Ovjes ?

Kico

New member
Pozz, imam berlingo 2.0 hdi 04.g. Pa me zanima da li netko zna ili je imao slican problem : pri kretanju u prvoj brzini nesto lupi u prednjem djelu auta ali kad je volan malo smotan onako kao zadrhti i zalupka nesta ne bas svaki put na ravnom kad vozim ne primjetim da lupa najcesce kad je volan smotan u jednu stranu ?? Hvala!
 

Kico

New member
Auto bio prije mjesec dana na servisu rekao sam im da pregledaju sve nosace i podvozije kazu uredu je sve , kako bi mogo sam utcrditi sta je ??
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Meni zvuči kao da je možda homokinetički. Sam ćeš ga teško pregledati, odi do nekog drugog servisa
 

DS9

Active member
Pa onda osim što ga pregledaju trebaju u njemu i da se voze.

Dobar majstor ne rešava samo probleme automobia nego i probleme vlasnika. Vlasnici po pravilu imaju strahove vezane za bezbednost automobila a majstor treba da uklanja i te strahove.

Sad, za neosnovane strahove zna se kod kojih se majstora ide.

:)
 

DS9

Active member
Hvala na odgovoru.

Naravno, imam (čast i zadovoljstvo da imam) mehaničara koji uklanja moje strahove vezane za bezbednost automobila, a uspostavilo se i da mi je više puta bio vrlo potreban i koristan. Na primer, između ostalog, kada je prilikom zamene puknute opruge primetio i da je potrebno zameniti iskrivljeni stabilizator. Tada je i kod neiskrivljenog stabilizatora konstatovan luft u njegovom zglobu.

Ako homokinetički zglob ili kugla lupaju pri skretanju, što nije redak slučaj, to može biti uvod u sasvim opasnu situaciju ako se zanemari. Po pravilu se to konstatuje prilikom vožnje pa je zbog toga potrebno da majstor i provoza taj auto.

Žao mi je što si moj komentar shvatio lično, pa ti se ja izvinjavam ako je on tako izgledao jer mi to nije bila namera - već je komentar bio uopšten, a najpre upućen majstorima/serviserima (eventualno prisutnim na forumu) u cilju da napomene vozača/mušterija shvataju sasvim ozbiljno i da ih reše tako da mušterija nema nedoumice i bude sigurna u svoj auto.

Sve najbolje.


Inače, sa obzirom na godište berlinga, verovatno bi trebalo biti siguran da eventualno letva volana (odnosno luft u njoj) ne izaziva lupanje, pošto se pominje prednji deo auta, ali ne i neka od strana.
 
Posljednje uređivanje:

Kico

New member
Izvinjavam se na mojoj reakciji na vas odgovor nismo se razumjeli ! Samo sam htio reci da je tesko kad dodes sa starijim autom a majstoru se neda vjr to pogledati detaljnije i ukloniti kvar ! A vjr i letva volana ima lufta jer kad radim volanom lijevo desno cuje se neki zvuk i kad skrecem u bilo koju stranu takocer lupi nesta narucito na neravnini! Hvala i jos jednom se izvinjavam!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: DS9

La Marche

Iskreni optimist
A vjr i letva volana ima lufta jer kad radim volanom lijevo desno cuje se neki zvuk i kad skrecem u bilo koju stranu takocer lupi nesta narucito na neravnini!
Ovo je zaista potrebno hitno riješiti da ne završite i ti i auto tamo kamo niste krenuli!
 

DS9

Active member
U vezi letve volana po pravilu se ona reparira odnosno menja se pohabana čaura letve, s tim što nisam siguran da li kod berlingove letve postoji predviđen komplet za reparaciju.

Zvuk pri okretanju može da bude od servo pumpe, pa bi bilo zgodno proveriti ili eventualno zameniti/dopuniti njeno ulje (Total Fluide LDS / DA, Fluide ATX).

Sad, kao što reče La Marche, to baš zahteva hitan pregled. Berlingo koji se dobro tovari po pravilu ima i problem sa torzijom (posebno ukoliko se zanemari), ali je to na zadnjoj osovini (mada me ne bi začudilo da zbog toga postoji problem na prednjoj).

Na dizalici auto može fino da izgleda ali pod opterećenjem na putu mora da se provoza da bi se uočio problem ako nije očigledan u servisu.

Btw, u vezi pomenutog LDS za servo, ako je kojim slučajem neko prethodno sipao nepredviđeno ulje (ili su mešana razna atf ulja), to bi donekle moglo da objasni ukoliko se čuje servo, ali lupanje pri skretanju je po pravilu problem sa trapom/ovjesom (kako reče Ivan).
 
Posljednje uređivanje:

Kico

New member
Prije dvije godine sam mijenjao ulje u servu , prije godinu dana prednje opruge novi i lezajevi ! Samo znam da su nasuli atf ! Idem u pon . Kod majstora pa cemo vidjeti sta kaze !
 
Na vrh