Particle filter additive level too low

pokra89

Well-known member
Evo dođe i raj dan, nakon 168.580km javila se obavijest za nizak nivo aditiva filtera krutih čestica.

E sad, je li se moglo spriječiti, vjerojatno jeste. Jesu li mi ikad ovi iz servisa rekli ista u vezi toga, nisu. Jesam li ja sam to trebao tražiti, vjerojatno jesam. Ali, jedan od glavnih razloga odlaska u ovlašteni servis je upravo to da sam smatrao da ja nemam šta pitati i provjeravati, oni su tu i odradit će sve što treba. No dobro, što je tu je, idemo sad rješavati problem.

Imam sad par pitanja:
1. Zašto se ovo upozorenje javlja neposredno nakon sipanja goriva? Desilo se meni, a vidim da se u pravilu dešava i ostalima.
2. Koja je procedura, jel se dosipa novi aditiv, ili je potrebno filter i očistiti?
3. Koliko sve to košta?
4. Koliko se auto može voziti u ovakvom stanju, mogu li recimo pričekati mali servis koji mi je za 3.000km?

Napomena: vozilo se uglavnom vozi po otvorenoj cesti, minimalno 40ak km u komadu, vrlo rijetko i vrlo malo po gradu i na kraćim relacijama.
 
Posljednje uređivanje:

gambler072

C5 enthusiast
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=b__vzf_rOUs[/ame]

Filter mozes provjeriti preko dijagnostike, koliko je zapusen, pa ako su vrijednosti blizu alarmantne moze se pokrenuti prisilna regeneracija i onda na autoput i obraji izmedju 3000 i 4000 dok regeneracija zavrsi. U zadnje vrijeme su non ovlasteni servisi poceli prodavati aditiv na litar, preko dijagnostike programirati da ga je toliko i usuto, radi bez greske. Iskreno ja ne bih cekao tih 3000km jer ako mu dodje vrijeme za redovnu regeneraciju fap filtera a nema aditiva, nece je ni odraditi, a onda rizikujes vece talozenje cestica u fap filteru i potencijalno veci problem. za cijenu nisam 100% siguran, nedavno sam prisustvovao dolijevanju fap aditiva, sve skupa nije preslo 50€.
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Ovaj je na aditivima...
A sva ta fama oko dpf a me odavno muci... Znam da to sve imam i samo cekam kad ce se pojavit... Kontam si radit cu sta i ostali narod, dok sve stima ne dirat nista, a kad pocne zahebavat sve pocupat u 3 lijepe materine!
Pokra pratim razvoj situacije...
 

gambler072

C5 enthusiast
Bukvalno tako, kada javi da fali aditiva, dospes, ili odes da ti na kompjuteru vide koliko imas, ja otprilike jednom mjesecno nekih 10-15 minuta vozim autoputem u visokim obrtajima, cisto preventivno.
 

Zmix

New member
1. Pojma nemam zašto
2. Samo se sipa aditiv
3. 150-200€ u zavisnosti koji aditiv ide, a u posudu staje 3 litre
4. Bolje nemoj jer ti se može zapušiti filter, a onda si :cenzura::cenzura::cenzura:eek: ježa u leđa.
 

Pavel

Lepi™
Ja sam auto preuzeo na nekih 160.000km, sad ima oko 225.000km. Niti jednom još nisam dobio obavijest niti znam gdje se sipa niti sam provjeravao jel ga ima. Auto je 99% na otvorenoj cesti ili autoputu (Sisak - Zagreb), grad gotovo da ni ne idemo. Ne znam uopće gdje se dosipava, jel se dosipava, ima li aditiva ni išta. Sumnjam da se vozim bez njega jer bi nekakvo sranje kad tad se pojavilo. To je bez dijagnostike nemoguće provjeriti?

Koliko uopće aditiv nakon punjenja može dugo držat? Kakva je dinamika njegove potrošnje?

Većinu vremena vozim u S modu (automatski mjenjač), nekako imam dojam da je sve uglađenije.
 

pokra89

Well-known member
koliko si dosuo?

šta recimo ako uzmem 3 litra a stane 2.5? jel se ovih pola litra može negdje skladištiti pa kasnije iskoristiti ili?


....





E ovo se zove hazardersko dugoročno ulaganje :D
 

pokra89

Well-known member
jel zna netko proceduru kako se u lexiji podešavaju parametri vezani za aditiv?

naime, majstor je sasuo 3 litra aditiva i baca mi neku priču da u tank može stati još dosta više, a ja sam na par mjesta naišao da je kapacitet 3l. Pod pretpostavkom da je u tanku ostalo barem par decilitara, ja sam mislio da ni ova 3 neće stati, a kamo li da može još nešto poviše toga. Druga stvar, majstor mi govori da je preko lexije moguće namjestiti samo 1.5l što mi je mimo svake pameti, i govori da će nakon što se ovih litar ipo potroši, greška opet javiti, bez obzira što će u tanku biti još više od litre i pol :confused::confused::confused:
 

Milosh

Test
Jedina stvar koju sam ja našao u service-u je uputstvo o različitim vrstama aditiva i načinu određivanja koji aditiv ide u koje vozilo. Nema ništa o dopunjavanju. Siguran sam da je procedura za dopunjavanje dio same dijagnostike, tj. dijagnostika vodi korak po korak kako da se dopuni, kao što je i za mnoge druge stvari. Nažalost, tu se ništa ne može vidjeti bez spajanja dijagnostike na vozilo.

Kod:
https://nofile.io/f/wkcZVxoyb9P/vrste_DPF_aditiva.jpg
 

nemo26

C5 X7 2.0 HDI 140 FAP
Dijagnostika uvijek programira maksimalnu kolicinu aditiva, tj ukupni volumen u spremniku. Spremnik treba napuniti do vrha i dijagnostikom "reci" racunalu da je pun.
Dopunjavanje:

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=IyEpmE5MfWs[/ame]
 

pokra89

Well-known member
da, ali spremnik je pun, a u dijagnostici je maksimalna količina koja se može unijeti jeste 1,5l, a usuto je 3l.

bilo kako bilo




nasuta tri litra aditiva, pitanje je, bude li sve u redu, kada će ponovno aditiv biti pri kraju.
 

Milosh

Test
Jeste vi to radili dijagnostikom ili ste samo sipali? Mislim, jesi vidio da je na dijag. mac 1.5 l i jeste li ispratili proceduru?
 

pokra89

Well-known member
prvo usuto a onda dijagnostikom namještani parametri.
nisam bio na licu mjesta pa ne mogu tvrditi točnu proceduru, ali koliko sam razumio nešto se treba resetirati pa upisati unešenu količinu, ali prilikom upisa ne da više od 1.5l.

:confused:
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
prvo usuto a onda dijagnostikom namještani parametri.
nisam bio na licu mjesta pa ne mogu tvrditi točnu proceduru, ali koliko sam razumio nešto se treba resetirati pa upisati unešenu količinu, ali prilikom upisa ne da više od 1.5l.

:confused:
Jedno brzinsko pitanje, upalilo mi ovu por da mi je razina aditiva niska, kolko si placao litar i gdje? Tvoj omrazeni ovlasteni HP mi kaze da mi treba 3do4 litra a cijena 95km litar? Jel me hoce zalevatit il je to tu negdje?
 

pokra89

Well-known member
to je to ;)
čak je njihova cijena najniža od svih ovlaštenih u bih.
ako kod njih budeš radio aj pliz javi koliko su ti usuli i koliko su sveukupno naplatili
 
Na vrh