Citroen C5 X7 - by milos_pav

milos_pav

New member
Pozdrav dobri ljudi, evo konacno nakon par meseci citanja svega i svacega po forumu(narocito dela vezanog za c5) resih da se registrujem, pridruzim vam se, i naravno da ukratko predstavim svoj C5.
Auto je kupljen pre tri meseca, godina proizvodnje 2011, 2.0 HDi sa motorom snage 120kw. Oprema je, valjda, exclusive, mada dok sam jurio auto svaki je bio jelte exclusive tako da vise ne znam ni sta jeste ni sta nije exclusive. Kada sam poceo da gledam auto bio sam skeptican prema hidroaktiv vesanju u smislu potencijalnih kvarova, cene odrzavanja, jer uvek negde naletis na pricu kako se nekom tamo to vesanje obilo o glavu, ali na kraju sam se ipak odlucio za kombinaciju hydractive + automatski menjac i mislim da je to kombinacija koja pruza maksimum iz ovog auta - krstarica prava na putu, nikad nista slicno nisam vozio niti se vozio u bilo cemu slicnom, udobnost izvan svakih ocekivanja.
Sto se tice trenutnog stanja auto je uzet sa 202 hiljade na satu od coveka koji ga je uzeo sa 170 i kusur i vozio ga godinu i po dana. Da li je prava ili ne, u to ne zalazim niti sam se mnogo opterecivao, auto sam oterao u krajnje profesionalan servis da ga detaljno pregledaju i utisci su na kraju bili pozitivni. Od mana su mu nasli malo lufta u jednom nosacu motora, jedna manzetna ima tragove blagog habanja i pumpa za gorivo(bos pumpa) vlazi na semeringu, tj malo pusta gorivo na gumici. Nakon kupovine odradjen veliki servis, pumpa pregledana i receno mi je da ne zele da je skidaju jer minimalno vlazi pa su to samo obrisali i rekli mi da pratim pa ako krene vise da pusta onda ce je srediti.
Kako mi je ovo prvi auto sa automatksim menjacem, mogu reci da sam se navikao za 15 minuta i definitivno vise se ne vracam na manuelce - nekako mi se profinio nacin voznje, kao da vise uzivam sa automatikom. O aisinu sam cuo samo reci hvale u smislu pouzdanosti - sad bas ako nesto skupo otkaze onda sta je tu je, ne mogu ocekivati da nikad ne ulozim dinar u auto i da sve bude top, kapiram da se svi ti veliki skupi kvarovi ne mogu desavati bas na svakih par meseci. Jedina stvar koju sam primetio a tice se menjaca jeste blago trzanje iz druge u trecu ali samo kada sam na nekoj nizbrdici i kada auto salta uz minimalno dodavanje gasa(ili cak bez dodavanja gasa) na bas niskom broju obrtaja. Zbog toga sam pre neki vikend auto oterao ovde u Bg kod majstora koga svi preporucuju za automatike, covek ga provozao i rekao da menjac radi odlicno, doduse ko za inat nije hteo trznuti bas ni jednom ni u jednoj situaciji, ali i kroz sve sto sam objasnio coveku rekao je da nemam sta da brinem i da menjac deluje zdravo - ako ima neki kvar manifestovace se cesto i konstantno kroz voznju.
Da ne davim vise, evo par slika autica:
1.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg1.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg
 

milos_pav

New member
Hebi se ti i slike unutrasnjosti :) sad ja moran ovu lajsnu nabavit sa strane konzole unutra :D Prilipa je prvi put vidin.
Hahaha, dobro zapazas :D Pa zar nije lajsna u svakom paketu opreme, samo negde crna a negde ova siva kao sto je kod mene?
Zna li neko kako se resiti malo ruznog zvuka prilikom otvaranja vozacevih vrata, kao neko pucanje plastike koje se cuje samo na dva pregiba(na pola i do kraja kad se otvore)? Kupio sam pre neki dan silikon sprej jer sam citao da je najbolji lubrikant za te stvari, naprskao svuda redom ali nista, osecam pod rukom da neka crna(valjda metalna) kutija koja se nalazi izmedju gornje i donje "sarke" proizvodi taj zvuk, tj iz nje dolazi a ne deluje mi da ona moze da se podmaze na bilo koji nacin? Kao da unutar nje nesto radi jedno o drugo kad dodje do tog pucanja?
 

h5n1

Member
Jep glupe brtvele cvrckaju. To je unutra opruga koja drzi vrata otvorena. Genijalni inženjer je napravio tako da je nabio čep sa donje strane i onda nakon nekog vremena uđe voda unutra i zahrđa, a nerijetko i pukne. Ja sam sebi promijenio zadnje obje bile puknute, a prednju koja cvrcka kao tvoja sam u nedostatku pametnije ideje a (probao sam svašta) probio rupu sa gornje strane uzeo mazalicu i napunio je mašču kolko god je moglo stati. Sad više ne cvrcka :) Inaće dobra je stvar skinuti sve poklopce s tih mehanizama i napravit malu rupu u njim da se voda može praznit. Ima na nekom stranom forumu cijeli tuturial kako ta odradit.
Šta se lajsni tiće ja ih nemam mislim na ove bočne dolje kod nogu tamo di se koljeno drži naslonjeno.
 

milos_pav

New member
Da, na tu unutrasnju lajsnu sam i mislio, vidjao sam je cini mi se u svakoj petici dosad pa sam zato mislio da je standardna.
A za vrata mi onda deluje najbolje da izbusim kutiju sa donje strane nekom najmanjom burgijom na 2-3 mesta(onda ce gravitacijom voda da otice ako se desi da udje nekako unutra), i onda kroz te rupe mogu da ubacim slikon sprej jer ima onu dugu tanku cev koja sluzi za koncentrisano nanosenje.
 

h5n1

Member
Nista od toga ja sam skinio poklopac i rukom natrljao punu šaku masti(dobro mi izivcirala) nije pomoglo jer je opruga sa donje strane odvojena od gornjeg dijele u kojem su zubi koji klapaju. Znaci dok je nisam odozgor probija nije bilo pomoci. Ako oces probaj to sa silikonom. Ja sam cak i spricao mast u spreju za podmazivanje lanca isto ima dugu cijev. Nemoj s mucit busit na auti uzmi lito i cekic i kucaj po cepu sa vise strna polako skinices ga bez problema.
 

milos_pav

New member
Je l bilo postova na forumu na temu ubacivanja led traka u enterijer za C5, ove fore sa trakama sto su sad in u autoindustriji? Ali nista previse kic da svetli kao cirkus. Nasao sam na yt neki video i ovo je bas prava mera . Koliko je uopste jednostavno da se uradi na neki smislen nacin bez nekih fora da se lepi i busi svuda po autu ne bi li se provukle trake i prekidaci?
 

Milosh

Test
Ne znam je li neko tako radio ali C5 inače ima fabričku led traku koja se ugradi po sredini instrument table. Jako je teško naći polovnu, skoro nemoguće. Imaš u mojoj garaži o tome. Svaki C5 ima kanal za tu led traku (opipaj rukom sa desne strane iznad kasete pa ćeš ga vidjeti, i sa lijeve strane iznad onog malog pretinca). Možeš taj kanal iskoristiti za led traku za ambi osvjetljenje. Iz tih kanala čak možeš lako i struju povezati.
 

milos_pav

New member
Ne znam je li neko tako radio ali C5 inače ima fabričku led traku koja se ugradi po sredini instrument table. Jako je teško naći polovnu, skoro nemoguće. Imaš u mojoj garaži o tome. Svaki C5 ima kanal za tu led traku (opipaj rukom sa desne strane iznad kasete pa ćeš ga vidjeti, i sa lijeve strane iznad onog malog pretinca). Možeš taj kanal iskoristiti za led traku za ambi osvjetljenje. Iz tih kanala čak možeš lako i struju povezati.
Super, to nisam znao, hvala za info! Da to nije ovo led osvetljenje?
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Za ovo po kokpitu treba stvarno naći prave pozicije, ali ako postoje kanali kako kolega Milosh kaže, zašto ne...

Ja sam u C3 montirao ledice naprijed ispod kokpita lijevo i desno te ispod prednjih siceva, nije bilo ambijentalno nego da se osvjetli pod. Spojio na gornju plafonjeru da radi na otvaranje vrata. Sat dva posla.
 

milos_pav

New member
Posto vidim da ima ovde dosta ljudi koji se bas dobro razumeju oko struje/instalacija i eventualnih modifikacija oko auta, zanima me jos misljenje u vezi ovih prednjih farova, da li ovaj set farova sto se vidi na pocetku snimka sa obojenim kucistem modifikovan u bilo kom drugom smislu(tipa secenje i dodavanje nekih novih delova) osim toga sto je ofarban u crno, i sto je dodata jedna ravna led traka i dve ove sto idu kao prstenovi oko otvora za sijalice?
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Tri led trake po faru, plus je stavljao nelegalne LEDice za kratka i duga.
S obzirom na koji način sve radi, unutra su i nekakvi dodatni led driveri.
No sama konstrukcija fara mi ne djeluje puno dirana... možda koja rupica za provući žice.
 

milos_pav

New member
Tri led trake po faru, plus je stavljao nelegalne LEDice za kratka i duga.
S obzirom na koji način sve radi, unutra su i nekakvi dodatni led driveri.
No sama konstrukcija fara mi ne djeluje puno dirana... možda koja rupica za provući žice.
A kad bi se ubacivala samo ova dva led prstena oko otvora farova, mislis da to nije neka velika izmena i posao oko toga?
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Ja ko amater sam to odrađivao više manje uspješno.
Znači moguće je, ali ima zajebancije.
Moja preporuka bi ti bila da si kupiš rabljene farove pa da njih probaš preurediti.

Osim osnovnog alata ti treba butylen kit (traka) ako se neće moći iskoristiti stari spoj, konektori i žičice za složiti instalaciju ledica...
 

milos_pav

New member
Ja ko amater sam to odrađivao više manje uspješno.
Znači moguće je, ali ima zajebancije.
Moja preporuka bi ti bila da si kupiš rabljene farove pa da njih probaš preurediti.

Osim osnovnog alata ti treba butylen kit (traka) ako se neće moći iskoristiti stari spoj, konektori i žičice za složiti instalaciju ledica...
Vazi, hvala na odgovorima!
 
Na vrh