Dilema C4 Picasso II ili Grand SpaceTourer

track

Active member
Pozdrav, u velikoj sam dilemi pa mi treba pomoc vijeca foruma Citroena da ne napravim krivi korak i upropastim zivot do kraja. Pa da pocnem...

Recimo da moram kroz dvije godine kupiti auto za peteroclanu obitelj. Opcije su C4 Picasso II (plavi) ili C4 GrandSpaceTourer (bili) godista od 2016 pa dalje. Stavljam slike jer mi se cini da po oglasnicima ima dosta konfuzije oko naziva razlicitih modela. Zanima me ako netko ima iskustva pa mi prokomentira za i protiv ova dva modela mozda mi moze pomoci da odaberem jer kupujem auto za iducih mozda 5-8 godina. Iskljucivo rucni mjenjac.

ff772kf_05_3.jpg
noleggio-a-lungo-termine-citroen-c4-spacetourer.jpg

Dilema 1:

Picasso me vise vuce nekako jer nisam obozavatelj prevelikih auta i dizajn mi je predivan. S druge srane GranTourer ime gepek ogroman i iznutra izgleda da ima stvarno puno mista. Po pitanju udobnosti i mjesta unutra, prakticnosti (ako izuzmemo gepek koji je puno veci u GransTourera) je li velika razlika u korist GrandTourera? Tj. je li razlika tolika (ako je :) ) da se uopce ne isplati razmisljati o Picassu?

Dilema 2:

Motor, opcije su dizeli 1.6 blueHDI ili 2.0 blueHDI. Vidio sam da 1.6 ima nekoliko izvedbi i privlaci me ona sa 120 KS, slobodno recite ako imate preporuku za neki motor da je pouzdan.
2.0 bi bio dobar da ne citam o skupim popravcima zamasnjaci, kvacila itd...sve skupo. Vidio sam na autodata da se na 2.0 mogu staviti minimalno gume 17" i nisam bas sretan sto svaka guma kosta 1000kn. Na 1.6 pise da mogu ici 16".
Koji je motor pouzdaniji od ova dva (1.6 i 2.0)? Je li 1.6 preslab za jedan od ova dva auta?

Godisnje bi se prelazilo oko 15 000 km - 20 000 km grad/otvorena cesta - 50/50. Nisam tip koji vozi utrke ali isto necu bit sritan ako sidnemo nas petero u auto i ne moze povuc na uzbrdici.
Takoder sam jako skrt, na odrzavanju ne stedim ali rasipati novce na nepotrebne stvari ne volim (kad sam vidio da ce me 17" guma kostati min 1000 kn po komadu, nisam bas bio sritan).

Eto, razmisljanja, preporuke i savjeti su svi dobro dosli.
 
Posljednje uređivanje:

3007

Tužni vojnik
Bok, i ja sam nekako u tom smjeru išao. Kad sam ih vidio u živo, odustao. Mislim da su dizajnom malo ukakili.. I još plavi... No to sam ja 😁
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Negdje 2018. su ukinuli ime Picasso i prešli na SpaceTourer. Veći ima dodatak Grand.

A mjesta nikada dosta, pogotovo ako vas je petero... ja svakako bi išao na većega. Makar i meni manji malo bolje izgleda.


2.0 bi bio dobar da ne citam o skupim popravcima zamasnjaci, kvacila itd...sve skupo.
Sve to ima i 1.6, te će biti pod većim opterećenjem, pa je pitanje koji će biti jeftiniji za održavanje... nebi se kladio na slabijeg.
Petero ljudi, pun gepek... opet bez puno razmišljanja, samo i jedino bi išao na 2.0. Ugodnija će biti vožnja, a i bit će rezerve snage ako zatreba.

Pretpostavljam da je ovo sa min. dimenzijom kotača povezano sa većim kočnicama. Kao i sa motorom, više je bolje. Sa velikom familijom i kilometražom je po meni to daleko od nepotrebnog.

A same gume i nisu baš toliko skupe... dimenzija je 205/55/17 koliko vidim. Nexen, koji bi po meni bio neki minimum je oko 500kn/kom. Za 600-700kn/kom ima već odličnih guma, Nokian Wetproof, Goodyear, Bridgestone T005 je oko 750.
Što je najsmješnije, za 205/60/16 su praktički iste cijene, tako da bi to odmah prekrižio ko faktor.
 
Posljednje uređivanje:

track

Active member
Bok, i ja sam nekako u tom smjeru išao. Kad sam ih vidio u živo, odustao. Mislim da su dizajnom malo ukakili.. I još plavi... No to sam ja 😁
Ovo su samo ogledni primjeri, kad bi kupovao, ne bi ni bilog ni plavog. :)
Post je automatski spojen:

A same gume i nisu baš toliko skupe... dimenzija je 205/55/17 koliko vidim. Nexen, koji bi po meni bio neki minimum je oko 500kn/kom. Za 700kn/kom ima već odličnih guma, Nokian Wetproof, Goodyear, Bridgestone T005 je oko 750.
Što je najsmješnije, za 205/60/16 su praktički iste cijene, tako da bi to odmah prekrižio ko faktor.
Ja koristim Michelin Crossclimate ili Goodyear Vector, cijelogodisnje obe. Razlika min 300kn po gumi. :)
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
E njih ne pratim, neznam kakve su okolo ponude, al brzinskim pregledom neta je to tu negdje, osobno mi nebi bio dealbreaker...
Vector 16 i 17 je pedesetak kn razlika... CrossClimate je recimo na Mallu dosta skup, obje preko 1000 sa isto nekih pedesetak razlike.

Mislim da ćeš najveću razliku u cijeni imati recimo u osiguranju i registraciji nego ičemu drugome na godišnjoj razini. Al da se i to na godišnjoj razini sve zbroji na 1000-2000kn razlike za jači model, mislim da se opet isplati
 

track

Active member
E njih ne pratim, neznam kakve su okolo ponude, al brzinskim pregledom neta je to tu negdje, osobno mi nebi bio dealbreaker...
Vector 16 i 17 je pedesetak kn razlika... CrossClimate je recimo na Mallu dosta skup, obje preko 1000 sa isto nekih pedesetak razlike.

Mislim da ćeš najveću razliku u cijeni imati recimo u osiguranju i registraciji nego ičemu drugome na godišnjoj razini. Al da se i to na godišnjoj razini sve zbroji na 1000-2000kn razlike za jači model, mislim da se opet isplati
Nije mi bas ogroman dealbreaker al nije mi drago placat 1000kn za jednu gumu. Skrt san, sta cu... Osiguranje isto, to sam zaborvio. :)
Znaci vijece bi svakako odbacilo opciju 1.6?

Edit: sad sam vidio ovo za 855kn, ov cijenu nisam nasao uopce. Hvala.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Znaci vijece bi svakako odbacilo opciju 1.6?
Pričekaj još koji glas :)
Komfor jačeg auta ima svoju cijenu, i s obzirom na dosadašnja iskustva, ja ću je osobno uvijek platiti.

Najbolje biti bilo da se nekako dokopaš 1.6hdi Spacetourera ili 3008/5008 (performansama isti, manje mjesta unutra) za malo dulje testiranje, nakrcaš ga i vidiš kako diše pod opterećenjem.
Ako ništa drugo, mislim da ih trenutno Carwiz ima u ponudi, mogla bi cijena biti ispod 500/dan
 

track

Active member
Pričekaj još koji glas :)
Komfor jačeg auta ima svoju cijenu, i s obzirom na dosadašnja iskustva, ja ću je osobno uvijek platiti.

Najbolje biti bilo da se nekako dokopaš 1.6hdi Spacetourera ili 3008/5008 (performansama isti, manje mjesta unutra) za malo dulje testiranje, nakrcaš ga i vidiš kako diše pod opterećenjem.
Ako ništa drugo, mislim da ih trenutno Carwiz ima u ponudi, mogla bi cijena biti ispod 500/dan
Sigurno cu cekat jos koji glas i iskustvo. Takoder planirm provozati kad se ukaze prilika.
 

Milosh

Test
S obzirom da bi uzimao isključivo manuelni mjenjač, troškovi potrošnih dijelova za 1.6 i 2.0 (zamajac, kvačilo) su ti isti, ili skoro isti. A 2.0 je definitivno bolji motor (ne samo jači, već i robusniji i kvalitetniji).
 

track

Active member
S obzirom da bi uzimao isključivo manuelni mjenjač, troškovi potrošnih dijelova za 1.6 i 2.0 (zamajac, kvačilo) su ti isti, ili skoro isti. A 2.0 je definitivno bolji motor (ne samo jači, već i robusniji i kvalitetniji).
Neznam zasto al iz prica rekla-kazala sam stekao dojam da je 2.0 puno skuplji za odrzavat. Iz iskustva mogu pricati o 1.6 masini koju imam u kaktusu i to mi je ok.

Ja sam za 2.0 i 16-ice radi udobnosti.
To je bila moja prva ideja ali naisao sam na podatak da ne mogu legalno staviti 16" gume na 2.0 masinu, samo na 1.6 su dozvoljene 16" gume.
Moze netko potvrditi ili demantirati tko sigurno zna?
 

track

Active member
Budi simpatičan teti u STP i upisat će ti ih.
A ovo mi i nije bas rjesenje, ako ne budu dobre volje onda ne mogu nista. Mislim da cu ipak ici na 2.0 svakako.

Sad jos prvu dilemu moram rjesit. Picasso ili Grand Spacetourer?
Jel Grand ima stvarno toliko vise mista i jel ima neka specijalna razlika u kvaliteti da jednoga ili drugoga eliminiram?
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Nebi smjelo biti biti kvalitativnih razlika... dilema ti se bazira na tome koliko ti gepeka treba. U prva dva reda nema neke konkretne razlike u prostoru...
 

dinko1981

Well-known member
Vidi oba auta u zivo pa ce ti vjetovatno bit jasnije koji ti bolje pase. Sto se tice guma ja sam atestirao dimenziju za svoj c4 (280kn) jer se moze upisat samo ono sto imaju u sistemu vec upisano za odredjeni model i motorizaciju ili ako imas original upute sa tehnickim podacima pa mogu upisat sta je tamo navedeno. Sve ostalo podlijeze atestu jer vise nemogu upisivat u sistem kako se sjete ili ako ste im simpaticni. Za prolazak na atestu je bitno da promjer gume ne odstupa vise od +- 3% od standardne dimenzije. Takodjer je bitno imati original tvornicke felge ili u suprotnom traze papirologiju i od felgi ako su neke aftermarket.
 

track

Active member
Vidi oba auta u zivo pa ce ti vjetovatno bit jasnije koji ti bolje pase. Sto se tice guma ja sam atestirao dimenziju za svoj c4 (280kn) jer se moze upisat samo ono sto imaju u sistemu vec upisano za odredjeni model i motorizaciju ili ako imas original upute sa tehnickim podacima pa mogu upisat sta je tamo navedeno. Sve ostalo podlijeze atestu jer vise nemogu upisivat u sistem kako se sjete ili ako ste im simpaticni. Za prolazak na atestu je bitno da promjer gume ne odstupa vise od +- 3% od standardne dimenzije. Takodjer je bitno imati original tvornicke felge ili u suprotnom traze papirologiju i od felgi ako su neke aftermarket.
To radim u bilo kojoj stanici za tehnicki pregled?
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Mali atesti i upisivanja bi trebali biti mogući u svakoj, a veliki atest samo u stanicama sa aparaturom... ja sam morao na Preluk ići gdje su imali rampu za ispitivanje
 

track

Active member
Odlicno, nazvati cu i pitati, ako mi kazu da mogu atestirati 16" felge (i gume) na 2.0 masinu to je to, sve rjeseno.

Sad ostaje samo dilema koju karoseriju uzeti. :)
 
Na vrh