Lupka kada prođem preko rupe

gulranek

New member
Dakle, to sam primijetio da se dešava otkad sam napravio veliki servis (remen razvoda, pumpa vode, remen alternatora i svi natezači/klizači vezani uz remenje). Dok se vozim i dok držim pritisnutu papučicu gasa, nešto sa prednje desne strane često zacvili kako pređem preko neke rupe/neravnine na cesti.

Siguran sam da to cvili isključivo dok je gas pritisnut jer sam na dužim komadima ceste gdje su neravnine slušao i ustanovio dakle da se to cviljenje manifestira samo dok držim gas. Èim pustim, prestane cviliti. Gdje bi mogao biti problem? Malo mi je čudno da amortizeri ili diferencijal ili ostali dijelovi vezani uz kotače cvile samo kad je gas pritisnut... Samo da budem jasan, ne cvili konstantno nego samo pri prelasku preko neravnina.

Hvala unaprijed na idejama!
 

zmatelja

New member
Re: Interval zamjene zupčastog remena

Ekipa, kad dođem na malu rupu čuje se lup u zadnjem dijelu. Gledao sam amortizere nisu, kad auto zanjišem čuje se kako puše iz amortizera, vraća ga polako i to znači da funkcioniraju. Što bi to bilo? Jel možda rezervna guma ili nešto?
 

Zmix

New member
Svakako treba za početak proveriti rezervni točak a može biti i još štošta drugo (ležaj, silen blok...)
 

VorDa

New member
meni vec skoro dvije godine lupkaju zadnji amortizeri kad god naletim na rupu neku, bio sam kod mehanicara i reko je da je to normalno za C4, ali se nemrem sjetit kaj je tocno reko da je u pitanju ali je nekaj vezano za amortizere :)
 

liberty

Well-known member
meni vec skoro dvije godine lupkaju zadnji amortizeri kad god naletim na rupu neku, bio sam kod mehanicara i reko je da je to normalno za C4, ali se nemrem sjetit kaj je tocno reko da je u pitanju ali je nekaj vezano za amortizere :)
vjerojatno gumeni prihvat amortizera - premekana guma pa puca ili izađe iz ležišta
 

megi

New member
Uz amortizere, zamijenio sam i te gumene prihvate i nema vise lupkanja :D a te stare gume bile su katastrofa, skrosile su se od istrosenosti :)
 

brezC4

New member
meni vec skoro dvije godine lupkaju zadnji amortizeri kad god naletim na rupu neku, bio sam kod mehanicara i reko je da je to normalno za C4, ali se nemrem sjetit kaj je tocno reko da je u pitanju ali je nekaj vezano za amortizere :)
sad mi nije jasno...voziš se i dalje sa tako istrošenim gumama prihvata ili?
btw. primjetio sam da i kod mene je malo zadnji amortizeri lupkaju kad se ide prwko malih grba (otkakovje postalo hladnije razdoblje) pa me zanima koliko koštaju ti gumeni prihvati i kako ih je komplicirano zamjeniti?
 

megi

New member
Ja sam kupio zamjenske i komad je 150kn, ali mislim da ne mozes kupiti samo te gume nego cijeli onaj metalni dio, ne bi trebalo biti komplicirano za zamijeniti osim sto moras amortizere skidat a ti prihvati imaju 2 serafa koja skines, namontiras i zaserafis :) majstor mi je to pravio ali mislim da nema neke velike mudrolije..
 

Paladin

Member
Kad smo kod lupkanja kod svog sam primjetio nešto drugačije, pri nizbrdici na jednom dijelu do vikendice je asfaltirana cesta ali možda malo "hrapavija" i na tom dijelu lupka nešto u kabini na području glavnog displeja sa prikazom brzine, goriva i ostalog, bar mi djeluje da zvuk lupkanja dolazi odatle, ali čim se spustimo na ravniji dio ceste to lupkanje prestane. Mislim da ću ovih dana opet ići do vikendice pa ću vidjeti da li će se ponoviti, desilo se zadnji put ali ne sjećam se da se dešavalo prije toga. U vožnji po gradu se ne dešava.
 

ante66

Active member
cviljenje manifestira samo dok držim gas. Èim pustim, prestane cviliti
Mozda moze pomoc.Kako sam presao tek 5000 km , otisao sam do servisa da pogledaju takjovo cviljenje.Kod mene se javi kad parkiram na rikverc u garazu(redovito) i ponekad kad izlazim iz garaze.Inace predjem preko grbe koja stiti ulaz vude u garazu, pa moram dati malo jaci gas i drzat na kumplugu.Mislio sam da nije nosac motora kad se zaljulja, da nije disk kocnice, ...!Probali u servisu ,sa gasom skripi bez gasa ne.Pokusali locirat odakle dolazi zvuk(meni se cinilo sa desne strane auta, ponekad zada a ponekad sprijeda). Nasli smo uzrok skripanja(vise kao ziiiiiiiiiiip).Kako preko neravnine za garazu dosta dam gas a drzim i na kumplugu(uska i kratka garaza) , prestimava se VTI motor-cuje se ziiiip , kad opet dam gas ziiiip.
 

Mrèela

New member
Mozda moze pomoc.Kako sam presao tek 5000 km , otisao sam do servisa da pogledaju takjovo cviljenje.Kod mene se javi kad parkiram na rikverc u garazu(redovito) i ponekad kad izlazim iz garaze.Inace predjem preko grbe koja stiti ulaz vude u garazu, pa moram dati malo jaci gas i drzat na kumplugu.Mislio sam da nije nosac motora kad se zaljulja, da nije disk kocnice, ...!Probali u servisu ,sa gasom skripi bez gasa ne.Pokusali locirat odakle dolazi zvuk(meni se cinilo sa desne strane auta, ponekad zada a ponekad sprijeda). Nasli smo uzrok skripanja(vise kao ziiiiiiiiiiip).Kako preko neravnine za garazu dosta dam gas a drzim i na kumplugu(uska i kratka garaza) , prestimava se VTI motor-cuje se ziiiip , kad opet dam gas ziiiip.
Kažeš da ste našli uzrok,kako,odakle se čuje? Ovo ziiiiiiip je ništa!
Mogu da cvile disk pločice ili remen,remenica,ja ne znam da još nešto može da cvili.Jebiga ovo je dosta nejasno ,ovde može pomoći vidovnjak.:cool:
 

ante66

Active member
Bija sam uvjeren da su kocnice-zadnje ili da strze lamela,Probali sve varijante,digli haubu i slusali odakle dolazi "zip".Iz motora i to samo u kombinaciji sa gasom.dam gas u kombinaciji sa kumplugom ,gas radi grbe na ulazu a kumplug da se ne skucam u police.Daska na podu glumi senzor parkiranja.:)
 
Na vrh