Atestiranje 205/55 R16

auriga

New member
Ove godine su došle na red nove ljetne gume... nakon istraživanja koje kupiti i dobivanja moždanog kad sam vidio cijene guma pukao mi je film! kupio sam 4 komada continentalovih premium contact 7 guma, 205/55 R16, 615 kuna po komadu, montirao ih i atestirao na tehničkom na jankomiru. prije par dana mi je u pošti došlo da su gume atestirane i da ih mogu upisat u prometnu. mislim da će svi na razini hrvatske to isto onda moći napraviti pa ako netko želi nek si to obavezno i napravi... razlika u cijeni gume je doslovno 300 kuna po komadu za jednu od najboljih guma koja se može kupit (615 kuna continental premium contact 7, 920 kuna je bila nekakva srednja klasa good yeara) i kvaliteta vožnje je po meni jako opipljiva, auto je mekši nekako...
 

sir.Oliver

Well-known member
kako to misliš " atestiranje " ? ovdje je dovoljno od proizvodjača vozila dobiti suglasnost da se takve dimenzije guma mogu montirati na dati model auta . s tim ideš na policiju i upisuju ti u prometnu kao alternativne dimenzije
 

diegos

Well-known member
E ali kolega auriga je u Hr, ovdje nije tako...
Ta dimenzija je dosta popularna pa i jeftinija, dobar odabir ako paše na auto
 

dinko1981

Well-known member
Kod nas ako odeređena dimenzija guma nije dolazila kao tvornička opcija mora se radit atest, a da bi zadovoljila atest mora biti do 3% razlike ukupnog promjera
 

dinko1981

Well-known member
kako to misliš " atestiranje " ? ovdje je dovoljno od proizvodjača vozila dobiti suglasnost da se takve dimenzije guma mogu montirati na dati model auta . s tim ideš na policiju i upisuju ti u prometnu kao alternativne dimenzije
Pa i kod nas možeš dobit papir od proizvođača tj. uvoznika ali nemogu oni dati odobrenje za dimenziju gume koja nije tvornički homologirana za niti jednu verziju određenog modela...
 

sir.Oliver

Well-known member
Pa i kod nas možeš dobit papir od proizvođača tj. uvoznika ali nemogu oni dati odobrenje za dimenziju gume koja nije tvornički homologirana za niti jednu verziju određenog modela...
ako dobiješ od proizvodjača vozila ( ne gume ) , znači da je ta dimenzija gume upotrebljiva na datom modelu . ( ovime u stvari potvrdjuje da je data dimenzija " homologirana " za dato vozilo ) prodavac je samo posrednik izmedju tebe i proizvodjača vozila . ( ja sam odmah pri kupnji vozila tražio da mi upišu i alternativne dimenzije u prometnu dozvolu . time sam uštedeo , u ono vreme , 50€ + troškovi upisa i gomilu vremena , koje bih izgubio tražeći da mi naknadno upišu alternativne dimenzije guma )
 

ironmladen

Member
Donator foruma
Ove godine su došle na red nove ljetne gume... nakon istraživanja koje kupiti i dobivanja moždanog kad sam vidio cijene guma pukao mi je film! kupio sam 4 komada continentalovih premium contact 7 guma, 205/55 R16, 615 kuna po komadu, montirao ih i atestirao na tehničkom na jankomiru. prije par dana mi je u pošti došlo da su gume atestirane i da ih mogu upisat u prometnu. mislim da će svi na razini hrvatske to isto onda moći napraviti pa ako netko želi nek si to obavezno i napravi... razlika u cijeni gume je doslovno 300 kuna po komadu za jednu od najboljih guma koja se može kupit (615 kuna continental premium contact 7, 920 kuna je bila nekakva srednja klasa good yeara) i kvaliteta vožnje je po meni jako opipljiva, auto je mekši nekako...
Koja veličine gume je bila tvornička? Hvala, poz
 

szahtila

Well-known member
U Hr, ukoliko je navedeno u katalogu koji koriste STP da određeno vozilo koristi više dimenzija guma, na zahtjev vlasnika mogu se upisati sve ili neke od njih i to bez ikakvih problema.Prolazi i ako imate u priručniku auta nevedeneo više dimenzija, ne trebaju nikakvi posebni papiri od proizvođača auta. Ukoliko dimenzije nema u katalogu ili priručniku. radi se tkz. mali atest(cijena cca 35 e) i ako dimenzije ne odstupaju +-3% po opsegu gume sigurno prolaze atest. Na atestu se još gleda da li guma negdje zapinje kod volana zamotanog do kraja i to je to. Po meni mislim da ne može biti jednostavnije, a ni poštenije prema vozaču
 

auriga

New member
orginalno je auto došao sa 185/65 R15, pa sam tražio potvrdu proizvođača koje još dimenzije idu, išla je još samo 195/55 R16 koju sam onda upisao u knjižicu... dva ljeta sam se bez upisivanja čak vozio i na 225/45 R17 al sam odustao od njih jer nije auto napravljen za tu veličinu kotača pa sam se zato odlučio za 205/55 R16...
 

Colnago

Active member
Donator foruma
orginalno je auto došao sa 185/65 R15, pa sam tražio potvrdu proizvođača koje još dimenzije idu, išla je još samo 195/55 R16 koju sam onda upisao u knjižicu... dva ljeta sam se bez upisivanja čak vozio i na 225/45 R17 al sam odustao od njih jer nije auto napravljen za tu veličinu kotača pa sam se zato odlučio za 205/55 R16...
Ukoliko je godište nakon ulaska u EU , ne vjerujem da su samo 2 dimenzije išle.
Ovdje su po godištima i facelift-ovima sve dimenzije Citroën Elysée - Specs of rims, tires, PCD, offset for each year and generation | Wheel-Size.com
 

sir.Oliver

Well-known member
Na vrh