Koje ulje u 1.6 hdi motor ?

zokiop

New member
Možda ste negdje tu temu i obradili, ali očito nisam dovoljno pametan da je pronađem pa da priupitam.
Dakle koje točno ulje koristite za 1.6 hdi?
 

Doomsday

U prolazu...
Nemam interval, ali ne moraš niti biti 100% baš u tim intervalima...

Ineo ECS 5W30 je OK ulje za BlueHDI, nije skupo i svakako preporučam izmjenu na 15 tis. km ili godinu dana, što prije dođe...

To ulje može po papirima i dulje, interval je u papirima možda i dulji, ali motor će svakako bit sretan da dobije dovoljno često friško ulje i filter, pogotovo jer ulje nije preskupo i ako ga sam mijenjaš...

Valljda...

:D
 

Doomsday

U prolazu...
Opet, ne znam šta kaže Citroen, ali ja mijenjam svaki drugi servis sve filtere, svako 30 tis. km ili 2 godine, a one koji se mogu pregledat, njih pogledam na svakom godišnjem redovnom pa promjenim i ranije, ako treba...

Tipa, filter kabine/klime najčešće promjenim svaki put, jer uvik pokupi sranya, a ja bi rado disao što čišći zrak...

Valjda...

:D
 

Cutac

Prèkaroš
Filter kabine bi bilo mudro mijenjati svakih 6 mjeseci. A filter zraka je dosta mijenjati svakih 40 tisuća. Komotno ga pogledaj kad mijenjaš ulje i ako trunje ne ispada iz njega, dobar je.
 

Danijel 23

New member
OK, sve sam skužio i tako sam mislio učinit, a što sa filterom goriva? Kolko njega držati, svaki puta kad i ulje il kao filter zraka 30 tkm?
 

Milosh

Test
Filter goriva, ako je kvalitetan ako nema problema koji ukazuju na njega, se može komotno mijenjati svakih 40 hiljada km, a može naravno i svakih 30 hiljada.
 

DS9

Active member
Dali u C3 Picasso 1.6 BlueHDi 2017 je Total Quartz INEO ECS 5W-30 ok ulje? I koliki je interval zamjene?
Treba proveriti na citroenovom sajtu Plan održavanja za taj konkretni auto tj. VIN sa obzirom na novije godište.

PSA je pre oko sedam godina razvila normu (za motorna ulja) PSA B71 2312 koja podrazumeva upotrebu ulja kao što je totalovo Ineo First (inače u 0W-30 gradaciji).

To ulje u odnosu na Ineo ECS (i slična ulja koja zadovoljavaju PSA B71 2290) ima nekoliko prednosti u smislu da je veći udeo sintetskog baznog ulja (čitaj PAO), još manji sadržaj materija koje se mogu u dpf nataložiti kao nesagoreli ostatak, i nešto niži viskozitet (ovo poslednje pod određenim uslovima može eventualno biti i mana).

PSA za teritoriju Evrope (uključujući i Hrvatsku kao i ostale države, do samog juga tj. Grčke) favorizuje upotrebu ulja po normama PSA B71 2312 i PSA B71 2290 - kod onih motora kod kojih je dozvoljena tj. autorizovana upotreba i tih ulja, međutim ukoliko je konkretnom motoru dozvoljena upotreba npr. samo ulja po PSA B71 2312 to bi značilo da treba koristi samo takva ulja, odnosno u totalovom slučaju Ineo First.

Suštinski, ukoliko se u motoru kome je propisano da se sipa samo Ineo First, upotrebi Ineo ECS - po pravilu neće biti neke kratkoročne štete, i taj motor će korektno raditi (sa obzirom na neveliku razliku u viskozitetu na radnoj temperaturi motora između ta dva ulja).

Ipak, za takav slučaj upotreba Ineo ECS je odstupanje od fabričke preporuke (a dugoročni efekti bi mogli biti predmet diskusije, i zavisni su od uslova eksploatacije).

Btw, čisto lično, a da sam iz Hrvatske - kad bih i imao nameru da koristim Ineo ECS, onda bih najpre upotrebio INA Ultra PC 5W-30 koje je po sastavu (i normama) blizanac tj. pandan ulju Ineo ECS, tj uljima koja zadovoljavaju ACEA C2 odnosno PSA B71 2290.

Što se intervala zamene tiče, pošto i za Hrvatsku PSA navodi isključivo interval za otežane uslove eksploatacije, gotovo sigurno se radi o 15,000 km ili 12 meseci (šta pre istekne). Posebna je priča to što 15,000 km neko može da pređe vozeći taj auto npr. 700 sati (što će usloviti da ulje bude sasvim izrabljeno), a neko drugi ni 200 sati (što bi značilo da bez problema može da sa istim uljem da pređe još isto toliko).

Inače, ukratko - ako može VIN (ovde ili na pp) pa da tačno vidimo šta zvanično kaže Plan održavanja za taj konkretni auto.


Hvala, i srećno.
 
Posljednje uređivanje:

DS9

Active member
Recimo, u slučaju 1,6 blue hdi koji nozi oznaku BHZ tj. DV6FC prema planu održavanja dopušteno je jedino ulje po normi PSA B71 2312 odnosno totalovo Ineo First (i naravno sva ostala ulja drugih proizvođača koja imaju odobrenje od PSA za navedenu normu).

Za taj slučaj može se reći da Ineo ECS nije ok.
 
Na vrh