"lupkanje/vibracije na leru"

Machi89bg

Member
Pozdrav

jos jedan problem, nadam se da je samo kozmeticki :)

prije 2 mjeseca pocelo je da mi se cuje kao lupkanje ili teze vibracije kada je motor u leru, tek kada se upali jace se cuje, kasnije se skoro i ne cuje, ili dosta manje npr poslije par kilometara i kad se stane na semaforu. U kabini se cuje dosta jace nego kada je se otvori hauba. Moj je osjecaj da dolazi (kada se otvori hauba) sa lijeve strane motora, vise ka unutrasnjosti ka kabini. Motor normalno radi, ne trese, vuce normalno. Mozda je neka plastika ili izolacija malo otpala pa ona vibrira dok se motor ne zagrije.

Uspjeo sam da snimim dva klipa - jedan iz kabine drugi kad se otvori hauba. Cak i kad se ugasi motor (jos zagrijan) i upali poslije 1-2 min, opet se cuje to duboko lupkanje (da ne kazem traktorisanje).

Kada se gleda iz kabine, osjecaj je da dolazi bukvalno ispod soferke vise na desnoj strani (kao na klipu).

Da li imate predstavu sta bi moglo biti prije nego sto odem u servis? Motor je 1.6hdi 92ks, presao malo manje od 220k km.

Linkovi sa snimkom:






Hvala :)
 

Machi89bg

Member
pretpostavljam da lanac ne moze tek tako da pukne, tj ako se tek sada cuje imam jos vremena... Pretpostavljam da mora da se mjenja? Ili se samo priteze/opusta..... radio sam veliki servis prije 2god, tada su rekli da je sve OK, nema nista da fali ili da ima naznaka za necim....
 

szahtila

Well-known member
pretpostavljam da lanac ne moze tek tako da pukne, tj ako se tek sada cuje imam jos vremena... Pretpostavljam da mora da se mjenja? Ili se samo priteze/opusta..... radio sam veliki servis prije 2god, tada su rekli da je sve OK, nema nista da fali ili da ima naznaka za necim....
Sa lancem su imali problema 1.5 motori, na 1.6 taj problem nije uobičajen.
 

Cutac

Prèkaroš
Koliko je preporucljivo voziti jos ovako? Ili je ovo slucaj voziti odmah kod majstora?
Pa ako je lanac, svakako bi bilo dobro što prije to riješiti.
A jel je ili nije, mi ti ne možemo reći, moraš majstoru.

Preko interneta se sigurno ne može dijagnosticirati ni razbijena šajba, a kamo li ovako nešto.
 

Mirage

Well-known member
To rezonira neka plastika ajde skini tu zvučnu zaštitu i pogledaj da li je filter usisa pričvršćen tako je kod mene rondalo nisu na servisu stegli dovoljno filter i na leru se tako nekako čulo.
 

Machi89bg

Member
i meni se cini da je neka plastika ili ona izolacija tj mozda zabica od nje, jer cim dodam gas, tj dignem iz lera motor ne cuje se nista, ili nesto malo, tj nije toliki intezitet, nekada se nikada i ne cuje, zbog toga mi nije jasno. Prije 2 god na servisu su stavljali nove zabice za izolaciju, jer se sva raspala, mislio sam bio i na to.
Hauba kao hauba ne bi trebalo da vibrira toliko, stavio sam na nju alubutil i fleks preko, da u kabini bude manje bude od motora...

Pogledacu za vikend da izvadim izolaciju iz tog dijela pa da vidim da li se cuje....
 

Machi89bg

Member
plastika, tj zatvarac filtera kabine je otpao, zabice pukle, a majstoru koji je zvakom/plastelinom zaljepio zatvarac svaka cast :D

sada je sve mirno i tiho :)

Pitanje - posto nije "dihtovao" da li je moguce da je zbog toga klima slabije hladila jer je vukla i vazduh iz motornog prostora? Primjetio sam ovog ljeta da dosta slabije hladi, kada se stavi na minimalnu temperaturu i srednju jacinu nije to onaj hladni vazduh koji je bio prije, ne znam kada je otpala plastika, ja sam ovo primjetio prije mozda mjesec dva kad je krenulo da lupka.

Prosle godine je mjenjan hladnjak klime jer je pustao, klima napunjena i stavljena boja.

Izolacija se naravno raspala (onaj dio gdje je filter za kabinu), nju sam samo mogao da bacim, neku jacu buku u kabini nisam mogao da primjetim, pretpostavljam da i nema neku namjeru osim za buku, bar sam tako procitao na netu....

Hvala :)
 
Na vrh