Isključivanje automatske ručne kočnice

srdjan0407

New member
Poštovanje,

Vlasnik sam Citroena C5 vec godinu dana. U pitanju je 2010 tourer 2.0 Automatik.
Mnogo me nervira i smatram da je nepotrebno da svaki put kada podjem negdje i ugasim auto ono samo povuce rucnu kocnicu. Mislim da nema potrebe na ravnom terenu sto sam stao do prodavnice i ubacio auto u P da povlaci jos i rucnu.
Moje pitanje vama je ima li nacina da se to onemoguci softverski?
Imam diagnostiku lexi-u full chip i diag box instaliran na pc.
Ima li neko neke direktive kako i sta da radim, da li mora preko diagnostike ili moze negdje u meniju auta to da se podesi?

Izvinjavam se za otvaranje nove teme, kucao sam i trazio ali cini mi se da nema ovakva tema.

Unaprijed zahvalan
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Tebi će to auto završit negdje pod putem 😀
Možeš ju spustit kad ga ugasiš, daš kontakt i spustiš je, onda ju neće povuć kad okreneš ključ i izvučeš, al ne vidim razlog tome, taj cjeli sklop ručne je vrlo kvalitetno odrađen da bi ga štedio il šta već, ne znam da je ikom tu crkla. Ista stvar za automatsko preklapanje retrovizora po zaključavanju, te opcije su il off il on! Bolje niš ne prpaj 😁
 

srdjan0407

New member
Kad vec pomenu te retrovizore, isto glupost sto je tako napravljena. Lijevi retrovizor mi je stradao, nekada hoce da otvori nekada nece.

Hocu da to onemogucim da se vise ne povlaci sama, ovo sto ti pomenu je dodatni jedan zvuk i dodatno jedno otpustanje. Ne osjecam potrebu da se svaki put kada ugasim auto ona povlaci. Razumijem da je to safety feature, ali to prije nije tako bilo no je bilo na vozacu da povuce rucnu. I moram priznati vrlo je iritantan zvuk kada podjes kroz grad i imas 4/5 stajanja u razmaku od 10 minuta, na ravnom, sa automatikom.

I inace, sta se desava kada taj motor crkne u zakljucanom stanju? (nije iskljuceno da moze sutra crknuti buduci da je auto staro 10 godina i iha ha je puta to uradio)
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Imaš onda u pretincu naslona za ruku pristup za 'ručno' otpuštanje u slučaju da ostane zablokirana! Ovo za diagnostiku će te netko od kolega vjerujem uputit, moralo bi se moć ugasit, al šta da ti zatreba, opet moraš spajat komp.
 

srdjan0407

New member
Sacekacemo onda nekoga od kolega da ako ima iskustva sa gasenjem da pomogne.
Sve vas razumijem ali razumite i vi mene.
Vozim ovo i manuelnog, mozda sam neodgovoran vozac al 90% puta kod manuelnog ga samo ostavim u brzini i to je sasvim dovoljno. Ukoliko je strana povuče se ručna.
Prije je otac imao mercedesa slona, u parking i to je bilo to.
Poštujem inovacije , i slatko je od njih sto se moze na dugme povuci rucna i spustiti.
I jos jedno pitanje koje me kopka sa logicke strane.
Ako auto samo povuce i spusti rucnu kada se ugasi i upali cemu onda uopste ono dugme za zatezanje ( za normalnu upotrebu auta ) ?
 

gambler072

C5 enthusiast
Udjes u postavke na instrument tabli, mislim da dugo drzis pritisnutu desnu valjkastu tipku na volanu, ako ne, onda lijeva, dok je auto na kontaktu. Tu izmedju ostalih imas i opciju za iskljucivanje automatske rucne. Ima negdje i tema gdje sam to ispratio sa slikama, ali stvarno ne znam koja je to tema :)
 

srdjan0407

New member
Sada sam bio do auta, u mome slucaju izgleda da nije tu.
Lijeva je tipka, desna radi podesavanje frekvencija na radiju.
Uglavnom ima podesavanje jezika, mogucnost da se ukljuci da u R upalizadnji brisac, i podesavanje oko ulaska u auto( povlacenje sica nazad prilikom gasenja i paljenja, DRL, koliko dugo ce ostati svjetla upaljena nakon gasenja auta i zakljucavanje vrata pri pocetku kretanja)
Hvala u svakom slucaju. Sutra cu ga skopcati na diagnostiku pa cu se igrati sa tim jer ukoliko nema neka " tajna" kombinacija tipki, diagnostika je po srijedi.
 

Milosh

Test
Na mom C5 nije bilo opcije da se to isključi a što se tiče dijagnostike, bila je opcija da se to doda u meni ali nisam to isprobavao. Diagbox je loš softver i sve je to glupo napravljeno. Pokazuje ti brdo opcija koje tvoj auto uopšte ne podržava, i ako nešto aktiviraš možeš nešto drugo pokvariti. Francuska posla (slično ko Kineska posla, kod nekih drugih uređaja :)).
 

Milosh

Test
Nisam sigurno imao u meniju opciju, vjerujem da bih je onda isključio jer me je nervirala. :D A kod Volva se jako puno toga može podesiti kroz menije.
 

gambler072

C5 enthusiast
Nisam sigurno imao u meniju opciju, vjerujem da bih je onda isključio jer me je nervirala. :D A kod Volva se jako puno toga može podesiti kroz menije.
Pa ti si u drugoj temi screenshotovao da se moze ukljuciti opcija preko dijagnostike, mogao si se spasiti nerviranja :)
 
Posljednje uređivanje:

srdjan0407

New member
Sto mogu da nadjem trebalo bi lijeva tipka:

Vehicle parameters / Comfort / Automatic parking brake

Ali toga u ovome autu nema. Sto i kako ne znam ali tako je.
Milosh Milosh Sjecas li se gdje je to postovano? (link ili tome slicno)
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Ni kod mene nema ništa od tog u meniu, sam ovo za odmicanje sjedala i gide me home svijetla što sam odma pogasio, ručne neka, žena to ćera više od mene da joj nebi pobjego neđe
 

Milosh

Test
S srdjan0407 U BSI-u, kao i sve ostalo kod Citroena. I podešavanje tople vode u Citroen Headquarters je tu. :D

Pa ti si u drugoj temi screenshotovao da se moze ukljuciti opcija preko dijagnostike, mogao si se spasiti nerviranja :)
Ma nisam htio ni pokušavati kad sam vidio šta se dešava ako aktiviraš nešto što auto slučajno ne podržava.
 
Na vrh