C4 max kilometraža

marek45

New member
Zanima me dal je itko otvarao glavu motora i koliko taj motor u c4 (1.4, benzinac, 65kw) može izdurat?
U orginalnom servisu rekli da ne znaju kolko, a neovlašteni da će odvriti 200 000, a onda počet trošit ulje.

Ja trenutno vrtim 151 000km nakon 6 godina.
Sad je već počeo pit ulje, a i počeo je malo više slinit po bloku motora.
U šestom mjesecu planiram sredit tu brtvu, pa me također zanima što bi bilo sve dobro promijenit obzirom da mi nakon 5000km vožnje po autocesti ulje dođe skoro do minimuma.
(trenutno je već drugi puta total 5w 40), a šest puta je bio mobil 5w 40.)
Dal da sad nastavim po totalu, pređem na mobil il nešto drugo?
Također dal da pređem na 10w 40 il ostanem na 5?

I ako netko zna zašto citroen stalno vrti istu grešku s tim brtvama? p.s. koja je tvornički ugrađivana brtva i koju da sad ugradim?
 

bjelivuk

Well-known member
Uredništvo foruma
Re: c4 max kilometraža

Zanima me dal je itko otvarao glavu motora i koliko taj motor u c4 (1.4, benzinac, 65kw) može izdurat?
U orginalnom servisu rekli da ne znaju kolko, a neovlašteni da će odvriti 200 000, a onda počet trošit ulje.
Moj stav je da je to prilično nezahvalna procjena. Svodi se uglavnom na licitaciju. Meni je izglednije 200 000 milja nego 200 000 km, ali svako ima svoje. :)

Međutim, taj 1.4 motor ima kroničnih problema s brtvom. To je činjenica. Pogtovo prve serije,a po godištu bih rekao da se tvoj ubraja baš u tu prvu seriju. Koliko sam čitao, na kasnijim modelima su rješili taj problem.

Ja trenutno vrtim 151 000km nakon 6 godina.
Sad je već počeo pit ulje, a i počeo je malo više slinit po bloku motora.
U šestom mjesecu planiram sredit tu brtvu, pa me također zanima što bi bilo sve dobro promijenit obzirom da mi nakon 5000km vožnje po autocesti ulje dođe skoro do minimuma.
S tolikom potrošnjom ulja nikako ne bih čekao lipanj. Jedino ako se radi o financijama, to je druga stvar.

Znam za jedan C3 1,4 HDI koji je na 17tkm trošio litru i to mi se činilo puno. Ova tvoja potrošnja je po meni jednostavno previše.

(trenutno je već drugi puta total 5w 40), a šest puta je bio mobil 5w 40.)
Dal da sad nastavim po totalu, pređem na mobil il nešto drugo?
Također dal da pređem na 10w 40 il ostanem na 5?
Èuo sam i ja razne savjete kako je 10w bolji za "starije motore" no relano, ne znam kako bi to bilo bolje.
 

Dalibor

Dado Tornado
Re: c4 max kilometraža

gubi ti ulje zbog brtve. ali litra na 5000km ništa nije. još se možeš voziti i >5 godina bez razmišljanja o brtvi... za te motore je normalno da su masni, povremeno pogledaj razinu ulja i to je to...

5/40 je prerijetko ulje za taj motor. pogotovo sada kada je počeo sliniti. sa 10/40 moglo bi manje iscuriti ulja, ali tom motoru možda nebi smetalo ni 15/40 (najmanje bi iscurilo), pogotovo jer se voziš autocestom...
 

marek45

New member
Re: c4 max kilometraža

Međutim, taj 1.4 motor ima kroničnih problema s brtvom. To je činjenica. Pogtovo prve serije,a po godištu bih rekao da se tvoj ubraja baš u tu prvu seriju. Koliko sam čitao, na kasnijim modelima su rješili taj problem.

S tolikom potrošnjom ulja nikako ne bih čekao lipanj. Jedino ako se radi o financijama, to je druga stvar.

Èuo sam i ja razne savjete kako je 10w bolji za "starije motore" no relano, ne znam kako bi to bilo bolje.
moj je 2005-to godište.
pa i radi financija, a i radi toga jer je to posao od više dana, jel?
A meni auto stalno treba osim subotom. :)
A tek kad se rastavi će se vidjet stanje i koje i kakve dijelove naručit.


5/40 je prerijetko ulje za taj motor. pogotovo sada kada je počeo sliniti. sa 10/40 moglo bi manje iscuriti ulja, ali tom motoru možda nebi smetalo ni 15/40 (najmanje bi iscurilo), pogotovo jer se voziš autocestom...
ma ne smeta mene curenje. gledam što je bolje.
eventualno bih stavio 10w jer je tak i tvorička preporuka, al na kolko da ga onda mijenjam? isto 20 000km?
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Re: c4 max kilometraža

ma ne smeta mene curenje. gledam što je bolje.
eventualno bih stavio 10w jer je tak i tvorička preporuka, al na kolko da ga onda mijenjam? isto 20 000km?
Slobodno mi recite da sam fanatik, ali ja nikako ne vjerujem da i jedno ulje može zadržati svojstva na 10+ tisuća km. Pogotovo ne u "prirodnim" uvjetima u kakvima se ulje nalazi u motoru.

Znam da nisu ulja kao prije pedeset godina, no ja ga mjenjam nakon pet, pet i po tisuća km. Motor mi radi mirnije, tiše, a imam osjećaj da bolje vuče i dugoročno gledano manje troši.

Nakon 170tkm nikakvih curenja ni trošenja ulja ne bilježim.

Ulje je tako malo košta u odnosnu na svoju ulogu.

Zanima me kako si došao do 5w? U servisu ili na nečiju preporuku? Desetka je za taj motor optimum.
 

mirda69

Super Moderator
Uredništvo foruma
Re: c4 max kilometraža

Uh,a ja mislil da sam ja fanatik,jer sam uvjek mjenjal na 10 000 :D
Al se u potpunosti slažem s tvojom tvrdnjom..ulje i filteri su najmanja stavka u održavanju auta ;)
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Re: c4 max kilometraža

Al se u potpunosti slažem s tvojom tvrdnjom..ulje i filteri su najmanja stavka u održavanju auta ;)
Ako imaš kuću s dvorištem ili garažom nije nikakav problem izmjeniti ulje. ;) Da živim u zgradi, vjerojatno ne bi na prakiralištu šarafio oko auta. :)
 

deda

New member
Re: c4 max kilometraža

Zakaj frenda i dvorište tražiti i mazati se i kam sa starim uljem ,filterom i amabalažom,kaj ostaviti nek se frend snalazi? Pa gdje god kupiš filter i ulje besplatno će ti ga promjeniti.
 

ghorvat

Well-known member
Donator foruma
Re: c4 max kilometraža

a, bogami meni su uredno naplatili izmjenu ulja, čak i dok sam kod njih kupovao. Neću sad o konkretnim imenima, jer se ne želim zamjerati. Tako da je to radije sam obavim. Što zbog gušta, što zbog uštede.
 

marek45

New member
Re: c4 max kilometraža

Slobodno mi recite da sam fanatik, ali ja nikako ne vjerujem da i jedno ulje može zadržati svojstva na 10+ tisuća km. Pogotovo ne u "prirodnim" uvjetima u kakvima se ulje nalazi u motoru.

Znam da nisu ulja kao prije pedeset godina, no ja ga mjenjam nakon pet, pet i po tisuća km. Motor mi radi mirnije, tiše, a imam osjećaj da bolje vuče i dugoročno gledano manje troši.

Nakon 170tkm nikakvih curenja ni trošenja ulja ne bilježim.

Zanima me kako si došao do 5w? U servisu ili na nečiju preporuku? Desetka je za taj motor optimum.
a što bi onda rekao na ona long life ulja koja se mijenjaju nakon dvije godine il 30 000km? :)
Fora je samo dal je taj total jako napucan aditivima il ne.
I meni je u počecima nakon 5-6000km ulje ostajalo mirišljavo i žuto.
Sad već nakon 1000pocrni. Rekoše da to znači da je motor čist?!

Što se tiče 5w prvi put kad sam došao u neovlašteni servis nakon isteka garancije mehaničar mi je rekao mobil 5w 40.
U knjižici provjerio i također piše 5w 40 il 10w 40, samo mi nije jasno kako se i jedno i drugo ulje može mijenjat na istoj kilometraži?
(dakle u knjižici vozila i za jedno i za drugo ulje piše da se mijenjaju an 20 000km)
I eto odličio se za 5w jer je kaktiga kvalitetnije, a i duplo je skuplje.
Desetka je polumineralno.

a, bogami meni su uredno naplatili izmjenu ulja, čak i dok sam kod njih kupovao. Neću sad o konkretnim imenima, jer se ne želim zamjerati. Tako da je to radije sam obavim. Što zbog gušta, što zbog uštede.
kad sam vidio koliku plastiku moraš skinut da dođeš do motora, majko mila.
Plastika do pola auta ide.
Preprljav je to poso, jedino ako imaš frenda koji ima grabu.
Šogor mi je sad zadnji put mijenjao i pitam ga kam bu s tim ulje.
Veli da će skurit u centralnoj peći.
A također mi se čini da će svaki auto servis prihvatiti to vaše staro ulje ako im donesete.
 

deda

New member
Re: c4 max kilometraža

Neznam za taj Mobil,ali isto tako me frend koji ima servis nagovorio da stavim kod njega ulje i filter i naravno Mobil,jer ga on prodaje.Sve pet ali auto ga je trošio ko lud,onda je imao nekih 80 000km.Nakon toga sam se opet se vratio na Total i evo sada ima 200 000 km i ne troši skoro niš,1,5 l na 15 000km,kada ga ja mnjenjam.
 

1587 VTS

New member
Re: c4 max kilometraža

Neznam za taj Mobil,ali isto tako me frend koji ima servis nagovorio da stavim kod njega ulje i filter i naravno Mobil,jer ga on prodaje.Sve pet ali auto ga je trošio ko lud,onda je imao nekih 80 000km.Nakon toga sam se opet se vratio na Total i evo sada ima 200 000 km i ne troši skoro niš,1,5 l na 15 000km,kada ga ja mnjenjam.
Ista stvar - svojevremeno mi mehanicar stavio u saxa castrol, isto njegovo koje je islo 10w40. Iduca izmjena za 10 tkm opet se vratili na total quartz 7000 10w40 i sve ok. Za mene je citroen=total svakih 10 tkm i tu nema eksperimenata. Radi ko sat :cool: I to po mogucnosti onaj sa zlatnim pecatom na cepu koji kupim u kanitci u servisu jer ovi drugi u supermarketima bez pecata kostaju i po 50 kn manje po litri, ko zna koja je to klasa kvalitete i za koja trzista.
 

marek45

New member
Re: c4 max kilometraža

eto društvo izgleda da su se počeli čut hidropodizači.
Sad me zanima dal se još nekome čuju kad je motor topao!
Jel to nešto ozbiljnog?Jel to uobičajeno kod citroena? :)
 

Olaf

New member
eto društvo izgleda da su se počeli čut hidropodizači.
Sad me zanima dal se još nekome čuju kad je motor topao!
Jel to nešto ozbiljnog?Jel to uobičajeno kod citroena? :)
Ja bi to rijesio odmah jer moze doc do njegovog blokiranja i pucanja pa nebu dobro


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

marek45

New member
Re: c4 max kilometraža

Ja bi to rijesio odmah jer moze doc do njegovog blokiranja i pucanja pa nebu dobro


Sent from my iPhone using Tapatalk
Je i ja bi kad bih imao vremena da ostavim auto par dana i kad bi bilo para.
Uglavnom ja sam to mislio riješit u petom mjesecu. Onda ću natuć još 20 000km.
Onda ide i zamjena dihtunga glave, zupčastog i tako.
Nakupi se.

Kaj velite? Oće moć durat taj hidropodizač?
Što se desi ako ti hidropodizači puknu il se oštete?
 
Na vrh