broj obrtaja

djurok48

Member
pozdrav,sa koliko obrtaja voziti (c3 1,6 bluehadi 2017 god) u kojoj brzini radi najbolje ekonomičnosti odnosno da smo i motor i ja zadovoljni
 

DS9

Active member
Huh, to zavisi od nečijih sklonosti, kada se već pominje zadovoljstvo.
Po pravilu je najmanja potrošnja goriva (izuzimajući nizbrdo bez gasa kada je 0) u najvišoj brzini na nekih oko 2000-2200 RPM, ali to lako možeš da ustanoviš na osnovu prikaza trenutne potrošnje.

Sad, neki umeju da kažu da je zgodnije da se vozi za nijansu u višim obrtajima (tj. da ga ne treba mučiti niskim obrtajima). Po pravilu recimo na autoputu se bitno povećava potrošnja goriva iznad nekih 120 km/h, dok je u rasponu 90-120 km/h praktično najniža, naravno u najvišem stepenu prenosa.

Obično ovakvo pitanje postavljaju ljudi sa prethodnim iskustvom vožnje benzinca koji naravno funkcionišu u višim obrtajima. Taj 1,6 blue hdi gotovo da može da se voza kao benzinac jer je moćan (posebno u toj karoseriji c3ojke), ali ako se želi niska potrošnja goriva onda se drži na oko 2000 RPM. Probaj, testiraj... ubrzo ćeš sam ukapirati.
 

djurok48

Member
hvala DS9 da godinama sam vozio benzinca ( od 1967 imam pređenoh preko 600.000 km pa sve do neki dan heheh) nisam sklon sportskoj vožnji (godine su prisutne) znaš kak se kaže, vuk sit ovce na broju, mislim da sam ja zadovoljan a i motor :)
 

DS9

Active member
Da, jasno, vozaj ga na do 2000 rpm (možda i niže) radi niske potrošnje goriva, izduvaj ga povremeno na auto putu na do 2500-3000 RPM, i to je to. U suštini, oseti se kada treba šaltati, kada trese ili se dernja.

Ako je ovaj dole sa pgt. 208com napravio 2 L /100 km (na kilometraži od oko 2000 km, prosek brzine 56 km/h) mislim da i ti možeš slično sa c3ojkom;)

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=SB8jcyw5-Lc[/ame]


Na ovom dole videu se vidi da na i 1500 RPM fino ide 90 km/h, pa je zaključak da je onaj gore record verovatno postignut vožnjom i u niže rpm.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=dmNRmObtyU8[/ame]
 
Na vrh