Dezinfekcija klime - metode i preprarati

zdeslav1967

šofer
Donator foruma
Ugrijalo... Svake godine čim ugrije, setim se svih klima uređaja. Od dva u kući do četiri u autima. :) Ove doma rešim oba za pet minuta (njih bi sam zaprskal sa 100 postotnim alkoholom iz apoteke kojeg bi pretočil u plastiku na ručnu špricu), ali za auto sam znal peljati kod ekipe kaj se time bavi. E, sad... Prije nisam tolko razmišljal o tome, pa me kaj se tiče ovog u autu, zanima me kak točno ga dezinficiraju u servisu?

Imaju li oni neku specijalnu metodu ili isto uzmu sprej u ruke, pa kroz otvor prskaju? Jer ak je tak, onda ne dam 300 kuna za takvo "profesionalno čišćenje". :) To morem i ja na dvorištu napravit.

Drugo, jel ovo sve isto? Lova OK ili je preveć za 500 ml? Sva tri su od 90-130 kuna.

https://www.bauhaus.hr/klima-sept-500-ml-1.html
https://www.bauhaus.hr/mirisni-sprej-za-ciscenje-i-dezinfekciju-klima-uredaja-venture.html
https://www.bauhaus.hr/mirisni-sprej-za-ciscenje-i-dezinfekciju-klima-uredaja-zepynamic-a.html
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
S ovim prvim klimaseptom čistim doma kućne klime... on sam po sebi im malo težak miris (meni ne smeta, žene se žale), ali nestane kroz pola sata rada klime.

A iskreno, u autu nikada nisam imao problem smrada u klimi pa se nisam posebno niti brinuo oko toga, nemogu ti puno pomoći... tu i tamo kupim u Lidlu onaj sprej što se pusti u zatvorenom upaljenom autu s klimom na recirkulaciji. Neznam dal pomaže jer mi je ok i prije i poslje.
 

Cutac

Prèkaroš
Meni doma nikad nije smrdila klima. Ja imam neku Beko koja nakon gašenja(stiskanja tipke) ugasi kompresor, no nastavi puhati oko minutu, ne znam koliki to utjecaj ima.
A stara ima neku stariju od republike i isto nikad nije ni servisirana, nit je smrdila. Mislim da je neka švapska marka, dok je švabo bio švabo :D
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Ja sam jednom koristio K2 sprej, upali se auto na recirkulaciju i zatvore vrata i prozori. Boca pusta taj gas, posle 15 min, udjes u auto, i to je to.
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Nisam koristio nikad, klima radi i zimi i ljeti redovno tak da ništa ne smrducka!
Cutac Cutac Da to nije sonaxov proizvod za tepihe onda 😀
 

sir.Oliver

Well-known member
ja koristim onaj iz lidla 2x godišnje . klima neće smrdeti ako se pravilno koristi . klimu treba isključiti par minuta pre završetka vožnje a ventilátor na najjače , kako bi osušio kanale ... jer prašina i vlaga ( čitaj blato ) u kanalima su idealno tlo za razmnožavanje bakterija i plesni ... . i još jedna stvar ... kako bi klima bila učinkovitija , treba uključiti samo unutarnji okrug , kako bi se brže rashladila unutrašnjost auta ....
 

Cutac

Prèkaroš
Ja na oba Citrača ugasim A/C(znači ne diram niš drugo) cca. 5-10 minuta prije nego stignem doma i na VTS nikad nije smrdjela, a na c4 je.
Pretpostavljam da su šparali na nečemu ili da su sjebali dizajn odvoda.
 

Scorpyo

Active member
Ja se zadnjih 2-3 god borim sa smradom klime u autu. Sprejevi su pomagali do prošle godine, više ne. Nedavno sam po preporuci odavde bio na dezinfekciji ozonom, nisam siguran koliko je pomogla jer se i dalje osjetim "miris". Doduše ne onako jako kako je bilo ali i dalje to nije to...
 

Milosh

Test
A zašto ne uradite dezinfekciju kilera pjenom, mislim vi koji imate problema sa mirisima a sprejevi ne pomažu?

Priznajem da nisam pročitao cijelu temu.. Uglavnom pjena bude u velikim bocama sa dugačkim fleksibilnim cjevčicama i ušprica se u sve ventilacione otvore (a neke se špricaju u ulaz vazduha (poslije filtera)) i ona se spusti po kileru i ubije sve i onda izađe kroz cijev za kondenzat. Ozon je IMO najslabija metoda.
 

Scorpyo

Active member
A zašto ne uradite dezinfekciju kilera pjenom, mislim vi koji imate problema sa mirisima a sprejevi ne pomažu?

Priznajem da nisam pročitao cijelu temu.. Uglavnom pjena bude u velikim bocama sa dugačkim fleksibilnim cjevčicama i ušprica se u sve ventilacione otvore (a neke se špricaju u ulaz vazduha (poslije filtera)) i ona se spusti po kileru i ubije sve i onda izađe kroz cijev za kondenzat. Ozon je IMO najslabija metoda.
Pjenu sam ostavio za zadnju opciju ako ništa drugo ne pomogne. Kako izgleda, uskoro je ona na redu.

Na dezinfekciju ozonom sam išao na preporuku sa ovog foruma.
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Na dezinfekciju ozonom sam išao na preporuku sa ovog foruma.
Meni je to prilično diskutabilna metoda. Koliko sam razumio, ona je primarno za dezinfekciju unustrašnjosti u smislu kabine i fizički čistih površina. Dok oni upucavaju O3, meni se čini premala količina toga općenito, a kamoli da je dovoljna da kroz recirkulaciju sterilizira sve kanale i isparivač u kojemu već postoji talog prašine koji je rasadnik svega. Mislim da ozon perfektno sterilizira površine čiste od krupne prljavštine, ali ne zlazi u slojeve prljavštine.
To sam platio 100 kuna na nekoj akciji i auto je imao "ugodniji miris". Neko vrijeme. Za dva dana je opet smrduckalo.
Ozon je idealan za dezinfekciju operacijskih dvorana, bolnica, itd. Mislim da je učinkovit za učestalu primjenu, a ne povremen tretman s upitnom količinom ozona. Nisam ekspert, ali tako mi se čini.

Ove fore s gašenjem klime su možda učinkovite, ali ja za to nemam vremena ni volje. Meni je klima cijelo vrijeme na auto. Samo temperaturu mijenjam. Ako mi se klima usmrđuje, nešto nije sa sistemom uredu. Neki put u jendom danu napravim 700 km u komadu, neki put 6 x 5 km i sad da svaki put drmuckam off-on. Onda ću radije taxijem. :)
 

sir.Oliver

Well-known member
A zašto ne uradite dezinfekciju kilera pjenom, mislim vi koji imate problema sa mirisima a sprejevi ne pomažu?

Priznajem da nisam pročitao cijelu temu.. Uglavnom pjena bude u velikim bocama sa dugačkim fleksibilnim cjevčicama i ušprica se u sve ventilacione otvore (a neke se špricaju u ulaz vazduha (poslije filtera)) i ona se spusti po kileru i ubije sve i onda izađe kroz cijev za kondenzat. Ozon je IMO najslabija metoda.
a što će se dogoditi ako ta pjena dospije i do motora ventilatora ? u firmi su uništili na sva tri boxera motor ventilatora .....
 

Milosh

Test
Pa po nekoj zdravoj logici motor bi trebao biti zaštićen od takvih uticaja. Viđao sam te pjene u oem bocama (npr. Toyota pjena), a npr. u Volvo ovlaštenom u Sarajevu rade dezinfekciju sa TuneUp sistemom koji radi na istom principu koliko sam shvatio.
 

Scorpyo

Active member
a što će se dogoditi ako ta pjena dospije i do motora ventilatora ? u firmi su uništili na sva tri boxera motor ventilatora .....
E to je razlog zašto sam pjenu ostavio za zadnju opciju ako ništa drugo ne pomogne. Čuo sam par sličnih priča...
 
Na vrh