Izračun potrošnje akumulatora

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Nisam školovao :)

Zanima me, dakle ako imam trošilo 12V od 120W. I akumulator od 75Ah, koliko to trošilo može raditi. Odnosno je li mi račun dobar. 75Ah puta 12 V = 900Wh i onda tih 900 Wh podijelim sa 120W snage trošila i dolazim do brojke od 7,5
Znači li to da akumulator od 75Ah na 12V može opskribljivati 7,5 sati uređaj od 120W
Možda da tagiram Hrvoje Marin Hrvoje Marin ? ;)
 

ivek

Member
Može se i tako izračunati. Samo obični (olovni) akumulatori nisu napravljeni za duboka pražnjenja i kada bi ga tako posve ispraznio moguće da bi ga trajno oštetio. Inače snaga je umnožak struje i napona, ako je napon 12 V i snaga trošila 120 W tada to trošilo pri radu treba 10 A struje. Ako je akumulator 75 Ah tada može 7.5 h davati struju od 10 A u teoriji, a praksi će sa pražnjenjem moći dati sve manje struje.
 

Hrvoje Marin

Active member
Može se i tako izračunati. Samo obični (olovni) akumulatori nisu napravljeni za duboka pražnjenja i kada bi ga tako posve ispraznio moguće da bi ga trajno oštetio. Inače snaga je umnožak struje i napona, ako je napon 12 V i snaga trošila 120 W tada to trošilo pri radu treba 10 A struje. Ako je akumulator 75 Ah tada može 7.5 h davati struju od 10 A u teoriji, a praksi će sa pražnjenjem moći dati sve manje struje.

najviše vole 20% do 80% pa onda 100tka
 

bbozak

Active member
Kad smo kod akumulatora, ispričavam se na oftopiku, gdje u ZG da odem na provjeru akumulatora, s obzirom da se radi o novijem vozilu koje je nakrcano elektronikom i nakon tri godine već sumnjam da možda akumulator više nije baš u cvijetu mladosti, pa da me ne ostavi na cesti, a i da saznam koliko još života ima u njemu.

Hvala!
 

Mirage

Well-known member
Da li ti radi start And stop sustav ako radi dobar je.

Meni već godinu dana ne radi i ne planiram zimu dočekati s njim economy je čim Otvorim vrata.
 

Milosh

Test
Kad smo kod akumulatora, ispričavam se na oftopiku, gdje u ZG da odem na provjeru akumulatora, s obzirom da se radi o novijem vozilu koje je nakrcano elektronikom i nakon tri godine već sumnjam da možda akumulator više nije baš u cvijetu mladosti, pa da me ne ostavi na cesti, a i da saznam koliko još života ima u njemu.

Hvala!
Bilo koji autoelektričar ili specijalizovana prodavnica (ili servis) akumulatora.
 

bbozak

Active member
Da li ti radi start And stop sustav ako radi dobar je.

Meni već godinu dana ne radi i ne planiram zimu dočekati s njim economy je čim Otvorim vrata.
Čim upalim auto, isključim start stop.

Primjetio sam da kad pada kiša noću i maglenke imam upaljene, brisači rade, tempomat izbaci nakon nekog vremena, sam se isključi

Ženi jedan dan uopće retrovizore nije otvaralo i zatvaralo, kad se otključa auto. Ne znam ni sam kak sam auto nagovorio da ih otvori. Aha, upalio sam ga i ručno na kotačić dolje natjerao da otvori retrovizore.
 

Mirage

Well-known member
Ja sam već zaboravio da imam tipku koliko dugo ne radi. Ujutro se čudno rasklapaju retrovizori ali rasklope se kao što sam rekao ne planiram dočekati zimu.

Imaš li čime izmjeriti napon akumulatora i on je jedan od pokazatelja posebice ujutro nakon stajanja i prije prvog paljenja sve ispod 12.5 volta govori da je gotov.
 

Milosh

Test
Senzor okretaja kotača, kvačila, kočnice, ...
Tako je, uzroka zapravo može biti puno, samo dijagnostika će reći.

Što se tiče napona akumulatora, on može ali ne mora biti pokazatelj stanja aku-a. Ja sam imao 6 godina star aku koji je nakon 24h stajanja imao napon kao nov (12.65V), ali startna struja mu je bila oko 45% propisane.
 
Na vrh