Cjelogodišnje gume - iskustva i preporuke

ExOduS442xb

Racing
Stari je uzeo za svoj C5 Michelin CrossClimate 2 jer vise ne prelazi puno kilometara, po testovima izgleda odlicno, cijena je visoka, međutim jeftinije je nego 2 seta koja mora kupiti (prelazi oko 5000+ km godisnje) pa neka barem onda bude najbolja. Čini se udobna.
DOT 362021 - još vruća :D
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Evo upravio primio identičan set, isto za starog :)
Nije (više) zahtjevan vozač, a ja se moram zahebavat sa održavanjem, tako da su cjelogodišnje najpraktičnije riješenje za svih. Plus ne moramo za pol godine opet tražiti novi ljetni set.

CC2, 205/55/16, 635kn/kom na ŽutiKlik.

Prije jedno 3-4 godine sam probao prvu generaciju CCa (bez plusa) i nisam bio nešto pretjerano oduševljen. Imale su 20tkm u sebi, al su vrtile na mokrom kao EnergySaver.

No toliko ih hvale dvojku da ih nisam mogao ignorirati...
Prvi pipajući test... gazni sloj je tvrđi od UG9+ koje ću uskoro montirati dragoj, no bočnice mi se čine dosta mekane. Javim se kad ih probam na cesti :)
 

Ap0qalypto

Homo sapiens
Donator foruma
Na ženin montirao Fulda Multicontrol 155/65/14, tiha guma, doduše vozi se po gradu do 60km/h. Nešto tvrdja, videćemo ako bude snega. Po kisi za sada dobre.
Ja cu sledece godine menjati na C4P Lassa Multiways, sad su na oko 5mm.
 

Brruno

Well-known member
Jel netko probao cijelogodisnje u 245/45/18 dimenziji? Čitam svašta , cc+ kao jedna od boljih ali za veče dimenzije nema baš puno iskustva. Zanima me buka i naravno vožnja po lošijim uvjetima
 

ExOduS442xb

Racing
Jel netko probao cijelogodisnje u 245/45/18 dimenziji? Čitam svašta , cc+ kao jedna od boljih ali za veče dimenzije nema baš puno iskustva. Zanima me buka i naravno vožnja po lošijim uvjetima
Upravo stavili gore navedene Michelinke na 245/45/18, ali još je rano za reći, na prvu se čine dobro.
 

Ruske

Active member
kako lassu drzi tokic kad smo mi uvoznici?
vozim lasse vec 3 god, 250tkm, sta greenways, sta snoways 3, nadam se da cu ove zime dobit 4ku...odlicne su i izdrzljive...sta sam sve radio s njima i vozio se do zice, pa nikad nije pukla niti neznam sta. multiways nam idu puno, ocito je i ona dobra...
 

Milosh

Test
Jel netko probao cijelogodisnje u 245/45/18 dimenziji? Čitam svašta , cc+ kao jedna od boljih ali za veče dimenzije nema baš puno iskustva. Zanima me buka i naravno vožnja po lošijim uvjetima
Pogledaj na tirereview, čitaj ispod komentare i ocjene korisnika, možda je pisao neko ko je koristio tu dimenziju.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
no bočnice mi se čine dosta mekane. Javim se kad ih probam na cesti :)
Odradio stotinjak km na suhom, plus još stotinjak na kiši jučer, temperaturao oba puta od 13-15c.

Bočnica, bočnica... crna bočnica. Definira cijelu gumu, pa ajmo odmah o tome.

Stvarno su udobne gume, osjećaj je kao da se prešlo na col dva manju felgu. Diletacije, rupe, šahtovi... baš je primjetna razlika u buci i udarcu. Sve je puno zagušenije nego sa ljetnima, odlično upija sve neravnine. Po tom pitanju su pozitivno transformirale auto.

Suhi grip je dobar, a po kiši, ovako nove, pružaju apsolutnu sigurnost na volanu, najnormalnije se leti 140 po ac.
Na onoj mojoj bechmark uzbrdici ne proklizuju u prvoj.
Po svim ovim spomenutim svojstvima najnormalnije parira ljetnoj, mom starom će odlično služiti.

Tko je pasivan, defanzivan, nezahtjevan vozač, dalje ne mora čitati... guma odlična (sigurna) kao nova, vjerujem da će ostati takva dulje vremena. Savršena sa gutanje kilometara.
Pitanje je još kakve su ispod 0c, snjeg, led... ali doći će i to na red.


No te jebene bočnice... bilokakvo ganjanje je besmisleno. Kao što sam rekao, gripa imaju i nema straha da će auto proklizati... ali to lateralno namještanje auta je vrlo iritantno i stalno pita korekcije sa volanom dok tražiš smjer između kojeg se guma namjestila i kamo bi vozač htio ići.
Uletavanje u zavoj na kočnici će rezultirati osjećajem kao da će guma otpasti sa kotača.
Jednostavno nemaju preciznost za bržu vožnju i stalno ih se mora 'hvatati'.

Usporedbe radi, zimske Dunlopice WS5 su recimo donekle 'sportske' zimske gume, sa tvrđom bočnicom, puno preciznije i ugodnije za ganjanje, makar im je u ovim uvjetima definitivno slabiji grip. Dok je mekani Gy UG9+ bliži CC2 po ovome.
Na tržištu stvarno ima svega i dobro treba razmisliti što kome treba.
 

Ruske

Active member
evo ovo sta pises se i meni dogada, nakon ljetnih na sluzbenom, neki dan dobio nove zimske...lassa snoways 4, do sad sam vozio samo trojke, pa da vidimo...ovako za sad je ok, dobro nove su...ali to lateralno namjestanje je katastrofa...vise se ne usudim prolaziti po zavojima kako sam znao na ljetnima...
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
CC2, 205/55/16, 635kn/kom na ŽutiKlik.
Reko ajde da ih uzmem burazeru za Cactusa, ok gume, nezahtjevan vozač i auto, taman kombinacija. A kad ono... na istom tom žutom kliku - 935kn/kom!!!
Hebo im pas mater pohlepnu, dabogda im se djeca na plin grijala.
Niti godinu dana nije prošlo... suludo. Al ajde, barem je besplatna dostava.
Da ih se nać nešto jeftinije okolo, ali i dalje puno skuplje - sve u svemu, prekrižen CC2 za tu lovu što se mene tiče.

Ajmo dalje... gledam testove, čitam... Vredestein Quatrack je jasni br. 2.
Pa gledam cijene, kasnonoćno guglanje... nađem ih za 525kn/kom na Mall.hr-u. Problematična trgovina, al ajde... sutra ih naručujem pouzećem.

Otvorim ujutro stranicu, a kad ono 559kn/kom. E jesam pehist u pm. Al nešto mi je cijelo vrijeme smrdilo... odem na nabava.net, imaju povijest cijena.
Tamo vidim da cijena često, nekad svakodnevno pleše od 525 do 559kn. Ok. Pričekat ću ja ponovno kasnu noć.

I ko za vraga... spojim se oko 2 ujutro prošli petak, cijena 525kn. Daj odmah četri komada. I sad čekam.

Za datum otpreme (ne dostave) su si dali dva tjedna lufta. Ok, nije hitno, pa mogu čekati ljenčine sa Malla.

Al evo... ako kupujete gume, preporučam potragu nakon 1 ujutro. Iz nekog razloga još uvijek većinu noći bude niža cijena.


VredesteinCapture.JPG
 
Posljednje uređivanje:

sir.Oliver

Well-known member
cijelogodišnje nikada više . imali ih na crafteru ( onom najdužem ) .... prazan , samo nas troje i nešto malo alata ( max 300 - 350 kg ukupno tereta ), na putu snijega cca 1 - 2 cm .... na jedvite jade se popeli na brežuljak .... poslije , u dubokom snijegu ( cca 15 - 20 cm ) totalno proklizavanje .... gore nego na letnjim ..... nikada više ..... isto tako i protektore ..... bolje parkirati auto nego rizikovati ....
 

MacSlavko

Well-known member
Donator foruma
Cjelogodišnje gume (u RH)?
Postoje li cjelogodišnje cipele?
Nekako mi to ne ide…
Možda negdje gdje su razlike u temperaturi manje nego kod nas. Ali kad je zimi asfalt na 0, a ljeti na 45 C, to nije za istu gumu, IMHO.
Zato uvijek imam dva seta felgi sa zimskim i ljetnim premium gumama (iako nisam zahtjevan vozač) i to je to za mene. Prelazim godišnje oko 10.000 km (oko 5000 na svakom setu), pa mi dugo traju.
Naravno da je to cca. 1000€ skuplja opcija, ali jednostavno ne vjerujem da jedna te ista guma može biti adekvatna i jednako dobra za ljeto i za zimu…
 

markan1000

Well-known member
Sve ovisi za što koristiš auto odnosno gume. Po mom mišljenju su za drugi auto u kući sasvim dovoljne, ja ih tako već godinama koristim na drugom autu u kući, kojim se rijetko ide na duža putovanja, i stvarno nisam osjetio nikad potrebu prebaciti se na zimske/ljetne.
Za prvi auto u kući nema kompromisa po mom mišljenju, tu se držim strogo ljetne/zimske gume, i držat ću se i dalje, jer ne želim gledati u nebo kad idem na duži put.
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Stigle gume nakon devet dana, dot 3222, sve uredno. Od narudže do danas poskupile 80kn, na ukupno 605kn trenutno.

...
Nije mi vrag dao mira pa sam zagnjavio par ljudi... sa 1.9. su nabavne cijene guma išle gore oko 10% i navodno očekuju ponovni rast.
A gume proizvedene u EU (dakle sve poštene) su već rasle 10-20% ove godine.
Manji vulkanizeri koji imaju štogod na skladištima još uvijek znaju prodavati po starim cijenama, no i to će brzo nestat... pa ako je netko nešto planirao...
 
Posljednje uređivanje:

Brruno

Well-known member
cc2 frend kupio oko nove godine ne znam tocno , 245-45-18 i rekao da su tip top. Ima 25000kn i jos su mu super. Vozi ih svugdje i ljeti i zimi i jos drze odlicno i nema ih namjeru mijenjati. Narucio sam ih prije par sati, 1350kn komad 245/45/18 XL verzija, Da vidimo sta ce biti s njima sljedece godine u ovo doba :D
 

nero81

Active member
Donator foruma
Nisam primjetio temu za cjelogodisnje gume.
Dvoumim se da li uzet cjelogodisnje pa peri deri ili sada zimske nove pa na proljece ljetne nove... ne vozim nesto brzo...a 2 seta su skupa + plus nemam 2 seta felgi pa to opet gnjavaza skidat stavljat...
 
Na vrh