2.0 HDI potrošnja goriva

hare

New member
Pozdrav

Zanima me moze li mi neko reci kolika je potrosnja goriva xsara picasso 2.0 HDI?

Posebno me zanima cista gradska potrosnja,znaci kratke relacije (3-5 km),brdo,guzva,semafori itd.

Postoji li mogucnost da bord ne pokazuje tacnu potrosnju?
Naime radi se o tome da sam vec dva puta od kako sam kupio vozilo nasuo pun rezervoar i potrosio ga i kada to preracunam, koliko sam presao km i koliko je ponovo stalo goriva da se napuni rezervoar, ta racunica mi se oba puta ne slaze sa podatkom prosjecne potrosnje. Sada trosim treci pa cu opet provjeriti.
Kakva su vasa iskustva sa ovim?

LP
Haris
 

ivan222

Well-known member
Uredništvo foruma
Donator foruma
Mislim da BC nikome nikad nije pokazivao stvarnu potrošnju, ili ja nisam čuo za slučaj. Mada ima i onih koji se mogu podešavati, ali mislim da ne u citroenu.
Moj pokazuje do nekih 5% manje
 

ZlatkoC4

Well-known member
Pozdrav

Zanima me moze li mi neko reci kolika je potrosnja goriva xsara picasso 2.0 HDI?

Posebno me zanima cista gradska potrosnja,znaci kratke relacije (3-5 km),brdo,guzva,semafori itd.

Postoji li mogucnost da bord ne pokazuje tacnu potrosnju?
Naime radi se o tome da sam vec dva puta od kako sam kupio vozilo nasuo pun rezervoar i potrosio ga i kada to preracunam, koliko sam presao km i koliko je ponovo stalo goriva da se napuni rezervoar, ta racunica mi se oba puta ne slaze sa podatkom prosjecne potrosnje. Sada trosim treci pa cu opet provjeriti.
Kakva su vasa iskustva sa ovim?

LP
Haris
otiđi natočiti gorivo resetira km/h. sačuvaj račun goriva i kad dođeš na istu razinu onda pogledaj km/h i podjeli sa kupljenim gorivom na računu i dobiješ točnu potrošnju.
Ja sam prvi put kad sam to radio pustio auto da mi upali rezervu. natočio cca 10l resetitro brojilo km/h došao ponovno do rezerve i dobio točnu potrošnju. I od onda me to više nije previše zamaralo. Znao sam koliko troši otvoreno, gradska, autocesta. zimi uvjek više.
 

hare

New member
ovako nasuo sam pun rezervoar i resetovao kilometrazu,vozio dok nisam skoro potrosio rezervoar i otisao na pumpu i dosuo nesto malo manje od 39l (znaci opet pun rezervoar) a presao sam 475 km. kada to podijelim ispadne oko 8,2l/100km, a BC je pokazivao 9,7l/100km.
slicna situacija mi se desila i sa drugim rezervoarom.
 

ZlatkoC4

Well-known member
ovako nasuo sam pun rezervoar i resetovao kilometrazu,vozio dok nisam skoro potrosio rezervoar i otisao na pumpu i dosuo nesto malo manje od 39l (znaci opet pun rezervoar) a presao sam 475 km. kada to podijelim ispadne oko 8,2l/100km, a BC je pokazivao 9,7l/100km.
slicna situacija mi se desila i sa drugim rezervoarom.
Najvjerovatnije ti i je otrošnja 8,2L. Gradska vožnja je zahtjevnija i troši više.
Obavezno provjeravaj i tlak u gumama. I svakako malo ispuši auto na otvorenoj cesti, jer kako sam pročitao motor ti je 2.0 HDI znaći dizel. A njemu treba malo da se propuše.

BC ti očitava parametre po trenutnoj vožnji i dešava se da je u trenutku računanja prosjeka, bila potrošnja veča pa je i on stoga stavio veči prosjek.
tu su još i faktori poput klime, tlaka u gumama veličina guma itd.

Ali ovo što si dobio s izračunom goriva i km ti je pouzdana metoda.
I teško da bi mogao imati prosjek s tim motorom od 9,7L. nešto ga zeza u čitanju.
 

deda

New member
Taj motor u Xsari ne može trošiti više od 8l,maximalno da je neznam kakva gradska gužva.Ljepo ti njega testiraj na otvorenoj cesti,vidječeš da mu sa svim opterećenjima nejde preko 7 litara.Ako se ne divlja ide i ispod 5l.
 

arsenall

New member
Meni troši gradske;

Ljeti 7-7,5 l
Zimi 8-8,5

Kratke relacije,5-6 km.

Otvorena do max 7,ovisi koliko ga gazim.
Naravno,potrošnja ovisi o puno stvari; gumama,broju putnika,stvari u gepeku,upaljena klima ili ne,čistoći filtera zraka,konfiguraciji ceste,stilu vožnje..

Nisam testira sa gore opisanim načinom je mislim da je board comp prilično pouzdan..
 

Igor MK

New member
Zdravo,
Imam Picasso 2003 2.0 hdi, Primetiv deka pocna da troshi gradska voznja 9-9,5l/100km a prethodno troshesne maximum 7l. Nema nikakodrug problem... Dali e mozno da e senzorot na gas pedal ili mozebi nekoj imal vakvo iskustvo i znae shto e problemot...?

Pozdrav od Skopje
 

Silentshoot

Active member
Nama je na 206-ici sw, iako taj karavan ništa ne znači, ugl isti motor, 2.0 HDi 90ks, Rijeka,uzbrdo,gužve,semafori,s klimom oko 7l stvarne,odnosno oko 6,5l po kompu...
 

Igor MK

New member
Zdravo svima,
Moj picasso ima 140000 km. Pre 6000 km napraven veliki i mali servis...
Na otvoreni put troshi oko 5-5.5l u gradu compjuter pokazuje 9-9.5l a prije je pokazivao max 7-7.5l...

EGR ventil je diskonektiran znaci to nije problem sigurno... Ja sumljam u senzor pedalji za gas ili najgora varijanta dizne...
Malo je cudno shto kola ne pokazuje nikakav problem pri voznji...

Pozdrav,
 

hare

New member
Pozdrav

nisam jos pravio nove izracune imam zapisano sve koliko sam presao km i koliko sam nasuo goriva.

Na otvorenom mi je pokazivao 5,6 l/100km Sarajevo-Mostar-Posušje-Baška Voda-Metković-Mostar-Sarajevo, a sada po gradu pokazuje 9,5 L/100km. Sve ovo je prema board comp.

Vidjet cu kad opet preracunam sam koliko ce ispasti?
 

bozo0

New member
...sad u subotu, velika gorica-plitvička jezera-velika gorica, cca 300 km, prosjek po kompu 4,8 l ... bolji auto nisam imao, a kako je i krenulo niti neću ...
 

charllie

Active member
Moja Xantija karavan na relaciji Prelolag -Graz koli 150 km magistrala cuga 4.9l,inace Bozo jempot sam procital oglas da se trzi padobran jempot koristen al neotvoren kaj mislis je to pametno kupiti a i cena je povoljna?:confused:
 
Na vrh