Dijelovi za veliki servis

JosipB

Member
Lijep pozdrav svima.

Molim Vas pomoć oko kupovine dijelova za veliki servis. Od jučer sam vlasnik C4 Picassa 2010., 1.6 HDI (VIN: VF7UD9HZCAJ535275) i želim napraviti veliki servis na vozilu.

Danas sam vidio da Auto Krešo ima popust od 30% na dijelove do 19.11.2018.
:shock:

Link na site (ako smijem staviti) je:
https://www.autokreso.hr/citroen--c4-picasso-i-mpv-ud-5601--1-6-hdi-80kw-19749/kategorija-proizvoda/redovni-i-veliki-servis/veliki-servis/page/1/

Molio bih Vas iskusne forumaše, ako nije problem, da mi napravite popis koji sve dijelovi su mi potrebni za veliki servis.

Ako ne uspijem kupiti na ovaj akciji, pitao bih u Tokiću koji mi je u kvartu ali ne znam što sve ide osim zupčastog remena i klinastog remena.

Hvala
 

gambler072

C5 enthusiast
Potpisujem sto je Memphis napisao. Obzirom da je tek kupljen, ja bih odmah odradio i redovni servis sa svim filterima, cisto radi tvoje evidencije i mirnijeg sna, ne kosta puno, a bar znas da je sve OK.
 

JosipB

Member
Hvala svima na pomoći.

Poklikao sam po webshopu Auto Krešo i naručio 18 artikala, sveukupno 2200 kn. Ušteda 997 kn ! !

Cijena dijelova za veliki servis na dan 18.11.2018. : 1391 kn

U dobar tren sam se odlučio za servis vozila :whistling:
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Ne bih ti želio rušiti veselje, :) ali te akcije s odbrojavanjem vremena do isteka su, koliko sam skužio, stalne. Brojač je tu samo da ti napravi presing i da manje oklijevaš do upisivanja broja kartice. :)

Meni je @Ivan222 skrenuo pažnju na https://www.autodoc.si/ Najjfetiniji trenutno za većinu stvari + 15 eur dostava ili, ako imaš kakve rodbine u SLO, onda mukte. :)
 

JosipB

Member
Bacio sam oko na stranicu. Nije loše ali veliki je problem kaj je sve na slovenskom..

Mene 1000 kn popusta veseli a oni nek broje kak ih volja ;)
 

diegos

Well-known member
@bjelivuk dobra ova stranica, ima svačeg ;)

Slažem se za ove "popuste", koliko pratim već duže vremena stalno im iskaču neki popusti 30-50%, to je kao neki vječni popust pa i ne doživljavam više :D
 

JosipB

Member
Samo malo upozorenje: prije nabave dijelova za veliki servis, provjerite kod automehaničara da li će uzeti donesene dijelove za ugradnju.

Naime, kod dolaska sam dobio po nosu da oni ne ugrađuju donesene dijelove ali budući da servisiram 11 g. auto kod njih, taj put mi je prošlo. :confused:

Diskove Comline nisam stavio jer su mi rekli da su koma i da ne preporučuju ugradnju. Uzeo sam ih i vratio u Auto Krešo koji mi je nakon 3 dana vratio novce na račun. Ugradili su mi prednje Brembo diskove i pločice.
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Samo malo upozorenje: prije nabave dijelova za veliki servis, provjerite kod automehaničara da li će uzeti donesene dijelove za ugradnju.

Naime, kod dolaska sam dobio po nosu da oni ne ugrađuju donesene dijelove ali budući da servisiram 11 g. auto kod njih, taj put mi je prošlo.
Kakav je to servis? Znaju oni jako dobro za ovu Uredbu. Svaki registrirani servisu u EU dužan je uzeti donešene dijelove.

Uredba o skupnom izuzeću sporazuma o distribuciji i servisiranju motornih vozila

(...)

Teška ograničenja tržišnog natjecanja u sporazumima koji se odnose na prodaju rezervnih dijelova, te pružanje usluge popravka i održavanja motornih vozila

Èlanak 14.

(1) Skupno izuzeće iz ove Uredbe ne može se primijeniti na vertikalne sporazume koji se odnose na prodaju rezervnih dijelova, te pružanje usluga popravka i održavanja motornih vozila, koji neposredno ili posredno, samostalno ili zajedno s drugim čimbenicima, pod kontrolom ugovornih strana, sadrže vertikalna ograničenja koja imaju cilj:

(a) ograničavanje članovima unutar sustava selektivne distribucije, prodaje rezervnih dijelova za motorna vozila neovisnim serviserima koji te dijelove koriste za popravak i održavanje motornih vozila;

(b) ograničavanje prava dobavljača rezervnih dijelova, alata za popravke ili dijagnostičke i druge opreme, ugovoreno s proizvođačem motornih vozila da prodaje rezervne dijelove, alate za popravke ili dijagnostičku ili drugu opremu ovlaštenim ili neovisnim distributerima, odnosno ovlaštenim ili neovisnim serviserima ili krajnjim korisnicima;

(c) ograničavanje prava dobavljača dijelova za motorna vozila, ugovoreno s proizvođačem motornih vozila koji koristi te dijelove u prvoj ugradnji u proizvodnji motornih vozila, da te dijelove ili rezervne dijelove valjano i na vidljivom mjestu označi svojim robnim žigom ili logotipom.

(2) Rezervni dijelovi iz stavka 1. ovoga članka su dijelovi koje treba ugraditi u motorno vozilo ili na njega, kako bi se zamijenili dijelovi toga vozila, uključujući robu poput maziva koja je neophodna za uporabu motornoga vozila, uz iznimku goriva.

(3) Rezervni dijelovi, u smislu stavka 1. ovoga članka, mogu biti originalni rezervni dijelovi ili rezervni dijelovi usporedivo jednake kvalitete.

(4) Originalni rezervni dijelovi iz stavka 3. ovoga članka su rezervni dijelovi koji su iste kvalitete kao i dijelovi koji se rabe za sastavljanje motornoga vozila te koji se proizvode u skladu s propisima i proizvodnim standardima što ih proizvođač vozila pruža za proizvodnju dijelova ili rezervnih dijelova za navedena motorna vozila. Ovo uključuje rezervne dijelove koji se proizvode na istoj proizvodnoj liniji kao i dijelovi. Pretpostavlja se, osim ako se ne dokaže drukčije, da su dijelovi originalni rezervni dijelovi ako proizvođač dijelova potvrdi da rezervni dijelovi odgovaraju kvaliteti dijelova koji se rabe za sastavljanje navedenog vozila, te da su proizvedeni u skladu s propisima i proizvodnim standardima proizvođača vozila.

(5) Rezervni dijelovi usporedivo jednake kvalitete iz stavka 3. ovoga članka su rezervni dijelovi koje je izradio bilo koji poduzetnik koji može u svakom trenutku potvrditi kako su navedeni rezervni dijelovi usporedivo jednake kvalitete u odnosu na dijelove koji se koriste, ili su se koristili za sastavljanje motornih vozila.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2011_03_37_850.html
 

sir.Oliver

Well-known member
nebih se složio s tobom . bil ti ikome dao garanciju ako donese vlastite dijelove ? ja bih , ali samo na posao , nikako na dijelove .
 

Memphis

Active member
ne žele uzet tvoje dijelove samo zato da te mogu oderat na istima, jasna stvar
Aha, samo kad donese šrot dijelove onda su majstori krivi ... imaju pravo ... ja mu isto ne bi ugrađivao ono kaj znam da ne valja ...
 

mamut

C5
Donator foruma
je, samo što ja donesem mann/bosch/knecht dijelove, i ispadaju jeftinije od ''šrota'' koje bi dobio u servisu
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
ja bih , ali samo na posao , nikako na dijelove .
Niti mu ne možeš davati jmastvo na dijelove koje nisi prodao. Dužan si ih ugraditi, ako su gore definirani uredbom. Tako je u cijeloj EU.

a mu isto ne bi ugrađivao ono kaj znam da ne valja ...
I onda se frajer zainati, pa ti pošalje inspekciju. Na kraju se ti možeš žaliti, pa čak izjaviti žalbu Upravnom sudu, doći i do Visokog upravnog suda. Tamo postupci traju najmanje tri godine (!) koliko je Ustavni definirao "razumni rok suđenja" za upravne sporove. I nak kraju izgubiš spor protiv tijela koje je obavilo isnpekcijiski nadzor. Ugradi dijelove, daj jamstvo na rad, naplati (!) i to je to. :)

Zakonska opcija je davati "popust na rad" ako se dijelovi kupe u radioni. :)
 
Posljednje uređivanje:

Damaj

Active member
Stvar je u tome da ukoliko majstor nabavlja dijelove sebi zadržava 30% rabata a kupcu naplaćuje punu cijenu dijelova i u tome slučaju ne naplaćuje zamjenu dijelova pod jamstvom. A ako sam donosiš dio iz trgovine onda je problem tko će platiti ponovnu zamjenu dijela pod jamstvom ukoliko je ugrađeni dio neispravan ili nekvalitetan. Većina majstora ludi zbog Auto Kreše koji taj rabat daje svakom kupcu i takvu prodaju proglašava nelegalnom (???)! Dakle majstori smatraju da imaju eksluzivno pravo na tih 30% rabata koji bi svaki kupac mogao dobiti. Naravno tu ostaje otvoreno pitanje tko plaća rad za ponovnu ugradnju neispravnog dijela pod jamstvom.
 

zacko

Member
Donesem dio na ugradnju, majstor slozi kako spada. Tada dio nakon mj dana se raspadne, majstor skine trosak ide kupcu, kupac nosi dio da reklamira i vidi vraga trgovac kaze ne strucna ugradnja. Sto da se tada napravi? Tuzit mehanicara, tuzit trgovca, ili platit novi dio i ugradnju?
Po meni kupit sve preko mehanicara i miran sam, jer ukoliko dode do necega mehanicar neka rijesava stvar sa trgovcem a ne ja.
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
kupac nosi dio da reklamira i vidi vraga trgovac kaze ne strucna ugradnja. Sto da se tada napravi? Tuzit mehanicara, tuzit trgovca, ili platit novi dio i ugradnju?
To je dilema opće isplativosti u vrijednosti spora i troškova. Inače: platiš, tužiš i do okončanja parnice ti teku zakonske kamate, ako, naravno, spor dobiješ.
U prkasi to funkcionira puno brže. Potencijalni tuženik, već na dopis odvjetnika, vrlo promptno reagira u ispravljanju nedostataka. :) Ili, ako želiš ušparati 500tinjak kuna, onda sam lijepo sastaviš dopis. Iako većina i dalje pada na "pečat i potpis".
 
Na vrh