Gospodarsko stanje u zemlji i okolici

Cutac

Prèkaroš
Red večeras na benzinskoj. Ništa mi nije bilo jasno. Sad čitan kako će sutra krešit, priča se, za 30 lipa po litri. Do lita smo opet priko deset kuna. Mora se nahranit javni sketor, jbga. Barel $3
Hrvatska nije skupa jedino ak nemas hrvatsku placu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dalibor

Dado Tornado
naše cijene osjete i ovi iz zapadne eu kada nam dođu, ali zbog te razlike od +-20% nije da će se pretjerano uzbuđivati.

zadnjih mjeseci tražim posao, i plaće u većini preduzeća su smiješne. skoro da do zadnjeg nitko niti ne kaže predviđenu plaću za radno mjesto nego pitaju kandidata što misli kolika bi plaća bila u redu, u prijevodu koja je minimalna plaća za koju bi pristao raditi. u oglasu za neke manje atraktivne zidarske poslove, konobarenje i kuhanje, navedu u oglasu plaću ako misle da se imaju s čime pohvaliti i mogu privući kandidate, ali kod svih ostalih plaća je do zadnjeg strogo čuvana tajna.
 

Cutac

Prèkaroš
i plaće u većini preduzeća su smiješne
Gle, strojar, smjer konstrukcije i djelomično fluidika, početna plaća 6200(u državnoj firmi) i nakon par godina moguća povišica?
Da sam mislio raditi za 6k, išao bih u Tokića, a ne na strojarstvo.

Ovdje moš normalno živit samo ako radiš vani ili ako si doktor ili tak neš(a i to je napeto svejedno, bar po pitanju mirovina).
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Hrvatska nije skupa jedino ak nemas hrvatsku placu.
Hrvatska je skupa pun k. Većina najviše u HR troši na hranu.
Reći ću ti šta pouzdano znam iz prve ruke da je hrana jeftinija i, kad samo o hrani u dućanu govorimo, dostatna bi ti bila hrvatska plaća za kupovati hranu u Italiji, Njemačkoj, Belgiji, Nizozemskoj i Engleskoj. Za 100€ možeš u prosjeku kupiti trećinu više nego u HR.
 

Cutac

Prèkaroš
Hrvatska je sramota, jedino sto me drzi da ne odem su prijatelji.
Jedino sto je znacajno skuplje "gore" su stanovi, ali sa "njihovom" placom se brzo dodje na bolji zivot nego ovdje.

Imam u obitelji doktora sa 35 godina staza i vise mirovinskih stupova i ocekivana mirovina je oko 3200. Alo. 3200 za zubara. Ma bjezi, SRAMOTA.
I onda mladi idu? Idu iz principa, nece da ih se radi budalama.
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Da sam mislio raditi za 6k, išao bih u Tokića, a ne na strojarstvo.
Šta u Tokiću imaju šest?

Imam u obitelji doktora sa 35 godina staza i vise mirovinskih stupova i ocekivana mirovina je oko 3200. Alo. 3200 za zubara.
U Tokiću 6, a doktor ima 7,5. Ne kažem ja da u Tokiću imaju puno nego da je to sve naopako
 

Cutac

Prèkaroš
To da. Ali znam da sam citao da u Tokicu imaju oko 8-10k sa provizijom, tako nesto. Za kliktanje po katalogu.
 

Dalibor

Dado Tornado
ja bi prije rekao kako prodavači u tokiću imaju 6 okruglo sa dvoje djece na sebi i 25 godina radnog staža, ali toliko ima dosta novih i starih strojara (kako cnc majstora tako i konstruktora fluidike) jer to je diploma od najindustrijskog fakulteta u zemlji bez industrije. no, sigurno i među njima ima onih koji imaju 5,5 kao i 8,5, ovisno o poslu i djeci odnosno stažu. ako si mlad i strojar, i imaš nekog na zapadu da ti sredi stan i/li posao, ne znam što se više ima tu tražiti. sigurno isto vrijedi za srbiju i bosnu... u međimurju i varaždinu s okolicom ima još tih proizvodnih poduzeća, čak i respektabilnih po broju zaposlenika, ali oni su poznati kao manje više dosta slabi platiše, kako ćutać kaže 6,2
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Jedino sto je znacajno skuplje "gore" su stanovi, ali sa "njihovom" placom se brzo dodje na bolji zivot nego ovdje.
Sve je relativno. Iz uže obitelji imam liječnicu koja je otišla u New Castle, sjeverna Engleska.
Ono što je plus; sklapa individualni ugovor s NHS-om. Nije isti koeficijent kao kod nas, pa da svi "vrijede isto". Ono što svi znamo, hrana i stvari su čak i za naše pojmove jeftini, ali usluge su užasno skupe. Od njama stana/kuće, pa do usluga. Čak nije big deal od "prve plaće" kupiti solidan auto gore, ali registracija, osiguranje i road tax su brtualni u odnosu na HR. S druge strane i ne treba ti pored fenomenalnog metroa u svim dijelovima zemlje.
Kad sve zborjiš, omjer kune prema funti, u smislu troškova života je 1:1. Njezin motiv nije striktno novac, nego znanstvena karijera. Otprilike isti sandard bi imala u HR. Znam i sam, jer sam gore radio četiri mjeseca za jednu madžarsku tvrtku.

Slično je i u Irskoj. Pun q naših ljudi gore jede kiflice i pije mineralnu vodu light, ali se zbog ponosa ne žele vratiti. ;) Pogotovo ekipa koja je gore otišle bez ikakvog posebnog znanja i škole.

U HR je OK, ako nemaš kredit za stan i stambeno si situiran. Još je veći plus, ako živiš u Dalmaciji ili Istri i imaš mogućnost pojačati budžet rentijerstvom. ;)
Većina najviše u HR troši na hranu.
UK PDV na hranu 0%. Nas su uvjeravali kako "ne da EU 0% na hranu". ;)
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Da ne mješamo širu raspravu sa temom o gorivu... evo. Ako će te drugi naslov teme, javite.

PS
Frend u Irskoj trenutno ima 350€ tjedno welfare plus dodatak za dijete (koje je gore rođeno). Isto tako i žena.
Inače rade u ugostiteljskim firmama koje trenutno ne rade.
Gore se hrane kvalitetnije nego ja. Imaju dva auta, ništa fensi, ceed i 207, ali opet imaju. I stan uzet na kredu koji planiraju iznajmljivati ako/kad se vrate u Hr. Štede koliko mogu uz to sve.
Jebeš mi sve, ali nema šanse da bi sa istim poslovima stvorili takve uvjete života u Hr.
Jedan je od pozitivnijih primjera, pošto je čovjek radnik. Nije nedelo ko mnogi koji odu cuclat strane sise.

No svega ima. Mogu potvrditi da poznam i spomenute situacije gdje su ljudi otišli van bez da su išta pametno napravili. Troškovi, plaće su im u istim omjerima tu i vani, samo moraju udisati smogove Eu gradova. U pravilu poslovi koji zahtjevaju diplomu, ali ne baš one najteže.

Ima i jadnih ljudi, koji preko posrednika, za praktički Hr plaće, rade vani. Njih mi je iskreno žao, ali njima je samo bitno da imaju za parizer i pivu... pa je pitanje kome je bolje.

A meni zrak i priroda pašu. Još uvijek imam živu nadu da ću si nešto tu i stvoriti. Dok se burazer više tu ne vidi. No on je tip osobe koja može živjeti u stambenoj zgradi. Isti odgoj i početni uvjeti, a totalno različiti karakteri...
 
Posljednje uređivanje:

Cutac

Prèkaroš
Još uvijek imam živu nadu da ću si nešto tu i stvoriti.
Jedini mladi ljudi koje ja znam, a da ne prezivljavaju, ili rade za vanjsku firmu, ili imaju svoju programersku firmu.
Znam petero mladih koji ne prezivljavaju.
Plus moj meho, radi od jutra do sutra, al ima love barem.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
U zemlji gdje je kupovina novog automobila nemoguća s medijalnom plaćom, mehaničari su tražena roba. Znam sam sebi govoriti da sam trebao upisati strukovne škole. Ili se upisati u HNS kada se nudilo zajedno sa poslom.

Jedini mladi ljudi koje ja znam, a da ne prezivljavaju, ili rade za vanjsku firmu, ili imaju svoju programersku firmu.
Znam petero mladih koji ne prezivljavaju.
Ne samo da ti je ulica fina, nego bome i ekipa :D

Ja imam samo jednu jedinu osobu u užem krugu mlađih ljudi koji ne preživljava. Radi kao programer za (uglavnom) strane firme, sve radi iz Hr, vjerovatno jer mu žena još tu odrađuje doktorat.
Ali moj krug bliskih ljudi je stvarno mali, pa je teško reprezenativan.
U široj okolini je malo bolja situacija, ali opet velika većina samo preživljava.
 

Cutac

Prèkaroš
Ne samo da ti je ulica fina, nego bome i ekipa
A ono :D
Iz baš, baš ekipe, tj. dobrih prijatelja, dva su suvlasnici prog. firme(iako mi je jedan od njih baš baš prijatelj, drugoga ovako samo znam) i imaju love do grla. Jedan je završio FER i radi u ZG za neku stranjsku firmu za 8000, jedan radi kod ove dvojice za isto 8, jedan je profućko dva faksa i pije starcima krv, ja završio strojarstvo i radim za vanjsku firmu, frend završio strojarstvo i radi u Rijeci za isto oko 8k...
A od širih prijatelja, tj. s kojima sjednem u birtiju samo ako se sretnemo, većina je na srednjoj i radi što stigne, teške poslove i imaju 4-6k mjesečno.
Ono što je zajedičko svima koji rade, jest da radimo non stop i imamo hrpu posla. Jedina razlika je što u RH za to imaš 6-8k, a vani 15-25k. To je najgori dio svega, što ovdje kod nas ljudi, znanje i vrijeme ne vrijede koliko i vani.đ
Ja malo love trošim van životnih potreba, no da radim u RH, ne bi mi puno ostajalo. Tj. morao bih se uzdati u mirovinu nekada, a ovako ne moram, planiram živjeti od ušteđevine kad prestanem raditi, a mirovina bi bila samo bonus.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Jedan je završio FER
E bravo, i ovaj moj. Možda i najsmisleniji faks za završiti kod nas. On udara i preko saborskih plaća kada mu se da. No nebi se reklo jer doslovno na ništa ne troši osim tu i tamo kojeg putovanja.

Od jačih primjera mogu još navesti dostavljača gls-a... jeben posao, buđenje u 5 ujutro pet dana u tjednu, ali i do 8500tkn plaće i između 1000-2000kn manće. Jedino plaća nije cijela neto, već je polovica terenski dodatak...

Trgovački putnici u ovim poludržavnim firmama tipa Frank isto dobro rade... oko i preko 7tkn plaća, mnogi preprodaju gratis robu na crnjak... skupi se. Samo je nemoguće doći to tog posla jer sve ide na preko veze, a ekipa koja radi, radi do penzije.

Fini šljaker i dva obična. Znam i karijeriste od +15tkn neto plaće, ali to su ljudi bez privatnog života.

Što se penzije tiče, ni ja osobno ne razmišljam i ne računam na nju. Stara je imala dobar posao u banci pola staža, drugi dio je bila privatnik i nije si uplaćivala minimalac. Kada je dobila uvijete za starosnu mirovinu, završila je sa 1800kn, par kuna preko. Radi po četri sata na dan dopunsku djelatnost uz penziju.
 

Cutac

Prèkaroš
Sva tri su zavrsili fer. Suvlasnici firme 3 godine, ovaj koji radi za 8k 5 godina.
8k je relativno malo za dobrog programera. Kod ovih u firmi bi imao 14+, ali on ne zeli raditi odgovorniji posao.

Dostavljaci su krvavi, sta je je. Cijeli dan na cesti, ne znam kak mogu.

Ej, 1800 kuna nakon 20 godina? Od toga ne mozes zivit nikako. 7-8 place je dobro dok si sam, ali sa klincima i tim troskovima, to je na granici, pogotovo ako ne živiš kod staraca ili imaš svoje(a nemaš kredit za to).
 

charllie

Active member
Kolega mengela,to nas i jeebe-uvijek moze gore,pa zar je sacica ljudi na ovome prelijepome Balkanu stvorena da uziva na znoju postenih ljudi.
Moze i mora bolje,zasto gledamo samo na zapad,svijet je velik,golem,za mene drug Tito je bio vizionar,ovi danas na sceni sve neki propali studenti ,propali morali ,dobre sluge,kazujmo im u lice sto su i sta su i nemojmo vise nasjedat na prazna obecanja.
Evo sad ce u HR izbori i vrijeme je da glasamo mozgom,no koristiti razum je postalo pretesko,ljudi su se ulijenili pa ocekuju da ce neko rijesit njihove probleme i potrebe.
Kad zaboravimo rijeci gospodin i gospodja pri oslovljavanju onih koji treba nama da sluze,stvari ce se poceti mijenjati.
Sta cekate vi mladi,moja generacija je nasjela propagandi zapada o demokraciji i neslobodama u Jugi,probajte ucit na nasim greskama.
Mladost i zivot prolaze prebrzo,ne budite naivni vec gledajte svoj put pod ovim suncem,kolega Cutac,dobar covjek zna prepoznat dobre ljude,nemoj biti ogranicen prijateljima,samo naprijed i hrabro al nedaj se podcjenjivat.
 
Na vrh