Promjene cijene goriva

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Opasno se mulja s tim cijenama u EU, a neko bere paru samo tako.

c/p:

Cijene motornih benzina od ponoći će, kako se neslužbeno doznaje na Ininim benzinskim postajama poskupjet za 27 do 33 lipe po litri, pa bi tako i cijena najprodavanijeg eurosupera BS 95 na Ininim postajama premašila devet kuna i iznosila 9,31 kunu po litri.

Prema neslužbenim informacijama najviše bi poskupio upravo eurosuper BS 95 čija bi nova cijena od 9,31 kunu po litri bila za 33 lipe ili za 3,67 posto viša od dosadašnjih 8,98 kuna.

Od ponoći bi nova cijena eurosupera BS 95 class, koji je Ina na svoje benzinske postaje počela uvoditi sredinom prosinca prošle godine, bila 9,36 kuna, što je 28 lipa po litri ili 3,08 posto više od dosadašnjih 9,08 kuna.

Za 27 lipa po litri ili za 2,86 posto poskupjet će eurosuper BS 98 i nova će mu cijena biti 9,72 kune (do sada 9,45 kuna).

Cijene dizelskih goriva na Ininim se postajama, kako se doznaje, neće mijenjati - eurodizel BS class i tako bi se dalje prodavao po cijeni od 8,62 kune po litri, eurodizel BS po 8,57 kuna, dizel po 8,11 kuna, plavi dizel po 4,99 kune, a loživo ulje ekstra lako po 5,44 kune po litri.

Cijene naftnih derivata korigiraju se svakih 15 dana na temelju Pravilnika o utvrđivanju cijena naftnih derivata, a korekcija ponajviše ovisi o kretanju cijena derivata na tržištu Mediterana i kretanju tečaja dolara prema kuni.

Prema pravilniku, najviše je dopušteno maksimalno dvotjedno povećanje ili smanjenje cijena tri posto u odnosu na prijašnju maksimalno dozvoljenu razinu maloprodajne cijene.

Kako bi cijene dvije vrste benzina u odnosu na dosadašnje cijene na Ininim benzinskim postajama porasle za više od tri posto, objašnjenje je vjerojatno upravo u formulaciji da se dozvoljeni postotak promjene obračunava u odnosu na "prijašnju maksimalno dozvoljenu razinu maloprodajne cijene" koja se može, ali i ne mora primjenjivati.
 

Tanaja

"Max. utegnut za vozit"
Re: Benzin opet ide gore

ma muljaju s tim cijenama a sta im mozes?
Meni je interesantna jedna stvar s cijenama.

Recimo dok se na europskom/svjetskom tržištu cijene porastu ovi naši momentalno dižu cijene. Dok istodobno dok cijene na vanjskom tržištu padnu, ovi naši i dalje drže više cijene uz imbecilno objašnjenje kako su takve jer su naftu kupili dok je cijena bila viša.
Nisam stručnjak ali mi ovo djeluje kako od nas prave budale.
 

Dalibor

Dado Tornado
Re: Benzin opet ide gore

meni nije jasno čemu služi omv, tifon i ostali... šta će takva konkurencija koja drži više cijene... bolje je bilo kada je ina imala monopol...
 

Olaf

New member
Re: Benzin opet ide gore

kako su rekli na Anteni Zagreb jedno jutro...cijena goriva je ista kao kad je barel nafte bio 160 dolara samo sto je sad barel nafte 80 dolara...pa nabijaju cijene i nemozemo si pomoc...ili na tramvaj ili suti i tankiraj...
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Re: Benzin opet ide gore

Ne se uzrujavati :D:D pa ovak i onak nemreš niš bandi ! INA,OMV,Tifon, petrol..svi su oni u dogovoru..kakva j..... konkurencija ?? Do proljeća bu benga 10 kn garant,a ni dizel nebu puno manje :mad:
 

Dalibor

Dado Tornado
Re: Benzin opet ide gore

di god dođem ožene me. imam toliko žena, a niš ne sexam.
ali ajd bolje da me oženi Ina nego neki Konzum... bar ima žensko ime
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Re: Benzin opet ide gore

ili na tramvaj ili suti i tankiraj...
nda, prije ovo drugo.
baš sam računao, dokle mi je god povratna autobusna do posla i natrag viša od cijene benzina na tih 40 km, isplati se točiti. :cool:
 

zdeslav1967

šofer
Donator foruma
Re: Benzin opet ide gore

Dobar dan svima.

Evo malene usporedbe odnosa cijene barela nafte i Eurosupera 95

svibanj 2008: barel 122,5 dolara -> eurosuper: 8,81 kn
srpanj 2008: barel 147,2 dolara -> eurosuper: 9,65 kn
listopad 2008: barel 90,27 dolara -> eurosuper: 8,62 kn
siječanj 2011: barel 92,00 dolara -> eurosuper: 9,31

a one ****arije da se INA cijenu nafte neodređuje prema svjetskoj cijeni barela, nego prema cijeni na mediteranskom tržištu si mogu okačiti mačku o rep.

Tako i ja mogu reći da cijenu kruha u pekari u Novom marofu određujem prema otkupnoj cijeni pšenice iz unsko-sanskog kantona. :D

Evo i omjera udjela u cijeni od 9,31 kune
INA: 49 posto, 4,57 kuna
Naknada za zalihe: 1,6 posto, 0,15 kn
Naknada za autoceste: 13 posto, 1,20 kuna
Trošarina (odnosno porez na porez): 17,22 posto, 1,65 kuna
Ukupni PDV: 18,68 posto, 1,74 kune

Vidimo da nam država bere više od 50 posto plaćene litre s 4,74 kune.

Pitanje je kako mi možemo imati europske cijene goriva s aričkim plaćama?
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Re: Benzin opet ide gore

Eto opet gorivo otišlo gore !:twisted::twisted:
Približili smo se rekordnim cijenama iz 2008..samo što je tada barel nafte bio 150$ a danas je 92$.. E,al imamo lopovsku državu !!
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Re: Benzin opet ide gore

Eto opet gorivo otišlo gore !:twisted::twisted:
Približili smo se rekordnim cijenama iz 2008..samo što je tada barel nafte bio 150$ a danas je 92$.. E,al imamo lopovsku državu !!
Vrijeme je za C-ZERO. :D

Baš se spremam nešto napisati o njemu.:weeabooface:
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Re: Benzin opet ide gore

Najte tak..vidite da INA ni podigla cjene !
Valjda su Jaca i Popijač "intervenirali" da spase nas bjednike..:prijatelj:
 

Dalibor

Dado Tornado
Re: Benzin opet ide gore

gledao sam jadranku danas na vijestima. pohvalila se kako nije intervenirala, da ona to nebi nikada... još je i jezik isplazila :thinking:
:confused:
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Re: Benzin opet ide gore

Prema "neslužbenim" podacima,INA od sutra pojeftinjuje benzin za 3 lipe LOL ,a eurodizel poskupljuje za 25 lipa :twisted:
 

deda

New member
Re: Benzin opet ide gore

Kak stvari stoje,bum si nabavil konja i jahal budem.Em nebum kupoval gorivo da me država pljačka,em se smijem napiti i konj me bu sam donesel doma.Još budem skopal bunar da me ne žene s nebuloznim cijenama vode i napravil vjetrenjaću da mi dela struju,jer više niš ne kužim kaj plaćam,što više platim,sve veći raćuni i stalno sam nekaj dužan.
 
Na vrh