(Automatsko) podešavanje visine snopa farova

Matija

New member
E sad, prije nego ovo napišem, samo da kažem da nisam konzumirao nikakva opojna sredstva. :)

Već neko vrijeme mi se čini da mi farovi bacaju prenisko, no rekoh, ajd, pričinjava mi se. Onda mi se jednu večer dogodilo da sam sjeo u auto, upalio ga (bio je mrak), zazvonio mi mobitel i dok sam se javio, primjetim kao da su se svjetla sama od sebe spustila. Rekoh, učinilo mi se, gluposti...

No, sad baš idem odvesti curu kući, krenemo i čini mi se da mi sad farovi dobro bacaju, nema više da je snop nisko na cesti, odrezan na nekih 50ak metara. E rekoh sad kad se vratim kući vidjet ću. Stanem na parking pred kućom i vidim razliku. Naime, uvijek stanem jednako i gornji rub snopa svjetala mi se poklapa na crti na kući (dolje okrečeno smeđe, gore bijelo). Ovaj put je snop bio jedno 5-10 cm iznad te crte.

Nije to sve, netko bi rekao da ne možeš uvijek jednako stati itd. E pa, meni vrag nije dao mira i ostavim ga malo da radi, kad ono odjednom farovi počnu šetati gore-dolje i zaustave se opet na onom, po meni, krivom položaju - poravnati sa tom crtom...

Pokušam ga prošetati kroz sve položaje na onom kotačiću, svaki pomak odradi normalno, i kad ga vratim na nulu on opet poravnat sa crtom...

:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Sad vi meni recite, da li novi C4 ima samo-korekciju visine fara iako nema Xenon, te ako nema, zašto on to odradi???
 

Blackking

Kralj
Èudno, moj to nema... ili sam toliko čorav da nisam primjetio automatsku korekciju :thinking: iako gotovo sam siguran da nema u seduction opremi to :thinking:
 

Matija

New member
Pa i ja znam da nema na papiru. Vjerojatno nešto brljavi, samo kad se sjetim da će me ovi u servisu kod mene ismijati... :doh:
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Droge moj Matija..droge ROFL

Šalim se naravno;)..tko zna ? Možda stvarno ima samokorekciju :confused:
 

Blackking

Kralj
Pa i ja znam da nema na papiru. Vjerojatno nešto brljavi, samo kad se sjetim da će me ovi u servisu kod mene ismijati... :doh:
Cuj, ipak ti odi to pogledati, možda tebi farovi padaju, nije se baš s time zezat ili ti motorići imaju nekakvu grešku ako dižu i spuštaju se sami od sebe ... jer u seductionu nema auto korekcije .. samo ima motoriće koji dižu i spuštaju na tvoju komandu :) i nemaju te što ismijati... neka samo pogledaju :)
 

Matija

New member
Droge moj Matija..droge ROFL

Šalim se naravno;)..tko zna ? Možda stvarno ima samokorekciju :confused:
:D :D :D :D Ma slaba to neka droga... :D :D :D

Cuj, ipak ti odi to pogledati, možda tebi farovi padaju, nije se baš s time zezat ili ti motorići imaju nekakvu grešku ako dižu i spuštaju se sami od sebe ... jer u seductionu nema auto korekcije .. samo ima motoriće koji dižu i spuštaju na tvoju komandu :) i nemaju te što ismijati... neka samo pogledaju :)
Ma otići ću, al rekoh da pitam, lakše mi je kad im dođem s makar nekim informacijama...
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Već neko vrijeme mi se čini da mi farovi bacaju prenisko, no rekoh, ajd, pričinjava mi se. Onda mi se jednu večer dogodilo da sam sjeo u auto, upalio ga (bio je mrak), zazvonio mi mobitel i dok sam se javio, primjetim kao da su se svjetla sama od sebe spustila. Rekoh, učinilo mi se, gluposti...

No, sad baš idem odvesti curu kući, krenemo i čini mi se da mi sad farovi dobro bacaju, nema više da je snop nisko na cesti, odrezan na nekih 50ak metara. E rekoh sad kad se vratim kući vidjet ću. Stanem na parking pred kućom i vidim razliku. Naime, uvijek stanem jednako i gornji rub snopa svjetala mi se poklapa na crti na kući (dolje okrečeno smeđe, gore bijelo). Ovaj put je snop bio jedno 5-10 cm iznad te crte.

Nije to sve, netko bi rekao da ne možeš uvijek jednako stati itd. E pa, meni vrag nije dao mira i ostavim ga malo da radi, kad ono odjednom farovi počnu šetati gore-dolje i zaustave se opet na onom, po meni, krivom položaju - poravnati sa tom crtom...

Pokušam ga prošetati kroz sve položaje na onom kotačiću, svaki pomak odradi normalno, i kad ga vratim na nulu on opet poravnat sa crtom...
Napominjem da nisam posve siguran kako je na novom C4, ali koliko sam upoznat modeli s automatskom nivelacijom snopa svjetlosti imaju senzor smješten iza stražnjih lampi. Ako rikne senzor, problem se uglavnom manifestira tako da lampe ostanu zaglavljene na određenoj visini i uz glasan zvižduk dobiješ obavijest "automatic height faulty" ili "automatic height adjustment faulty" ili "headlamp height adjustment faulty", tako nešto.
 

Ciki vts

New member
Ako te zanima dal imas nivelaciju (99 da nemas), sjedni u auto, povuci rucnu i kreni lagano u prvoj, ako se svijetla spuste imas to, ako se ne spuste nemas.

Test2

Stavu u prvu, otpustaj kvacilo lagano do tocke spajanje, milimetar prije nje dodaj gas i pogledaj dal ce se spustiti. Rucnu drzi potegnutu, ako se ne spuste nemas autom. podesavanje visine snopa.
 

Matija

New member
Ma nema nivelaciju, ono je bilo više retoričko pitanje. :)

Nešto mu se sigurno zbrlja, samo moram otkriti što. :)
 

akiramar

Active member
Ako stari hidraulicari (a ocito i novi) nemaju taj kotacic jer se sami podesavaju (odnosno hidraulika ih drzi uvijek na istoj visini), nije mi jasno zasto bi auti koji imaju automatsko podesavanje visine snopa (npr xenone koji zakonski moraju imati samopodesavanje) imali još i kotacic.

Jasno mi je da Matija niti ne tvrdi to, samo pokusava objasniti čudno ponašanje svojih farova, ali (malo off-topic) mene zanima postoji li općenito auto koji ima samopodešavanje (bilo u obliku hidraulike, bilo u obliku kao za xenone) koji još dodatno ima kotacic.
 
Posljednje uređivanje:

Matija

New member
Malo je rasprava na kraju otišla u krivom smjeru, no nema veze. Mali update. Otkako sam primjetio ovaj problem ili neobičnu pojavu, ovisi kako gledamo :), uključio sam si welcome i follow-me-home svjetla. Par puta se znalo dogoditi da su svjetla malo višlja na toj funkciji, a kad auto radi su opet niža.

Jutros kad sam išao na posao svjetla su na welcome funkciji bila opet, po meni, niža. Upalim auto, kad ono, op, gle vraga, opet višlja za jedno 5-10 cm. Sad mi vrag opet nije dao mira, pa sam malo sjedio, ništa se ne događa i onda pokušam nešto. Samo sam prstom dodirnio kotačić, kao da se pripremam da ću ga vrtiti i ono se svjetlo spusti. :D Poslije sam ga provrtio kroz sve položaje, uredno svaki odradi i kad ga vratim na 0, svjetla su poravnata sa tom crtom na zidu.

Moje sumnje su bile opravdane, negdje ga pati impuls za svjetla. Ili daje krivi napon ili na konektoru ima problem ili krivo čita napon. Najavit ću se u servis, pa da vidimo što će reći. Malo mi je nezgodno zbog posla radnim danom, pa moram vidjeti hoće li me primiti u subotu.
 
Na vrh