Dok pustim gas cuje se struganje s lijeve strane motora

pleys

New member
Pozdrav!
Sorry ako otvaram temu koja vec postoji ili je otvaram na krivom mjestu.
Ugl zx 1.4i 1995 god. U voznji kad pustim gas ili stisnem kvacilo cuje se struganje otp sa lijeve strane motora. Dva majstora kazu da je geriba, ovaj treci tvrdi da je zglob na poluosovini. E sad zasto bi bilo jednostavno, nemre se samo zglob mjenjat nego cijela poluosovina.
Mene zanima sa kojih jos modela moze polovna poluosovina ici na ovog zx-a? Trazim bas sa zx-a komad al nikako naci.nova poluosovina je 900 i nesto kuna pa trazim sve moguce jeftinije opcije.
Inace to struganje ili zujanje ne znam kak bi nazvao, cuje se dok god se kotac okrece i ovisno o brzni mjenja zvuk. Znaci kad usporavam na semaforu polako se stisava dok se auto skroz ne zaustavi, zato mislim da je poluosovina jer bi se getriba cula bez obzira na okretanje kotaca tj. Cula bi se u u mjestu. Jesam u pravu? I da dok god je gas stisnut ne cuje se nikakvo struganje, a pocelo je prilikom jedne voznje kad sam stisnuo kvacilo kao da se nesto odspojilo i pocelo tak strugat i od tad je stalno tako.
Unaprijed hvala na odgovorima!
 

Dalibor

Dado Tornado
može se getriba čuti samo dok je auto u pokretu, a može biti i neki njezin ležaj pa da se čuje dok auto stoji.
sumnjam da je stvar u poluosovini. ako će ona trebati nazovi 091 122 3303, i možeš reči da ti je broj dao jedan frend koji je prije kod njih u škorpikovoj uzimao dijelove, pa neka ti daju ako je potrebno neki drugi broj moba oko kupnje dijelova.
kod njih su nove osovine za ZX-a bile oko 350-550 kn.

ali sumnjam da je osovina, prije da se radi o zujanju getribe, možda u diferencijalu.
ne znam koliko se dobro tako voziti da se u njoj nešto ne polomi i potrga getribu... iako bi se tebi možda isplatilo kupiti neku drugu getribu i samo je zamjeniti...
 

Automatic

Well-known member
Po meni se čini da je diferencijal u getribi.Kad ubrzavaš onda je zupčanik u fazi navijanja pa nema lufta i niš se ne čuje ,kad usporavaš dolazi do ontre i ako je otišao ležaj diferencijala ili koji zupčanik doći će do struganja.Nikad nisam imao homo zglob koji bi strugao ako mu ležaj u glavčini nije bio pokvaren .Po meni mislim da nisu meštri pogriješili ali pogledaj si i one zaštitne limove oko diskova ,i sam ležaj glavčine
 

pleys

New member
Znaci po vama je getriba definitivno. Ne znam, ja sam isto mislio da je getriba, ali onda kad je ovaj majstor rekao da je poluosovina cak sam se ponadao da je tak. Sad vise ne znam. Auto ne vozim jer ne zvuci dobro i sto ti kazes samo je pitanje kad ce se strgat do kraja. Znate nekog mozda da ima getribu za prodat? Ili ako imate kakva iskustva di se te uzimali da je bilo ok?

I zna mozda netko sa kojih bi auta getriba mogla ici na ovog zx-a?
 

Dalibor

Dado Tornado
pokušaj se uvjeriti da je zaista getriba, obiđi 2 ili 3 mehaničara pa neka prouče stvar, neka ga podignu i lagano ubrzavaju pa pokušaju dokučiti odakle dolazi zvuk...

vjerojatno getriba odgovara sa pežoa 306 1,4 i možda citroen berlinga 1,4 do 2002...

možda bi išlo i sa pežoa 106, prvih linija (do 2000. god.) citroen saxa 1,4 i xsare 1,4, pa čak mi se čini da su i 1,1 motori imali takvu getribu... ali za sve njih mislim da ti neće odgovarati poluosovine sa tvojeg ZX, odnosno nećeš moći staviti svoju poluosovinu u mjenjač...

trebalo bi proučiti getribu, pribilježiti gdje su joj nosači i gdje idu šarafi za montažu, pa prebrojiti zube na diferencijalu da se može ZX-ova osovina spojiti...
 
Na vrh