Citroën C5 HDi 2.0 16v 2008. - Čudan zvuk i vibracije

era970

Member
pozdrav svim ekspertima na forumu ;)
pre dve nedelje sam kupio model iz naslova. pri tom , ovo je prvi dizelas kojeg vozim, nikada raije nisam imao dizel auto. prethodni koji sam vozio od 2010 do skoro je bio C5 1.8 16 v 2002 godiste.
da ne rastezem pricu.. jos uvek upoznajem novi auto ali do sada sam primetio dve stvari koje su mi cudne
1. kada ga upalim motor ima normalan zvuk ali posle kraceg vremena na leru pocinje da se cuje neki tup neodredjen zvuk koji podseca na zvuk vibriranja neke plastike koja dodiruje metal na motoru, imam osecaj kao da dolazi negde sa vrha motora, ali , cudno je to sto kada samo pipnem papucu kvacila, taj zvuk prestane. a onda se ponovo pojavi...
druga stvar koja mi je malo cudna, u voznji, ako vozim dam jaci gas da bi ubrzao naglo, auto normalno ubrzava, ali u nekom trenutku pocnu tokom ubrzavanja neke vibracije koje traju par sekndi i nestanu a auto nastavi da ubrzava normalno...
isao sam kod majstora jer sam sumnjao da li je u pitanju plivajuci zamajac. on kaze da nije... da li neko ima odgovor na ova dve stvari? hvala
 

nemo26

C5 X7 2.0 HDI 140 FAP
Trzanje kod ubrzanja sam imao i bio je senzor polozaja lopatica turbine, ali to ne mora bit slucaj kod tebe, trebalo bi uradit dijagnostiku u voznji. Ako imas samo vibracije bez prekidanja, onda bih uzrok trazio u remenici radilice. Ako se ustanovi da je prigusnik u remenici defektan, bez odgadanja treba remenicu zamjenit jer ce vibracije uzrokovat propadanje semeringa radilice, bregaste itd, a to onda povlaci zamjenu zupcastog, skidanje mjenjaca itd. Imam dobra iskustva sa skf markom remenice, a nije pretjerano skupa. Taj zvuk bi mogao biti potisni lezaj, al ne mogu ti rec ovako napamet.
 

era970

Member
Hvala na odgovoru. Iskreno, duduk sam za ove svemirske dizelase :)
Evo danas sam ga''testirao na potrosnju''
Sipao do vrha, otisao u Uzice, i opet dosu do vrha. 131km 8.5 litara stalo.
Vozio sad ga ostro. Na deonici dela autoputa duzine 45 km gazio sam ga od 130 do 160 i to petom brzinom, da bi malo isterado garez iz njega (ako je to pametno raditi uopste)
Kada se vozi i ubrzava normalno, nema tih vibracija.
 

Milosh

Test
Na deonici dela autoputa duzine 45 km gazio sam ga od 130 do 160 i to petom brzinom, da bi malo isterado garez iz njega (ako je to pametno raditi uopste)
To je i pametno i poželjno. Naročito je efikasno kad se ubrzava u trećoj od 2000 do 4000-4500 obrtaja.
 

Cutac

Prèkaroš
Još bi bolje bilo uzbrdo ga ganjati puni gas do crvenog.
Znači druga do crvenog(tipa 200-300 okretaja ranije), treća koliko ide(ograničenje/sigurnost), kad se uspori, nazad u drugu i tuci tako 20-30 km.

Ja sam tako par auta čistio i baš se osjeti tokom toga kako je auto sve bolji i bolji.
 

era970

Member
Ma hocu ali neznam kako da postavim taj snimak ovde?

Evo postavljam na yt snimke
Ovo je rad u kom se konstantno cuje taj zvuk "klaparanja"
[ame]https://youtu.be/QJClv7NM0wU[/ame]

Evo i drugi snimak sam okacio. Od paljenja motora.
Znaci, taj zvuk se cuje do 0:51 pa drzim kvacilo do 0:57
I drzim ponovo kvacilo od 1:10 do 1:18
[ame]https://youtu.be/cbH_gycZSB8[/ame]
 

Milosh

Test
Ja tu ne čujem ništa čudno, meni zvuči kao normalan zvuk dizela. Takođe ne čujem te promjene u sekundama koje si naveo, ne čujem promjenu u zvuku.
 

Cutac

Prèkaroš
Ja čujem razliku ali ne čujem da zvuk nestaje nego da se mijenja ton. Ja bih to pripisao smanjenju opterećenja motora.
 

era970

Member
Pa ne znam.. Ta anomalija u zvuku se bolje cuje u prirodi. Snimak vise belezi ove ostrije zvukove. Taj zvuk o kom govorij je slican zvuku neke plasticne povrsine koja vibria i dodiruje neki fiksni metal. Ali je cudno sto nestane cim pipnem kvacilo.
A da, i nije uveaj iste jacine, nekad je tishi a nekad glasniji. Danas je tishi bio.
 

visaluteju

Well-known member
Mislim da je normalno da se malcice promjeni zvuk kada se stisne kvacilo, ako se promjeni malo vise onda zeza kvacilo... ali pošto ti samo pipnes papucicu (ako sam dobro razumio bez stiskanja) jel moguće da promjena zvuka dolazi iz papučice, iz neke opruge ili nečeg bezveze što se naslanja na papuču kvačila ili nešto tamo iza...nešto bezveze što vibrira, neki kabal ili crijevo... ?

Što bi rekao jedan na forumu samo ti to tjeraj :)
 

era970

Member
E pa da znam ne bi vas gnjavio ovde xaxaxa
Ja mislim da je mozda druk lezaj, al nisam siguran. Nadam se samo da nije plivajuci ili nesto s njim.
Nikad nisam vozio auto sa plivajucim zamajcem pa neznam.
Naslusao sam se u autu zvukova od zenskih uzdaha do pucanja klipnjace ali ovakav nisam cuo za 22 godine vozackog staza :-D
 

mengela

Well-known member
Donator foruma
Ne osluskuj! Samo ti to teraj! To kad ti kazu tu na forumu, onda znas da se nece nista sasadit [emoji14]
...valjda... reko bi jos jedan tu.. (pozz dooms)
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Ja tu ne čujem ništa čudno, meni zvuči kao normalan zvuk dizela
I meni sve zvuci OK...to si ti previse navikao na zvuk benzinca
Momci, ne bih želio biti grub, ali... :) Ovako se zdrav 1,6 HDi ne čuje. Osim ako mobitel iskrivljuje zvuk, a uživo ne zvuči ovako traktorski.

@era970
: Može svašta biti. Dok ti ne dimi, vozi ga. Èim kreneš oprašivati iz auspuha dok je hladan ili pri jačem gasu, pravac - oglasnik! :wtf:

Nikad nisam vozio auto sa plivajucim zamajcem pa neznam.
Ma, nije on. Znat ćeš nepogrešivo kad DMF ode. :)

Za produljenje zdravlja izbjegavaj kretanje s malo gasa i kretanje bez gasa. Izbjegavaj dugotrajnu vožnju ispod 2.000 okretaja. Izbjegavaj dugotrajno držanje stisnutog kuplunga, kočenje samo motorom ispod 2.000 okretaja, itd.
 
Na vrh