Kočnica postaje tvrda

JosipB

Member
Kad stisnem više puta kočnicu dok je na mjestu, kočnica postane tvrda kao kamen i ne možeš ju više stisnuti. Je li to OK ? :confused:

Nisam to nikad prije doživio pa mi je čudno..
 

JosipB

Member
1) da li postane normalna kad pocnes voziti ?

2) Kako si to otkrio ?

1. postane normalna kad počneš voziti, tj. kad krene auto
2. otkrio sam dok sam se pokušavao uključiti na glavnu cestu, mic po mic. Odjednom kočnica tvrda ko kamen.

Danas mi se dogodila ista stvar na mjestu nakon što sam dvaput stisnuo kočnicu.

Plaši me :disgusted:
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Kad stisnem više puta kočnicu dok je na mjestu, kočnica postane tvrda kao kamen i ne možeš ju više stisnuti.
Naravno. Tako radi hidraulička kočnica. Glavni klip sabije ulje u cijevi i čeljusti, ulje više nema gdje, tlak naraste i kočnica postaje tvrda.

Ali ako te brine, stani u red ispred prve stanice za tehnički i reci da si zabrinut oko kočnica, pa neka probaju. Ne košta ništa. ;)
 

Dalibor

Dado Tornado
to je tako kada je motor ugasen, ali kod njega se događa dok motor radi. tvrda papučica postane normalna kod se auto upali, a kod njega kada se pokrene. može biti nešto sa servo ojačivačem za kočenje; pogotovo ako je to nešto novo; možda je koja cjevčica vakuuma
 

JosipB

Member
Mene zabrinjava što se to događa na ravnome. :confused:

Vidjet ću još kod iduće vožnje. Slabo se vozim preko tjedna tak da će test pričekati..

A kad smo kod uzbrdice, jučer sam imao premijeru na brdini na -3 etaži Avenue Mall centra. Bome mi falila klasična ručna. A skužit ćemo i ovo električno čudo.
 

JosipB

Member
Na francuskiautomobili.com forumu sam pročitao da bi mogla najprije biti vakum pumpa. Uz nju može zezati crijevo i razina ulja.

Otići ću do mehaničara da vidi.
 

visaluteju

Well-known member
Iako sam više puta sjedao u auto od obećanja da ću isprobati tek sam se maloprije sjetio…

Kod mene je na C4II ovakva situacija: kada brzo stišćem kočnicu postaje svakim stiskanjem sve tvrđa i hod papučice kraći da bi se, nakon nekih 8-9-10 stiskanja koje obavim u 2-3 sekunde, skratio na pola hoda.

I kada otvrdne normalno koči. Nakon par sekundi od prestanka kocenja omekani na normalu. Primjetio sam da kada je "napumpam" I ako zadržim papučicu stisnutu osjetim kako polako otpušta pod pritiskom noge.

Ono što mi je bilo smijesno je što se prilikom pumpanja čuje zvuk kao da nožnom pumpom duvam loptu :)
 
Na vrh