Ozraka sustava hlađenja molim savjet

Denizio

New member
Mislim da bi trebalo ozračiti sustav jer mi se često pali ventilator a pogotovo sam primijetio da se pali kad radi klima. Što mislite o tome? Pozdrav svima!
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Tako je... nego jel možeš pratiti temperaturu rashladne tekućine ikako?
 

Denizio

New member
Jedino što mogu vidjeti je ona klasična skala temperature motora ali ona je uvijek pokazuje sredinu odnosno normalnu temperaturu
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ma onda je vjerovatno sve OK, pretpostavljam da bi i onda i tu skakala temperatura da nešto nije u redu.
Ljeto je, više temperature... mislim da je normalno da se češće pali ventilator ;)
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Nisam niti ja doduše stručnjak, al dok se netko pametniji ne javi, tu sam :D
 

gambler072

C5 enthusiast
Dizem staru temu, nadam se da se admini nece buniti :) pada li ikome na pamet zbog cega dolazi do opisanog problema, ili je neko mozda imao sl problem?
Auto u zadnjih par dana ne dostize radnu temperaturu ukoliko je klima upaljena. Temp se pocne penjati normalno, ali tesko prelazi 6 podioka, inace na c5 je 7 podioka radna temp. Ako i uspije dobaciti do 6.podioka, odmah pocinje hladjenje te se temp spusti na, po mojoj procjeni, nekih 50ak stepeni, tj. 4 podioka, maximalno 5. Kada je klima ugasena auto normalno dostigne radnu temp, te je ona konstantna, ali cim se klima upali, u roku od 5 min se motor rashladio.
Auto svakako ide mehanicaru za koji dan da se pregleda citav sistem hladjenja, ali bih volio cuti i vasa misljenja. Termostat, restostat, davac temperature ili nesto cetvrto? Prije 7-8 mjeseci je mijenjan antiftiz, ali problema nije bilo do prije par dana.
Da, u pitanju je c5 x7 2.2hdi 125kw
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Termostat koji nemre pratiti ritam ventilatora kada ga pokrene klima. Jedino mi to pada napamet... al vrijedi i ovo iz mojeg posta iznad :)
 

Mrki5

Well-known member
Možda upali obe brzine ventilatora kada uključiš klimu ? Kada se klima uključi, obavezno radi prva brzina !
 

Mrki5

Well-known member
Mnogo čudno .
Ne, upali na prvu brzinu ventilatore kada upalim klimu, povremeno je na drugoj brzini
Čuo sam se sada sa nekim majstorima, kažu da je termostat. Meni čudno ali proveri.
 
Posljednje uređivanje:

gambler072

C5 enthusiast
Hvala Mrki, sutra sam kod majstora da se pregleda sve, pa cemo vidjeti, ali nisam uvjeren da cu sutra i popraviti jer za 2.2 hdi nema bas dijelova istog trenutka. Ukoliko je termostat, koje proizvidjace bi preporucili?
Edit: Na stanju sam nasao samo "Calorstat by Vernet", cisto informativno ukoliko bude problem u termostatu, ima li neko kakva iskustva sa njima?
 
Posljednje uređivanje:

gambler072

C5 enthusiast
Jos jedan edit: :)
Bio kod mehanicara, pregledao ozicenje ventilatora, resostat, davac temp i kaze da je problem u termostatu, izgleda da otvara prerano, i da ne zatvori kada temp motora pocne opadati. Kakva su vam iskustva sa zamjenskim dijelovima, na stanju sam nasao samo gore pomenuti, 40e, u ovlastenom je 150. Ne bih isao na najjeftiniju varijantu naravno, ali i 150 mi je malo puno. Pokusat cu traziti Valeo ili Febi, ne znam imate li vi sta za preporuku :)
 
Na vrh