DS5 by Nikola

njakopic

Member
Bok ekipo.

Već sam ranije komunicirao s vama na subforumu za C4, a sada se prebacujem na ovaj subforum za DS5.

Uglavnom, bila je to ljubav na prvi pogled i nije dolazio ni jedan drugi auto u obzir. Zapravo sam svoj C4 iz 2011. godine zamijenio samo zbog DS5, inače ne bih.

Auto je kupljen u Zadru, servisiran je u ovlaštenom servisu, rečeno mi je da je cijena novog bila oko 350.000 kn.
Auto je na cesti od 12/2015, ima 87.000 km, 2.0 ehdi sa 180 konja, znači automatik, prekrasna perla bijela boja. Unutrašnjost crno-bijela Club koža, sva moguća oprema, vozi se super. Riječ je o redizajn modelu.

Eto da se malo pohvalim. Prilažem i par slika koje imam na mobitelu.

Inače, imam 3 pitanja:
1. Nedavno mi je navigacija izbacila neku poruku za ažuriranjem, koliko se sjećam samo poziv da posjetim onu službenu stranicu. Ako netko ima link da si besplatno preuzmem mape bio bih zahvalan ili da mi potvrdi jesu li ove karte dobre (). Komentar na video kaže da ako karte nisu dobre onda se neće ni instalirati te da neće zmrdati postojeće. Jeli to istina?
Zapravo ni ne znam kako da otkrijem koju verziju imam i mogu li odmah udariti po zadnjoj verziji ili moram postepeno verziju po verziju?

Kada odem na službenu stranicu za mape odabirem cijelu Europu za 2015 godinu mape i verziju sa 7 inčnim touchscreenom jer je druga opcija sa onim kotačićem kojeg ja nemam (Touchscreen 7' with Mirrorscreen Europe - 2021-2 | HERE).

2. Nakon 2 tjedna vlasništva nisam bio baš sreće. Naime, prestao je raditi gornji snop led dnevnih/pozicijski svjetala. To je gornji dio onih led svjetala koja izgledaju kao slovo V, ali okrenuto vodoravno.
Ovlašteni servis je naveo kao jedinu opciju kompletnu izmjenu fara unutar kojeg se nalazi taj snop led svjetala. Cijena fara je oko 11.000 kn bez ruku. Postoje neke opcije rabljenih farova koji se kreću od 450-1000 eura, što je dosta jeftinije i tome sam skloniji.
U utorak imam pregled kod autoelektričara (baš se time bave, ne mehanikom), pa ću više znati što mi je činiti.
Kako je meni to novi auto, tako me živcira taj problem, iako se baš ni ne vidi.
Hoće li generalno to biti problem kod tehničkog?
Može li policija opalit kaznu?
Ima li koja druga bolja opcija za rješavanje tog problema?
Vaša iskustva i savjeti dobro bi mi došli.
Prilažem i slike.

3. Imam par sitnih oštećenja laka na karoseriji, ništa strašno ali se može vidjeti ogrebotina i ispod lim, pa me zanima trebam li to prekriti bojom da izbjegnem koroziju ili nema opasnosti od toga?

Svakako dajte savjete koje god imate, čega god da se ticali (npr. da sam znao da su ti farovi tako skupi uplatio bih odmah kasko za njih).

Hvala.

Nikola
 

Prilozi

Posljednje uređivanje:

dinko1981

Well-known member
Lijep autić,a za 1000€ koliko košta polovni far, ja bi riskirao sa otvaranjem ovog neispravnog ili bi ga dao nekom drugom da se igra..
 

njakopic

Member
A gdje bi nabavio te ledice? Čitao sam neki članak u kojem piše da obično ode 1 ledica i ostatak ne radi, ali da se te nevaljale ledice mogu zamijeniti.
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
MacSlavko, imas za mene link za karte? Ili da vidis jel yt link dobar? Meni se cak cini da mozda i nije…
Dobar je link, tj. to su najnovije karte (v. 118) iz 09/2021 za RT6 i sve SMEG modele. Tvoj DS5 je iz 12/2015 dakle imaš SMEG+IV2 i to su karte za njega.
U videu je prikazan postupak na eMyWay (RT6). I za tvoju navigaciju su iste karte, ali je postupak instalacije malo drukčiji...

Umetni stick i ignoriraj prvu poruku ("no music files on inserted media"). Desetak sekundi poslije uređaj će očitati USB s novim kartama i ponuditi ažuriranje (potvrdiš).
Ako pak to ne učini, onda ćeš sam (s umetnutim USBom), stisnuti tipku NAV, pa na touchscreenu Opcije, pa Postavke karte, pa Karte, pa Pretraga. Tek tada će SMEG+IV2 skužiti da ima od kud ažurirati karte i onda ćeš odabrati one regije/zemlje koje želiš ažurirati (ne moraš sve). Jedna regija traje cca. 20-ak minuta...

Za karte će ti trebati i CCT.DAT.inf file iz SMEG_IV2 foldera (opisano dolje, ispod videa)...

Također, možeš si na mobitel instalirati i MyDS app (ako već nisi). I ona bi te trebala obavijstiti o ažuriranju mapa s adekvatnim linkom i uputama za tvoj model...

Usput pogledaj i na kojem si softweru (čisto za info). Ako dobro pamtim, taj podatak doznaš malo dužim pritiskom na Setup tipku?

Javi ako negdje zapneš!
 

Prilozi

Posljednje uređivanje:

njakopic

Member
Bok!

Da vas obavijestim o faru koji sam danas riješio.

Preporuka za Lumen Lens je bila odlična (hvala Ivane), znači zamijenili su cijeli gornji snop preventivno (3 ledice nisu radile) - dakle bez da se mora mijenjati cijeli far. Branimir (vlasnik) je prva liga tip, takvog majstora još nisam upoznao. Ponizan i blag, on se meni zahvaljivao što sam odabrao njega. Svaka čast.

Cijena 1.000 kn i još sam riješio vlagu u žmigavcu za 200 kn (bio puknut na 4 mjesta jer je osjetljivo staklo).

Za sada sve radi, vidjet ću s vremenom kakvo je stanje brtvi.

Inače se dobije godinu dana pisana garancija.

Za preporučiti.

Navigaciju još nisam probao riješiti.
 
Posljednje uređivanje:

njakopic

Member
Navigacija riješena, link koji sam stavio radi i za 4 karte mi je trebalo nekih sat vremena. Uzeo sam Istočna Europa: Jug - jel to naše podneblje?

Imam još jedno pitanje. Stavio sam ljetni set kotača i nakon nekih 70 km javlja se lampica u vezi tlaka guma. Provjerio, tlak je u redu.

Čitao po netu da se trebaju resetirati senzori i onda krenuti na put dulji od 15 km. Imate li iskustva s time?
 
Posljednje uređivanje:

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Ako su senzori tlaka na tim kotačima vozilu nepoznati, tj. nisu bili upisani u BSI, treba ih dijagnostikom "upariti" s vozilom...
 

njakopic

Member
Ako su senzori tlaka na tim kotačima vozilu nepoznati, tj. nisu bili upisani u BSI, treba ih dijagnostikom "upariti" s vozilom...
Evo bio u Vulkalu i pokušao je upariti sa svojim uređajem senzore sa vozilom i nije uspio (jer su originalni iz 01/2014) pa mi je predložio ovlašteni servis.
Bio sam danas u Tratinskoj u ovlaštenom i naravno ni oni to ne mogu i tvrde da se to jednostavno ne može upariti i da praktički mogu baciti trenutne ispravne senzore jer su bili kao povezani sa drugim vozilom. Ne znam jesu li u pravu po tom pitanju, ali su mi ponudili drugu opciju.
Ta opcija je softversko isključivanje praćenja senzora pa ih vozilo sad uopće neće pratiti. Pitao sam kakva je situacija sa tehničkim i prolaskom tamo i uvjeravali su me da tamo to ne provjeravaju i da neću imati problema. Jesu li u pravu gospoda iz Tratinske?
Naplatili su mi to isključivanje 250 kn (kao dijagnostiku).
 

zdeslav1967

šofer
Donator foruma
U Vulkalu imaju Delphi univerzalnu dijagnostiku i sigurno to nisu mogli njome napraviti. Zašto ovi u ovlaštneom nisu htjeli ili znali s Lexia/Diagboxom, ne znam.
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
U Vulkalu imaju Delphi univerzalnu dijagnostiku i sigurno to nisu mogli njome napraviti. Zašto ovi u ovlaštneom nisu htjeli ili znali s Lexia/Diagboxom, ne znam.
Nije to dosta. Znači original dijagnostika plus exciter. To je ovo


Naplatili su mi to isključivanje 250 kn (kao dijagnostiku).
Ma... Ne moš sad ići po novce jer su ti uredno naplatili sat servisa. Nešto su ti ponudili, ti si pristao, jbg. :( Nađi nekog ko ima svu opremu.
 
Na vrh