Dodatno osvjetljenje kabine, uradi sam rješenja.

bbozak

Active member
Dakle, htio bih rješiti mrak u zadnjem dijelu Berlinga, stoga sam pokušao naći rješenja koja bi bila elegantna, ali opet, da ne moram razvlačit kablovinu ispod tapecirunga i slično.

Stropno svjetlo:
https://www.aliexpress.com/item/4001237827760.html?spm=a2g0o.cart.0.0.561f3c003T09lc&mp=1

Znači, radi se o led svjetiljci, sa dva stupnja jačine, integirana baterija, puni se preko USB-a. "Baza" se priljepi ljepilom (nešto kao dvostrana traka?) na željenu poziciju i onda se svjetiljka postavlja na bazu, mislim da je baza magnet, a svjetiljka ima metalnu zadnju stranu pa se tako učvrsti. Prema potrebi se otkači sa magnetne baze, prenese, puni itd.
Nisam našao kod nas nikakvo slično rješenje, čak ni ne znam kako guglati to! Ako netko zna, nek napiše.

Mala svjetla za npr pretinac kod suvozača ili za osvjetljavanje ručkice za bočna klizna vrata, jer svaki put kad netko izlazi iz auta (taksiram), ne vidi gdje se otvaraju vrata:
https://www.aliexpress.com/item/4001194332428.html?spm=a2g0o.cart.0.0.561f3c003T09lc&mp=1

Ovo rješenje je malo nespretno, jer je "jednokratno", svjetiljka se zaljepi na željeno mjesto, ali kad se potroše baterije, treba maknut ljepilo, odšarafit zadnju stranu i onda opet stavljat il dvostrano il nešto.

Probat ću naći neki lokalni izvor, ali sve mi se čini da u HR nema ništa sličnog.
 

Milosh

Test
Pazi kod tih svjetiljki, baterije unutra su vjerovatno li-po, a ja takve ne bih ostavljao u autu ljeti po suncu, nisu baš stabilne (mogućnost curenja, napuhivanja, eksplodiranja ili zapaljenja pri sledećem punjenju)..
 

sir.Oliver

Well-known member
ja bih ipak povukao te kabliće ( ako ne postoji pred priprema ) i montirao svetiljku od recimo C - elysée ( zadnju ) . u biti , može od bilo kojeg auta ....a vezao bih je tako da se pali i kada otvorim vrata , ali i nezavisno od njih ....
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Nemogu nać naš oglas, ali ovo bude svakih par mjeseci u lidlu, punjiva baterija, magnetni nosač...




Pogledaj i Osram Dot-it lampe... ima ih okolo po trgovinama, a i jeftinih kopija, u Bauhausu je 30kn.
 

bbozak

Active member
danas je strašno teško povući metar i pol kabla od prednje lampe do zadnje ....
Pa s obzirom da moram raskopat pola tapecirunga, a ako želim složiti bočno osvjetljenje vrata, onda moram skidati i na stupovima onu plastiku...

Iskreno, mislim da ako ja krenem to skidat, to više nikad neće pasati kao što je to neko sklopio, jer ću po putu potrgati vjerojatno pola zakački, što iz neznanja kako skinuti tapecirung/plastiku, što iz toga što nije konstruktor zamislio da se jednostavno skine i vrati...
 

sir.Oliver

Well-known member
zašto bočno ? zar nije jednostavnije staviti na sredinu , iznad zadnje klupe ? i kabel se lakše vuče , manje ga treba .....
 

bbozak

Active member
Zato jer se ne vidi di je kvaka za otvaranje vrata, ja znam gdje je, ali svakih desetak minuta drugi putnik, lovi i zagledava di je.
 

sir.Oliver

Well-known member
a zašto ne upotrebiš običnu 5mm LED diodu ? ne treba ništa vući po plafonu .... samo tapacirung vrata .... montiraš je u kućište same brave ( kvake ) za otvaranje .... i odmah bi videli gdje se otvaraju vrata
 

bbozak

Active member
Ma što se mene tiče, mogu i trake za ambijentalnu rasvjetu po utorima na svim vratima, evo ostavim ti auto jedan dan, platim i dođem popodne po gotovo, ja stvarno nemam vremena i vozit i radit svoj posao, bavit se sa svoje troje djece, kućanskim poslovima i još skidat oplate od vrata, provlačit kablovinu, tražit mjesto gdje da uđem, pa onda još otkrivati koji je osigurač, da ne preopteretim liniju od unutarnje rasvjete itd itd itd... Napravim listu što sve treba, nabavim materijal, platim i ne patim se.

:)
 

bbozak

Active member
Doduše, hvala na savjetima, mislim da bi barem osvjetljenje za noge mogao napraviti kako treba, da je na prekidaču.
 

Milosh

Test
Staviti zadnju plafonjerku (oem) nije uopšte komplikovano kao što misliš. Treba ti sama lampa (može biti ista kao prednja, sa otpada, ako ne možeš naći zadnju), oko metar i po žice, skalpel i mirna ruka. Ne treba skidati nikakav tapacirung, samo skineš prednju lampu i od nje provlačiš žice do zadnje. Treba samo obratiti pažnju kakva se lampa nabavi, po mogućnosti da se ne veže za krov već za sam tapacirung. Been there, done that.
 

sir.Oliver

Well-known member
Miloše , zaboravio si izolir traku ili one klipsne za spajanje na vodove . ( staviš na kabel , u drugi utor staviš kabel tako da viri cca 1cm i zatvoriš klipsnu ) , fastone za spajanje zadnje plafonjerke ..... i naravno pivce ili vince ( gemišt ) za živce
 

Milosh

Test
Nisam ni spominjao način spajanja, razmišljam da je to lični izbor. Ja npr. ne volim te brze spojnice, ja sve zalemim. Piće se podrazumijeva. ;)
 

bbozak

Active member
Ok, spremit ću lijenost u ladicu. Elektroničar sam po struci i spajanje svega ovog je vrlo elementarno, više me plaši zavlačenje ispod tapecirunga i sl.

Uglavnom, na Berlingu je stropno svjetlo na plastičnoj polici koja je iznad glave, znači nije na "plafonu". Ali nema veze, mislim da kroz bočni stup mogu pristupiti tome, nije problem.
Nego, pitanje za iskusne, zavukao sam se pod frendovu Oktavku da vidim kak je kod njega tvornički rješeno osvjetljenje nogu i to su obične halogenke u nekom neatraktivnom kučištu, što mi je ok, jer bih rado tako rješenje, em je dimabilno, em je toplo svjetlo i ne šljašti prejako.
Jesu li ti tipovi svjetla pod sicevima, manje više isti na svim vozilima?
https://www.aliexpress.com/item/32856221916.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.16c86716LFUDOQ&algo_pvid=2e6af9e1-b4d1-4506-b683-7649949798ae&algo_expid=2e6af9e1-b4d1-4506-b683-7649949798ae-4&btsid=0bb0624616127994996061938e8b94&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
Ovo je za Tiguana, no pretpostavljam da tu nema neke razlike za ostala vozila, ako fali kablovine, lako naštukam. S obzirom da su halogenke, mogu ih spojiti na kabinsku rasvjetu koja se lagano smanjuje kad se isključuje, tako da bi se i ovo ponašalo isto, kineskom ledu ne vjerujem da je dimabilan.
 

Milosh

Test
a jel može i dobra domaća šljivka ( 53% ) smiriti živce i stabilisati ruku ?
Prejako je to, treba razblažiti. To je kao sa preljutom hranom, ne osjetiš pravi ukus od ljutine. :)

bbozak bbozak Ja koliko sam vidio tih lampi ispod sjedišta, sve je to otprilike isto. Razlikuju se u obliku, često u sjedištu postoji neki prihvat čiji oblik baš odgovara za tu lampu. Mislim da ti je najlakše to naći original negdje na otpadu, jer tako nećeš morati smišljati način kako ćeš ih pričvrstiti odozdo.

Kineski led može biti odličan ako nađeš pravi.
 

bbozak

Active member
Nema originala kad Berlingo nema osvjetljenje nogu ni u dodatnoj opremi, tako da sam prepušten improvizaciji. Kad bi znao gdje kupiti kod nas, izbjegao bi Aliexpress jer dugo traje
 
Na vrh