Paljenje maglenke ovisno o volanu

dturcic

New member
Vidi se da malo bolje osvjetljava kad je baš mrkli mrak. Inače ne. To je više za foru nego za potrebu čini se meni.
Neda mi se sada kopati po zakonu o sigurnosti u prometu, ali koliko se sjećam tamo piše da se maglenke smiju upaliti samo kada je smanjena vidljivost, odnosno po magli. Tko zna kako se ova novotarija uklapa? :confused:
Možeš voziti s upaljenim maglenkama po noći i nitko te ne može kaznit, aj neka me zaustavi i definira - dokaže da po noći nije smanjena vidljivost kako piše u Zakonu sigurnosti prometa na cestama.:cool:

Što se tiče paljenja maglenki kod skretanja, to funkcionira kad je brzina kretanja manja od 40 km/h više od toga se ne pale.

Iskreno meni dobro dođe kad skrećeš u neku neosvjetljenu ulicu ili dvorište.
Uglavnom korisna stvar.;)
 

Matija

New member
Dada, maglenke se smiju koristiti samo pri smanjenoj vidljivosti, znači, teoretski može i ako pada gusti snijeg ili jaka kiša.

Stražnje svjetlo za maglu se teoretski ne bi smjelo paliti u naseljenom (ali nisam siguran da li je zakonski zabranjeno), no ne smije biti upaljeno ako se vozi u koloni, zato i ima odvojeno paljenje stražnjih i prednjih.

Samo kod nas ljudi popale sve, nek svijetli, ima se, može se, a policiji kak se da, nekad kazni, nekad ne. :D
 

dturcic

New member
Sta pricas ti, maglenke su dozvoljene po magli, vozi se po noci s maglenkama pa ces pobrat kaznu ko ja
Jednostavno je, frenda su štopali s maglenkama po vedroj noći - nije platio, poslao žalbu da je bila smanjena vidljivost po noći i oslobođen kazne.

Evo što zakon kaže za smanjenu vidljivost:
»smanjena vidljivost« postoji ako zbog nepovoljnih atmosferskih ili drugih prilika (magle, snijega, kiše, prašine, dima i sl.) vozač ne može jasno uočiti druge sudionike u prometu ili prometni znak na udaljenosti od najmanje 200 m na cesti izvan naselja, odnosno od najmanje 100 m u naselju.

Uglavnom glupo se vozit s maglenkama jer C4 ima stvarno odlična kratka i duga svijetla, dok recimo na Octaviji sam po noći imao maglenke stalno uključene (loša kratka svjetla), ali su ukomponirane u far pa se ne primjeti da rade...
 

deda

New member
Ne kenjajte gluposti,ne smije se vozit upaljenim maglenkama po naseljenom mjestu i osvjetljenim cestama,da je 100% magla,isto tako se smiju upaliti samo kada su uvjeti smanjene vidljivosti.Uostalom ako si čorav pa ti nisu dosta kratka i duga svjetla idi okulisti a ako ti ni on ne pomogne vrati dozvolu jer si nesposoban za vožnju i potencijalna opasnosta za sudionike u prometu i sebe. Jednom sam platio kaznu zbog maglenki i to kada je padala kiša i uvjeti su bili smanjene vidljivosti ,nije me spasilo nikakvo opravdanje na sudu i priče.Jednom sam bio opomenut u gradu kada sam ih imao upaljene a bila je magla.A o paljenju zadnjih je posebna priča,jednom je moj frend u njemačkoj pljunul ondašnjih 400 DM kazne na autoputu jer ih nije ugasio kada su mu prišli odozada.Tak da samo palite bez veze svjetla i zajebavajte ostale vozače sve dok vas murja ne kazni ili ako neko popizdi pa ti izađe iz auta i opali šamarčinu.
 

La Marche

Iskreni optimist
Zakon o sigurnosti prometa veli u članku 108.

(1) Po magli na motornom i priključnom vozilu moraju biti upaljena kratka svjetla za osvjetljavanje ceste, ili svjetla za maglu, ili oba svjetla istodobno.
(2) Stražnja svjetla za maglu na motornim ili priključnim vozilima smiju se upotrebljavati samo po magli i u slučaju smanjene vidljivosti.
(3) Svjetla za maglu koja se nalaze na prednjoj strani vozila mogu biti bijele ili žute boje, a na stražnjoj strani crvene boje.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

Da ne bi bilo zabune, stražnja svjetla ne po magli ili u slučaju smanjene vidljivosti, nego po magli i u slučaju smanjene vidljivosti.
Ovdje ne spominje da za grad vrijede neke druge odredbe.
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/339713.html
 

Nono

Èlan
Iako u zakonu to nije izričito tako napisano stražnje svijetlo za maglu treba ugasiti kad u retrovizoru opaziš auto kjoji vozi u istom smjeru.
Nažalost bezobzirnost je postala konstanta u ponašanju naših ljudi. Izreka "nemoj raditi drugome ono što ne želiš da drugi rade tebi" je odavno izvan mode.Bilo bi lijepo kad bi se kod nas naplačivale kazne, kao ona od 400 DM koju Deda spominje.
 

knez-bj

New member
Stražnje svjetlo za maglu trega ugasiti kad se netko konstantno vozi iza vas jer onda više ne postoji opasnost da se netko većom brzinom zaleti u vas. Ali kad se meni netko "ljepi" na guzicu a ne želi me prestići onda vidi čari svih mojih svjetala pa makar ja platio kaznu...
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Ali kad se meni netko "ljepi" na guzicu a ne želi me prestići onda vidi čari svih mojih svjetala pa makar ja platio kaznu...
Postoji prokušana, suptilnija i sigurnija metoda, ako uvjeti na cesti to dopuštaju, koja 100% "odljepljuje" takve mangupe. Dok držiš gas, lijevom nogom samo dotakneš kočnicu tek toliko da dadeš kontak u štop-svjetla. ;) Rezultate promatraš u retrovizoru. ;)
 

Ciki vts

New member
Direktore svemira, ovo Vam je jaako glupi prijedlog.

Nakon sto se stisne kocnica a gas se drzi na 1.6 novim motorima auto nakon malo manje od minute ide u safe mode iz kojeg je u ovom slucaju nemoguce izaci paljenjem i gasenjem vozila.
 

Matija

New member
Znači ne možeš ga pržit po zavojima i lijevom nogom tu i tamo malo korigirati brzinu? :cry::cry::cry::cry:

Pffffffff eto kad auti počnu mislit umjesto vozača...
 

Zdravac

New member
Kada upalim kratka svijetla, automatski mi se upali jedna prednja maglenka. Zašto?
Kako to promijenit?
Tema se prilično razvodnila (skoro ko ona s čepom posude za rashladnu tekučinu :D), pa evo i nešto korisno!

U meniju imaš opciju "Parametri vozila" i tu možeš ugasiti opciju automatskog paljenja maglenke ovisno o zakretanju volana!

Uz to, ima i opcija za ugasiti ili upaliti automatsko paljenje dnevnih svjetala...
 
Na vrh