Aktivacija aux inputa na radiju

Larry

Member
Zdravo svima! Nabavio sam si mali bluetooth prijemnik za svoj C4. Prijemnik spojim u input na konektoru od radija, spojim ga i u napajanje, uredno povežem mobitel na bluetooth prijemnik, no ne mogu na radiju odabrati preko SOURCE tipke nikakav input (osim CD-a) pa je moja pretpostavka da ga treba aktivirati preko Lexie.

Ne znam točno koja je oznaka radija, a C4 je model iz 2006. (radio ne čita MP3 s CD-a).

Ima li možda netko od forumaša navedeni dijagnostički alat i da otprilike zna kako bi se to moglo aktivirati ili ako imate preporuku za neki servis koji to može odraditi, a da je područje Zagreba (točnije Novi Zagreb istok)?
 

sir.Oliver

Well-known member
jel ti IN aktivan ? ( funkcioniše ) .... ako jeste , što će ti taj bluetooht ? spojiš tel direktno na IN i ideš ..... a i odgovorio si sam sebi ....radio ne čita MP3 ... a mjuza u telefonu je obično u formatu mp3 ......
 

Larry

Member
jel ti IN aktivan ? ( funkcioniše ) .... ako jeste , što će ti taj bluetooht ? spojiš tel direktno na IN i ideš ..... a i odgovorio si sam sebi ....radio ne čita MP3 ... a mjuza u telefonu je obično u formatu mp3 ......
Nema veze koji format reproduciram s mobitela, taj bluetooth prijemnik u principu na radio prenosi sav audio koji dolazi s mobitela.

Hvala svakako na savjetu, no čak i da nekako primjenim ovo što ti pričaš i dalje moram softverski u radiju uključiti INPUT, dakle, opet se vraćamo na Lexiu :)
 

Larry

Member
Trebas CD changer ulaz 2 upaliti, ako se dobro sjecam.
Prema onome što sam izguglao i izyoutubeao, da, neki od ulaza treba aktivirat. E sad, jel to Input1 ili Input2, napamet ne znam.

Zvrcnuo sam Autoelektriku Berdik u V. Gorici, zaletit ću se do njih jedan dan.
 

Larry

Member
Riješeno je ovo, išao sam u Autoelektriku Berdik u Velikoj Gorici da mi preko službene dijagnostike aktiviraju Input.

Kasnije točno linkam koji bluetooth prijemnik sam uzeo i kako sam sve spojio. Zbilja nije komplicirana procedura, voltmetar i eventualno lemilica su potrebni i 20-ak minuta posla... i Lexia za aktivaciju inputa.

Muziku si lijepo pustim na mobitelu na Spotify i uživam u beskrajnim funk i soul playlistama :)

Iako, kad zbrojiš lovu za primjemnik, lovu za negdje u servisu to aktivirati, vrijeme koje čekaš da ti to sve stigne, računica na kraju dovede do toga da se jednako isplati i kupiti novi radio sa svim mogućim bluetoothima, usb-ovima, itd :)
 
Posljednje uređivanje:

Larry

Member
Evo kratka uputa.

Naručio sam ovaj bluetooth prijemnik:
https://www.ebay.com/itm/Fit-For-Peugeot-Citroen-C2-12Pin-Bluetooth-Module-Radio-Stereo-AUX-Audio-Adapter/203015143205?ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
Kao što je vidljivo, ima konektor predviđen za spajanje na input koji se nalazi na stražnjem dijelu radija i dvije žice za napajanje. Jedna žica, logično, ide na masu, druga ide na +12v. U radio po defaultu idu dvije žice s +12v, jedna je konstantno napajanje (i dok je auto ugašen), a druga daje napon dok je ključem dan kontakt i dok je auto, logično, upaljen. Ja sam mu napajanje dao s ovih 12v od kontakta, jer nepotrebno da bluetooth prijemnik radi konstantno, a i upitno je koliko struje može povući pa da ne bude poguban za akumulator.

Pin 16 je masa, a za 12v je najbolje uzeti voltmetar i pikati u žice dok se ne otkrije. Pogledao sam wiring diagram za taj radio i nisu mi točno bile prikazani ti pinovi 12v, tako da bez voltmetra lako moguće da sve to bude sizifov posao. Ostrugao sam malo izolaciju na masi i na 12v i zalemio žice od prijemnika. Moglo se to malo i ljepše i bolje napravit pa tko ima volje i vremena, neka izvoli.

Čim ste to napravili, dajte kontakt, plava lampica na prijemniku će početi blicati i mobitelom na bluetoothu potražite prijemnik i spojite se na njega. Sada ste već pola posla obavili, a sada dolazi onaj lakši dio, no logistički teži, a to je softverska aktivacija inputa na radiju.

Input se može aktivirati preko Lexia dijagnostike (sa OBD2 ne ide, isprobano). Često postoje Input 1 i Input 2. U mom slučaju je ovo bio Input 1, no svakako treba isprobati oba da se ne ispostavi da je kod vas obrnuto.

I to bi trebalo biti to, mobitelom se spojiti na prijemnik, na radiju prešaltati na Input1(2) i sviraj od jutra do sutra :)

Potrebno:
- bluetooth prijemnik
- 'vilice' za vađenje radija
- voltmetar, lemilica, skalpel i sve što može zatrebati i spada u rekvizite za lemljenje.
- Lexia dijagnostika
- malo strpljenja i volje
 
Na vrh