Eko vinjete za njemačke gradove

La Marche

Iskreni optimist
Ne vidim da se o tome pisalo, a možda nekom dobro dođe.
Od 2008. u nekim njemačkim gradovima za ulazak u većinu gradskih područja treba imati eko vinjete. Kazna je 70-ak €, pa bih samo kratko opisao kako je to najjednostavnije i najjeftinije nabaviti, prema mom iskustvu.
Može se preko HAK-a, ali je razmjerno skupo. Navodno 200 kn.
Predlažem svima:
Uđite u Njemačku i nađite prvi (jasno, pretpostavljam da vozite Citroen) Citroen centar, servis, salon... Uđite i uz predočenje prometne dozvole za nekoliko minuta i 10 € troška dobijete tu vinjetu. Najbrže i najjeftinije. Trebalo bi je zalijepiti s unutrašnje strane u dnu vjetrobrana na suvozačkoj strani. Vinjeta nema vremenski rok trajanja, jednom je kupite za taj auto i dok ju imate dotle vrijedi, a na njoj piše i registarski broj, pa ako mijenjate registraciju, treba nova vinjeta.
Svi Njemci i domaći na radu tamo će vam uglavnom reći da to ne trebate, ali treba, zakon je neumoljiv i jasan, pretprošli tjedan je prijateljev prijatelj bogme platio, jer su ga uvjerili da mu ne treba, iako ga je moj prijatelj uvjeravao prema mom savjetu da to i strancima treba.
Eto kako se prolazi kad se ne vjeruje La Marcheu.

P.S. Sad tek vidim da piše da sam "mladi član". Već dugo me nitko nije nazvao mladim, hvala citroenforumu na tom komplimentu!
 

deda

New member
Sve je to postalo takvo sranje da se autom uopće ne ispalti ić nekam.Zemeš avionsku kartu,pa poslije taxijem ili nekim negdje javnim prijevozom,em je jeftinije,em nemaš brige od nesreća,kvarova,pljački,gdje ćeš parkat,itd.Ja ako i negdje dođem svojim autom,odem kod frenda u tom gradu,ostavim auto kod njega i neka dalje on brine o meni,isto tako ja radim kada oni dođu u ZG.
 

Sale

cfh
Uredništvo foruma
Sve je to postalo takvo sranje da se autom uopće ne ispalti ić nekam.Zemeš avionsku kartu,pa poslije taxijem ili nekim negdje javnim prijevozom
To je relativno. Barem po mojem iskustvu. Ovisno o tome koliko ljudi dijeli trošak po autu, gdje se ide, koliko dugo, kojom rutom, itd.
NAprimjer, u V. Britaniju (London, preciznije) se definitivno ne isplati ići autom, a niti koristiti taxi. ;) S ostalim javnim gradskim prijevozom, kao i svugdje si jako ograničen.
Za obilazak šireg područja, rent-a-car je dobitna kombinacija. Ako vas putuje npr. petero-osmero, dok podijeliš cijenu najma, to ispadne najpovoljnije rješenje, a dobiješ i volan 'na pravoj strani' :)
 

deda

New member
Meni se zgadilo putovanje autom baš zbog tih vinjeta i parking zona.Kad ideš u nepoznate gradove i države,moraš bit vidovit da skužiš za kaj ti gdje trebaju.Jedanput sam skoro za dlaku popušio 200€ kazne jer nisam metnul vinjetu za koju pojma nisam imal da treba,sreća da su panduri bili samilosni i komad sa kojim sam išel sexi i šarmantna pa ih je obrlatila,inaće bi nahebo ko žuti maček.
 
Na vrh