Neobavezni razgovori 💬

Franz

Well-known member
To bez dizalice ne bu išlo. A da ga sam ideš štemati, pa u komadima dolje? Koliko je rizično?

U ZG su se po centru još do kraja travanja skidali takvi dimnjaci. Je li deka na na tavanu AB u slučaju da propadne?
 

Cutac

Prèkaroš
Jedno pravno pitanje, ako netko zna.
Za kucu je data kapara, ugovor potrpisan, potres unistio kucu. Jel se kapara moze dobiti nazad?
 

Pavel

Lepi™
Zakon o obveznim odnosima, članak 373.

Nemogućnost ispunjenja za koju ne odgovara nijedna strana

Članak 373.

(1) Kad je ispunjenje obveze jedne strane u dvostranoobveznom ugovoru postalo nemoguće zbog izvanrednih vanjskih događaja nastalih nakon sklapanja ugovora a prije dospjelosti obveze, koji se u vrijeme sklapanja ugovora nisu mogli predvidjeti, niti ih je ugovorna strana mogla spriječiti, izbjeći ili otkloniti te za koje nije odgovorna ni jedna ni druga strana, gasi se i obveza druge strane, a ako je ova nešto ispunila od svoje obveze, može zahtijevati vraćanje po pravilima o vraćanju stečenog bez osnove.

(2) U slučaju djelomične nemogućnosti ispunjenja zbog događaja za koji nije odgovorna ni jedna ni druga strana, druga strana može raskinuti ugovor ako djelomično ispunjenje ne odgovara njezinim potrebama, inače ugovor ostaje na snazi, a druga strana ima pravo zahtijevati razmjerno smanjenje svoje obveze.


Dakle nije ugovor ne može biti ispunjen no zbog izvanrednih okolnosti (ne zato jer je jedna strana odustala), tako da može tražiti povrat po pravilima o vraćanju stečenog bez osnove.


Znam za nekoliko primjera gdje je dana kapara, međutim zbog korona krize banka naknadno povukla odobrenje stambenog kredita. S obzirom da su nastali izvanredni uvjeti na koje niti jedna strana nije mogla utjecati, kapara je morala biti vraćena.

P.S. sad naknadno vidim, što znači ugovor je potpisan? Jel pravo vlasništva preneseno/ugovor zaključen?
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ako prodavatelj ne pristaje na raskid ugovora (sa povratom kapare), mislim da to bez problema ide u korist kupca na Općinskom. Evo kolega Pavel je stavio jedan članak, i ovaj bi mogao biti bitan:


4. Izmjena ili raskid ugovora zbog promijenjenih
okolnosti


Pretpostavke za raskid

Članak 369.

(1) Ako bi zbog izvanrednih okolnosti nastalih nakon sklapanja ugovora, a koje se nisu mogle predvidjeti u vrijeme sklapanja ugovora, ispunjenje obveze za jednu ugovornu stranu postalo pretjerano otežano ili bi joj nanijelo pretjerano veliki gubitak, ona može zahtijevati da se ugovor izmijeni ili čak i raskine.

(2) Izmjenu ili raskid ugovora ne može zahtijevati strana koja se poziva na promijenjene okolnosti ako je bila dužna u vrijeme sklapanja ugovora uzeti u obzir te okolnosti ili ih je mogla izbjeći ili savladati.

(3) Strana koja zahtijeva izmjenu ili raskid ugovora ne može se pozivati na promijenjene okolnosti koje su nastupile nakon isteka roka određenog za ispunjenje njezine obveze.

(4) Kad jedna strana zahtijeva raskid ugovora, ugovor se neće raskinuti ako druga strana ponudi ili pristane da se odgovarajuće odredbe ugovora pravično izmijene.

(5) Ako izrekne raskid ugovora, sud će na zahtjev druge strane obvezati stranu koja ga je zahtijevala da ovoj naknadi pravičan dio štete koju trpi zbog toga.
 

Cutac

Prèkaroš
Hvala!

Jooj, teško je čitati te zakone, još uvijek se nadam da će se pojaviti pravnik koji će to zdravo seljački meni objasniti :D
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
U skladu sa gornjim člankom, radi nepredvidive okolnosti - potres, ispunjenje ugovora bi kupcu nanjelo veliki gubitak - saniranje štete. Radi promijenjenih okolnosti (nakon potpisa ugovora) kupac ima pravo na raskid ugovora.
Po meni je zakon jasno na strani kupca u ovom slučaju, al da sam pravnik, nisam :D

Pa jel znate uopće kako prodavač diše?
Sljedeći koraci bi ovisili o rezultatu razgovora sa prodavačem, najavite mu da ćete tražiti raskid i povrat
 

Dalibor

Dado Tornado
ako netko zna čitati snove, sanjao sam kako vozim auto kroz ulicu u kojoj su oni uski visoki ležeći policajci od ruba do ruba ceste.
probudio sam se na vrijeme, samo napola u znoju.
šta bi to moglo značiti, ima tko iskustva?
ne sjećam se auta.
pomislio sam sad će udarit, ali smanjio sam brzinu pa nije bilo strašno, samo što sam baš skretao pa je auto bio malo ukoso, i zato se jače osjetio

ovakav:

 

szahtila

Well-known member
ako netko zna čitati snove, sanjao sam kako vozim auto kroz ulicu u kojoj su oni uski visoki ležeći policajci od ruba do ruba ceste.
probudio sam se na vrijeme, samo napola u znoju.
šta bi to moglo značiti, ima tko iskustva?
ne sjećam se auta.
pomislio sam sad će udarit, ali smanjio sam brzinu pa nije bilo strašno, samo što sam baš skretao pa je auto bio malo ukoso, i zato se jače osjetio

ovakav:

Radi se o nadolazećoj kometi koja je u zadnjoj sekundi promasila Zemlju
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ovaj projekt je već sam po sebi old timer, beš me zanima koliko je star... moguće već 20 g :D
Gledalo ga se preko ISDN duplog kanala :D
 

Cutac

Prèkaroš
Ja bih savjetovao drugoga protiv, ali...
Motor na VTS mi je bijel od soli, mogu pokriti osigurace i akumulator i oprati ga dobro minivosem pod slabim pritiskom? I onda napraviti 40-50 km da se osusi?
Jer nije da mi se ne da rukom, nego necu uspjeti isprati sve.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Neznam što ti je slab pritisak, ali ja sa nikakvim pritiskom ne idem oko motora... Ekipa na netu voli ubaciti pecilni prašak sa malo deterđenta u pjenomat, pa s time neutralizirati sol, poslije isprati i trebalo bi biti dobro
 
Na vrh