Istekle vozačke "vrijede" i dalje, ali ne i tehnički pregled

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Produljuje se važenje osobnih iskaznica, putovnica i vozačkih dozvola

Promjene stižu i u domeni osobnih iskaznica, putovnica i vozačkih dozvola, najavio je Božinović. 'Tražimo svaku mogućnost kako bismo umanjili socijalne kontakte u ovoj situaciji i smanjili potrebu za kontaktima sa službenim osobama u policijskim upravama, vezano uz borbu za suzbijanje širenja koronavirusa', rekao je Božinović.


Produžuje se važenje osobnih iskaznica, putovnica i vozačkih dozvola i to do 30 dana od dana prestanka epidemije.


Prijedlogom dopuna ovoga zakona nije obuhvaćen tehnički aspekt vozila, odnosno ispitivanje tehničke ispravnosti vozila i registracija vozila, koje će građani i gospodarski subjekti i dalje obavljati u propisanim rokovima iz razloga sigurnosti prometa na cestama odnosno nastojanja da u prometu sudjeluju tehnički pregledana i ispravna vozila, istaknuo je Božinović.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ja sam na kartonu trenutno, 1.3. predao zahtijev za produženje :)
Mislim da se sve to moglo odraditi bez kontakta sa šalterušama na MUPu, al ajde... imaju većih problema
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Mislim da se sve to moglo odraditi bez kontakta sa šalterušama na MUPu
Ja predao preko e-građana. Još prije korone. Sad čekam da dođe poštom. Predao sam zahtjev i za putovnicu. Kakva je situacija, dobro ju je imati. :D
Prijedlogom dopuna ovoga zakona nije obuhvaćen tehnički aspekt vozila, odnosno ispitivanje tehničke ispravnosti vozila i registracija vozila, koje će građani i gospodarski subjekti i dalje obavljati u propisanim rokovima iz razloga sigurnosti prometa na cestama odnosno nastojanja da u prometu sudjeluju tehnički pregledana i ispravna vozila, istaknuo je Božinović.
Da, naravno! :( Da se CVH la familla ne dovede u probleme s pritokom love. Jedna Velika Britanija može uvesti moratorij na tehničke preglede na roku od šest (!) mjeseci, ali ne i HR kojoj je bitna "sigurnost cestovnog prometa". Čim Vlada spmene "sigurnost" čitaj "novac".
 

Franz

Well-known member
Predao sam zahtjev i za putovnicu. Kakva je situacija, dobro ju je imati.
To je i meni palo napamet da ju ne bi loše bilo imati.

Nisam znao da se i putovnica može putovnica preko e-građana? Pošalju je poštom?
Meni je istekla prije 15 godina i više sigurno. Otkad smo u EU opustio sam se s osobnom. Bio sam i u Francuskoj, Švicarskoj, Njemačkoj, Nizozemskoj, Norveškoj i Irskoj samo s OI. Ali, dobru je zapravo imati. Npr. u Irskoj, rekli su mi, ne možeš račun u banci otvoriti samo s OI, traže i putovnicu. A, u DE je, koliko znam dovoljna samo OI za otvoriti račun.

Jedna Velika Britanija može uvesti moratorij na tehničke preglede na roku od šest (!) mjeseci, ali ne i HR kojoj je bitna "sigurnost cestovnog prometa". Čim Vlada spmene "sigurnost" čitaj "novac".
Baš sam htio napisati... Đubrad.
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Nisam znao da se i putovnica može putovnica preko e-građana? Pošalju je poštom?
Da. Moraš imati samo novu osobnu s čipom koja ima potpisni i identifikacijski certifikat. I treba ti čitač kartice. Kod nas su oko 90-100 kn. Ja naručio davno neki s AliExpressa za 30 kn s poštarinom. No-name. Piše samo "smart card reader".

Npr. u Irskoj, rekli su mi, ne možeš račun u banci otvoriti samo s OI, traže i putovnicu. A, u DE je, koliko znam dovoljna samo OI za otvoriti račun.
To ne znam, ali moguće.
 

Franz

Well-known member
Smije li se s vozilom sudjelovati u prometu nakon isteka valjanosti prometne dozvole?

Sukladno odredbi članka 238. stavka 1. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (“Narodne novine”, broj 67/08, 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14, 64/15 i 108/17), motorna i priključna vozila smiju sudjelovati u prometu na cestama ako su registrirana i ako imaju važeću prometnu dozvolu. Odredbom stavka 8. istog članka propisana je novčana kazna u iznosu od 700,00 kn, ukoliko vozač upravlja vozilom kojem je važenje prometne dozvole isteklo do 15 dana.

Slijedom navedenog, registracija vozila odnosno prometna dozvola vrijedi do datuma naznačenog u prometnoj dozvoli. Po isteku valjanosti prometne dozvole, s vozilom se ne smije sudjelovati u prometu.


Što znači do 15 dana. Jesam li u prekršaju tih 15 dana nakon isteka ili ne? Novu policu osiguranja imam. Na putu sam, pa mi nema tko produžiti registraciju, jer je i osobna samnom.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
U prekršaju si u svakom slučaju, samo je do 15 dana kazna 700, a preko 15 dana 2000kn.
Znači nisi s tim autom sad?

Inače presretači obožavaju takve. Stave onu kameru na haubu i parkiraju na prilaznoj cesti prema stanici za tehnički. Nekad si naprave i kolonu po dve tri mušterije :)
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Yebai ga Franci, imaš dvi opcije.

Prva - svadbena kolona. Vidi s barjaktarom koji predovdi kolonu da te isprate do tehničkog. :D Nema policajca koji će to zaustavljat taman i da se automaton štema kroz šiber.
Druga - šlep.

Javi šta se izabra. :)
 

Cutac

Prèkaroš
Ako se bojiš da će te zaustaviti jer će njihov stroj snimiti tablicu, zašto ne skineš tablicu?
Frend je od Zagreba do Siska išao bez tablice(otpala), tak da možeš i ti tih par km do STP.
 
Na vrh