Moj ZX i puno pitanja :)

ZexZX

Brojim kovanice
Pozdrav ekipa!

Kupio sam jedan stari ZX, model sa 5 vrata, motor 1.6, godište 1993. Uglavnom zadovoljan sam kupovinom i želim ga dovesti u tip top stanje. Upute nemam pa će par pitanja biti i iz te domene a pitanja ću sipati kako mi stignu na red.

Dakle, za sada ovo:

1. Imam farove sa odvojenim dugim i kratkim svjetlom i elektro regulacijom visine iznutra koja je u funkciji. Unutra su i za duga i za kratka svjetla žarulje H1. Pretpostavljam da je to bivši vlasnik trpao odoka jer svjetla su na cesti očajna. Koje žarulje idu unutra i kako poštelati svjetla?

2. Može li mi netko skenirati iz uputa što znače lampice na tabli? Neke se povremeno nakratko upale pa bih volio znati što je što.

3. Gdje kupiti dijelove donjeg postroja i pošto? Otišao mi je jedan homokinetički pa kad ga već mijenjam hoću zamijeniti oba plus manžete i spone. Iz Pule sam ali dolaze sve (najjeftinije) opcije u obzir.
 

deda

New member
Ako ga misliš srediti,a toliko ti toga treba,onda ti je najbolje nać neke za donatora organa jer kupovati nove dijelove je bankrot,a auto neće zbog toga više vrijediti,nego što vrijedi.
 

ZexZX

Brojim kovanice
Ma, ne kužim jesi li ozbiljan ili zezaš? Pa nisam naveo da mi treba ne znam što, par žarulja, homokinetički i spone... Zašto bi to bilo za bankrot?
 
Posljednje uređivanje:

Dalibor

Dado Tornado
ne možeš zamjeniti samo homiće, moraš cijelu osovinu...
ima na njuškalu jedan oglas di piše da prodaju odvojeno lijeve i desne osovine.
za kraću, lijevu, mislim da je cijenu 350kn.
reparirane obje u tokiću su oko 750kn...

žarulje ti idu h4.

a spone su valjda 50-100kn...
 

Dujo

New member
Vjerojatno ti se pale zute lampice,najkrajnja desno sa slovom "k" u sredini..Koliko sam ja skuzio to je od "injeksna" monopointa,pupe kako zelis nesto kao na opelu sto je bilo ili novijim yugicima..Druga lampica koja bi ti se povremeno mogla paliti je vjerojatno od "ulja" kratko blica ili gori,ako je auto an neravnini,trebas dosuti ulja i nece vise..Ona je oblika kao "rukohvat" sipke od ulja kod starijih vozila zipa "drska maca",nesto poput iskrivljenog br.7.

Skener trenutno je van funkcije,ali imam knjigu,mogu poslikati sto ti sve lampice govore pa staviti slike..Napominjem da je knjiga na "talijanskom" odakle je auto uvezeno kao godisnjak..

Kineticke sam cuo da su iz djela sa osovinom,vjerujem i novo je onda "preskupo" polovno vjerujem da se da nabavit tu kod nas jedan lik drzi samo "otpad" s francuzima,cjena nebi smjela prelaziti 50€urica..Mogu nazvat pitat ali to ti je tesko garantirati da ce biti ok.dok se ne namontira i proba..
 

ZexZX

Brojim kovanice
Dalibore hvala za informacije. Pa 750 kuna za reparirane osovine nije puno, ima Tokić u Puli pa ću pitati. Također mi je bitno ovo za žarulje, i sam sam pretpostavio da idu H4 ali trebao sam potvrdu.

EDIT - Ne H4 jer imam duple farove, znači odvojene žarulje za duga i kratka svjetla. H4 je dvostruka.

Dujo u pravu si, ova od ulja više se ne pali jer sam ulje promijenio u međuvremenu od prvog posta a ova druga (krajnje desno) zna blicnuti povremeno, nadam se da to nije problem?
Ovo sa slikanjem manuala može a i talijanski mi nije problem pa ako ti nije teško napravi to.
 

Dujo

New member
Imam ZX neki mjesec dana ali ga "gonjam" svaki dan po 80ak.km. i upratio sam neke stvari...Neka te nebrine previse sto se nekada upali ta lampica,reci mi samo dali ti se ponekad i ugasi??
Ona signalizira neku "gesku" ali taj sistem dok bi sav ispitao nasadio bi se na glavu i ne znam dali bi utvrdio gresku..Spajanje na racunalo bas nevjerujem da ce pomoc,ocitat moze neke greske ali da sam ja vlasnik vozio bi tako dalje,znam toliko opela kojima je to konstantno gorilo i tempica medjutim nisu imali smetnje...Ako nesto ne stima sa radom motora onda svakako preporucljivo posjetiti elektricara ili nekog tko bi znao otkloniti problem (npr.dobrog poznavalaca francuza)...

Uslikam to uskoro pa stavim slike u ovu temu nema problema...;)

Evo da nebi zaboravio..Skini slike i povecaj,sve se dobro vidi i citljivo je,provjereno.. :D
Da ti si Istrijan pa ti je Talijanski domaci... :) :grin: :D
Ako ti bude komplicirano,posalji na P.P.svoj mail pa ti posaljem slike onda mozes detaljno svako slovo uvecat..;)


 

Dujo

New member
Svaka cast! Pdf mozda najbolja opcija pregleda..Mada sam se zacudio na prvi pogleda kada sam vidio slike motora i to 1.4i :D :D
 
Na vrh