar. :unsure:
Jel ti radi ABS kad je odspojen sigurnosni pojas?Ako radi moguće je da ti dio instalacije zadužen za signalizaciju upotrebe pojasa ruši napon i od ABS-a.Vidi za početak da li ABS stvarno radi bez sig. pojasa,probaj zakočiti
 

Koko

Well-known member
Jel ti radi ABS kad je odspojen sigurnosni pojas?Ako radi moguće je da ti dio instalacije zadužen za signalizaciju upotrebe pojasa ruši napon i od ABS-a.Vidi za početak da li ABS stvarno radi bez sig. pojasa,probaj zakočiti
Danas nisam mogao probati da li radi ABS kad je lampica ugasena iz razloga sto i supruga putuje samnom na posao, a ona ima problema sa kicmom i operisano srce te ne mogu naglo kociti i nju cimati. Kad budem sam probacu, ali prije mjesec dana lampica je isto bila ugasena i ABS je radio, ali na kratko dok se nije upalila.:(
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Kakva ti je baterija na tom C3?
Elektronika generalno poblesavi i daje nerazumljive greške/kvarove/situacije kad napon baterije padne...
 
Na vrh